kwiecień
Rok w ogrodzie
Jeśli chcemy, by kolorowe motyle pojawiły się w naszym ogrodzie, musimy posadzić w nim rośliny wabiące te owady. Wbrew pozorom nie są egzotyczne gatunki o pełnych kwiatach. Motyle bardzo często wybierają te dość pospolite czy zioła.
Motyle to jedne z najpiękniejszych owadów odwiedzających nasz ogród. Warto więc posadzić rośliny, których nektar je zwabi. Wybierzmy dla nich miejsca osłonięte przed silnym wiatrem, ciepłe i zaciszne. Wiele roślin atrakcyjnych dla motyli nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Najlepiej dobrać gatunki, które kwitną o różnych porach roku – wtedy ogród będzie atrakcyjny dla motyli od wczesnej wiosny do jesieni.
Kolorowe rabaty dla motyli
Popularnym wabikiem na motyle jest budleja Dawida (Buddleja davidii) – zwana motylim krzewem. Jej delikatny zapach przyciąga całe roje owadów. Innymi roślinami z grupy krzewów chętnie odwiedzanymi przez motyle są wiosenne lilaki i wiciokrzewy, róże, a także krzewy malin i jeżyn. Na uwagę zasługują również takie byliny jak jesienne astry, chabry, jeżówki purpurowe, lebiodki, macierzanki, floksy, kocimiętki czy uprawiane w ogrodach ziołowych lawenda i mięta. Rośliny jednoroczne i dwuletnie uwielbiane przez motyle to kolorowe cynie, laki, onętki zwane kosmosami, maciejki, smagliczki i żeniszki. Im większa rozmaitość roślin, tym większe prawdopodobieństwo zwabienia różnorodnych motyli: nie tylko rusałek, ale także bielinków, cytrynków, modraszków czy paziów.
Pamiętajmy jednak, że zwabione motyle po pewnym czasie złożą jaja, z których wylęgną się gąsienice żywiące się zielonymi częściami roślin – doprowadzając w skrajnych przypadkach do ogołocenia rośliny. Warto posadzić kilka dzikich krzewów (np. pokrzyw czy ostów) przeznaczonych na żer dla larw motyli.
Uwaga! Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie gościły motyle, to musimy stosować ekologiczne preparaty ochrony roślin oraz zapewnić miejsca zimowania tym owadom.
Kwietna łąka dla motyli
Alternatywą dla rabat wabiących motyle jest kwietna łąka. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania gleby i wysiewania w ustalonej kolejności nasion traw, a także specjalnie dobranych mieszanek roślin kwiatowych, a w późniejszych okresach takie ograniczenie poziomu wegetacji traw, aby nie głuszyły kwiatów. Na rynku dostępne są mieszanki nasion (z instrukcją) dobieranych specjalnie w tym celu.
Zdjęcia: pixabay.com