marzec
Rok w ogrodzie
Po przymusowym, kilkumiesięcznym postoju kosiarka wymaga przygotowania do nowego sezonu. Początek wiosny to dobry czas – w ogrodzie nie mamy jeszcze dużo pracy – by przeprowadzić kompleksowy przegląd urządzenia, szczególnie gdy nie zadbaliśmy o niego jesienią.
W sezonie używamy kosiarki około 30 razy. Jeśli więc chcemy, aby służyła nam przez cały ten okres bez przeszkód, zatroszczmy się o jej stan techniczny, a także wizualny. Co ważne, sprawna kosiarka zużywa nawet o 30% mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest zredukowana o 50%. Oczywiście możemy kosiarkę oddać do serwisu, jednak po dokładnym przeczytaniu instrukcji urządzenia domorosły majsterkowicz powinien samodzielnie przeprowadzić większość czynności serwisowych. Pamiętajmy, by przed podjęciem prac odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej. Zabezpieczy nas to przed nieoczekiwanym uruchomieniem kosiarki.
Czyszczenia kosiarki
Jeśli nie zrobiliśmy tego pod koniec sezonu, to teraz należy oczyścić kosiarkę z resztek trawy i ziemi. W tym celu najlepiej użyć sprężonego powietrza, wilgotnej szmatki lub szczotki. Lepiej nie stosować myjki ciśnieniowej, ponieważ może ona uszkodzić ważne miejsca uszczelnień, wlew paliwa, oleju czy układ dolotowy. Musimy także wyczyścić zespół tnący kosiarki – najłatwiej wykonamy te pracę sprężarką lub szczotką. Niektóre kosiarki mają specjalne przyłącze, które umożliwia podłączenie węża ogrodowego i umycie urządzenia tnącego. W takim przypadku urządzenie musi znajdować się w pozycji roboczej – po puszczeniu wody włączamy kosiarkę.
Konserwacja kosiarki
Przede wszystkim musimy naostrzyć nóż tnący i wymienić olej, a także sprawdzić świece, wyczyścić filtr powietrza, naoliwić koła i sprawdzić gumowy przewód paliwowy. Aby sprawdzić stan świec w kosiarce, należy zdjąć osłonę świecy i wykręcić jej cylinder. Za pomocą drucianej szczotki usuwamy ewentualne zanieczyszczenia, a następnie sprawdzamy odległość elektrod – powinna wynosić 0,5 mm. Producenci kosiarek zalecają wymianę świec przynajmniej raz w sezonie. Pamiętajmy, że świecę wykręcamy, kiedy silnik jest zimny – przede wszystkim unikniemy poparzeń.
Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest kontrola filtru powietrza. Po wyjęciu filtra z osłony należy go oczyścić poprzez postukiwanie nim o twarde, równe podłoże. Jeśli nadal jest zanieczyszczony, wymieniamy go na nowy. Podczas sezonu powinniśmy go oczyszczać regularnie, np. raz w tygodniu.
Do wymiany oleju najlepiej przystąpić po uprzednim wypaleniu całego paliwa – po pierwsze, praca będzie bezpieczniejsza, po drugie, rozgrzany silnik rozrzedzi olej, co ułatwi nam jego wymianę. Czekamy aż zewnętrzne części silnika ostygną, ale wylewany olej powinien być jeszcze ciepły – łatwiej go wylać, zawiera też wtedy większą ilość zanieczyszczeń. Zużyty olej wylewamy lub odsysamy za pomocą specjalnej pompki. Następnie wlewamy nowy olej – informację o tym, jaki olej należy użyć znajduje się w instrukcji obsługi.
Najbardziej skomplikowane i niebezpieczne jest naostrzenie i wymiana noża. Czynności te należy zawsze wykonywać w rękawicach ochronnych. Zaczynamy od zdjęcia końcówki przewodu wysokiego napięcia ze świecy. Nóż blokujemy za pomocą belki, odkręcamy i sprawdzamy, w jakim jest stanie. Gdy jest zniszczony i popękany, wymieniamy go, tępy natomiast ostrzymy za pomocą szlifierki. Następnie sprawdzamy nóż na wyważarce – jeśli któryś z końców przechyla się ku dołowi, należy go delikatnie zeszlifować. Pamiętajmy, że nieodpowiednio wyważony nóż może spowodować poważną awarię kosiarki.
Zdjęcia: Fotolia.com, Husqvarna, Honda, Stiga