lipiec
Rok w ogrodzie
Jeżówki to popularne kwiaty w polskich ogrodach. Ogrodnicy doceniają przede wszystkim efektowny wygląd, niskie wymagania oraz łatwość uprawy.
Jeżówki to byliny, które doskonale prezentują się na rabatach, jak i w wazonach. Zaletą kwiatów ciętych jest to, że długo zachowują świeży wygląd oraz dobrze wyglądają w połączeniu z innymi roślinami. Jeżówki wykorzystuje się do stworzenie kompozycji naturalistycznych lub różnokolorowych kompozycji kwiatowych. Zaleca się sadzić je z tyłu rabaty, ponieważ są dość wysokie – w zależności od odmiany dorastają do 50-150 cm. Rośliny kwitną bardzo długo – od czerwca aż do września. Zależnie od odmiany kwiaty mogą mieć różne kształty i kolory – zaczynając od białych, żółtych, zielonkawych, poprzez odcienie różu czy pomarańczu, a kończąc na czerwieniach. Roślina uprawiana jest również w celach zielarskich – ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wzmacniające odporność. Coraz częściej zakładane są plantacje z leczniczymi odmianami jeżówki.
Odpowiednie stanowisko dla jeżówek
Jak wspomniano, jeżówki są łatwe w uprawie, wymagają jedynie słonecznego (ewentualnie lekko zacienionego) stanowiska, żyznego i przepuszczalnego podłoża – gleba może być piaszczysto-gliniasta. Rośliny doskonale rosną na obszarach, na których występują wysokie opady deszczy, nie preferują natomiast lekkich i piaszczystych gleb.
Bezproblemowa uprawa i pielęgnacja jeżówek
Nasiona jeżówki możemy wczesną wiosną posadzić do inspektu, a już po kilku tygodniach wysadzić do gruntu. Nasiona możemy wysiewać również wprost do gruntu. ale nie jest to metoda szczególnie polecana. Innym sposobem – chociaż mniej efektownym – jest podział wiosną lub jesienią. Pamiętajmy, że jeżówka jest dość ekspansywna – rozmnaża się sama i to dość szybko, produkuje samosiejki. Z tego też powodu obok tych roślin lepiej nie sadzić innych kwiatów, ponieważ mogą zostać zagłuszone. Co ważne, jeżówki na zimę możemy pozostawić w gruncie, ponieważ bardzo dobrze znoszą mrozy – jednak warto rośliny ściółkować. Jeżówki są również odporne na choroby, ewentualne szkody mogą na młodych liściach wyrządzać ślimaki. Pielęgnacja roślin ogranicza się do regularnego podlewania podwiązywania pędów tak, by nie opadały oraz obcinania przekwitniętych kwiatostanów. Unikajmy przesadzania roślin, ponieważ źle je znoszą.
zdjęcia: pixabay.com