styczeń
Rok w ogrodzie
Nawierzchnie w zimie wymagają regularnego usuwania śniegu i lodu, nie tylko, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po nich, ale także w trosce o ich stan. Jeżeli oczyszczamy kostkę brukową, warto wiedzieć, jak przeprowadzić tę pracę.
Chociaż betonowa kostka brukowa to materiał trwały i wytrzymały, to odśnieżając ją czy usuwając lód, należy uważać, aby nie uszkodzić nawierzchni. Jak więc zapewnić bezpiecznie poruszanie się po ścieżkach czy podjeździe w zimie? Jak uchronić kostkę brukową przed zniszczeniem?
Odśnieżanie kostki brukowej
Przede wszystkim kostkę brukową należy odśnieżać regularnie, zresztą tak jak inne nawierzchnie. Lekki i świeży śnieg jest łatwy do usunięcia, często wystarczy go zamieść brzozową miotłą lub zgarnąć łopatą do śniegu. Najpopularniejsze są łopaty plastikowe – są wytrzymałe, trwałe i stosunkowo tanie. Jeśli mamy dużą powierzchnię do odśnieżenia, to lepiej zainwestować w spalinową lub elektryczną odśnieżarkę. Białego puchu z nawierzchni możemy się również pozbyć za pomocą preparatów przeznaczonych do rozpuszczania śniegu. Są one bezpieczne dla kostki brukowej, ponadto eliminują powstanie błota pośniegowego. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest rozprowadzenie pod nawierzchnią specjalnych mat lub kabli grzewczych, które zdejmują z nas obowiązek odśnieżania. Unikajmy za to narzędzi z metalowymi końcówkami, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zarysowania czy odpryśnięcia kostki brukowej
Odladzanie kostki brukowej
Jak już wspomniano – do oczyszczania kostki brukowej nie wolno stosować metalowych narzędzi. Nie bez powodu jest więc to, że łopaty do śniegu zakończone są twardą gumą. Zakazane jest więc do usuwania lodu z nawierzchni używać np. kilofów, młotków, a nawet metalowych łopat. Jak więc odlodzić kostkę brukową? Możemy spróbować tradycyjnie, czyli posypać ją piaskiem. Jest to bezpieczna metoda – również dla roślin – a przy tym najtańsza. Popularność zdobywa również mikrogres. Ma bardziej ostrą strukturę niż piasek, dzięki czemu zapewnia nam, a także samochodom lepszą przyczepność do nawierzchni. Jest to produkt wielokrotnego użytku – po zimie możemy do zamieść, przechować i wykorzystać podczas kolejnej zimy. Kostkę brukową możemy bezpiecznie odlodzić także za pomocą chlorku magnezu czy chlorku wapnia. A co z solą? Oczywiście usunie bez problemu lód z kostki brukowej, jednak pod jej wpływem, szczególnie gdy jest długo i intensywnie stosowana, może dojść do odbarwienia nawierzchni. Ponadto sól kamienna (chlorek sodu) przenikając do gleby niszczy rośliny. Nie wpływa również korzystnie na stan obuwia oraz podrażnia łapy i powoduje choroby skórne naszych zwierząt domowych. Co ważne, obniża temperaturę zamarzanie wody tylko do -5oC, więc przy niższych temperaturach może być nieskuteczna.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com