lipiec
Rok w ogrodzie
Profesjonalna pompa beczkowa do wypompowywania wody deszczowej z przydomowych zbiorników to doskonałe rozwiązanie pozwalające na efektywne podlewanie ogrodu, trawnika, warzywnika. Jeśli zdecydowaliśmy się na gromadzenie wody deszczowej, koniecznie wyposażmy się również w pompę wodną.
Niedrogie i ekologiczne gromadzenie wody deszczowej powinno towarzyszyć każdemu właścicielowi posesji otoczonej ogrodem. Nieduża inwestycja w postaci estetycznego zbiornika do gromadzenia deszczówki i łącznika spustowego do rynny pozwala na łatwe i ekonomiczne korzystanie z darmowej wody, a co za tym idzie oszczędności w domowym budżecie z tytułu zużycia wody do podlewania.
Szybkie i komfortowe podlewanie ogrodu z pompą beczkową
Wiosenne i letnie burze potrafią bardzo szybko zapełnić przydomowy zbiornik do gromadzenia deszczówki. Niewielka, praktyczna pompa pozwoli nam nie tylko szybko, ale również wygodnie opróżnić beczkę oraz podlać ogród i trawnik z użyciem węża ogrodowego. Większość zbiorników na deszczówkę wyposażonych jest w kranik umożliwiający pobór wody (np. do konewki czy wiadra) oraz zawór przy dnie umożliwiający grawitacyjny spust wody. Trudno jednak w ten sposób szybko opróżnić beczkę, a jednocześnie nie ma możliwości uzyskania ciśnienia, które pozwoliłoby nam podlać i zrosić ogród w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem węża.
Czym charakteryzuje się pompa do wypompowywania deszczówki
Pompa do tłoczenia wody deszczowej jest niewielkie urządzenie. Jej kompaktowe rozmiary pozwalają na wygodne użycie za każdym razem, kiedy decydujemy się na podlewanie. Budowa pompy pozwala na jej zanurzenie w zbiorniku, a specjalny pływak reguluje jej pracę w zależności od objętości wody deszczowej w beczce. Wyprowadzona od pompy rura z łącznikiem umożliwia bezpośrednie podłączenie końcówki węża ogrodowego lub pistoletu do podlewania. Modele dedykowane do wypompowywania wody ze zbiorników na deszczówkę mają najczęściej wygodny teleskopowy wysięgnik, pozwalający na regulację wysokości zanurzenia gwarantującego efektywność podlewania. Ciśnienie jakie uzyskujemy w trakcie wypompowywania wody jest bowiem zależne od ilości deszczówki w beczce i głębokości zanurzenia pompy (czym głębiej, tym mocniej urządzenie pompuje). Pompę możemy też oprzeć na krawędzi beczki, co ułatwia jej stabilną pozycję – urządzenie to powinno bowiem pracować w pionie. Każda pompa wyposażona jest także w filtr chroniący przed dostaniem się do urządzenia zanieczyszczeń stałych, na przykład liście, szyszki czy kamyki.
Należy pamiętać, że pompy do wypompowywania wody deszczowej nie mogą pracować na sucho. Większość modeli ma w związku z tym zawór regulujący i odcinający przepływ wody oraz wspomniany pływak, który sprawdza poziom wody w zbiorniku i kiedy jest zbyt niski do prawidłowej pracy pompy, wyłącza automatycznie urządzenie.
Przy wyborze pompy do wypompowywania nagromadzonej deszczówki należy brać pod uwagę takie parametry jak moc (zwykle średnio jest to 350-400 W), ciśnienie jakie uzyskuje (1,1-1,4 bara) oraz wydajność (2500-5000 l/h).
zdjęcie tytułowe: Kärcher