wrzesień
Rok w ogrodzie
Kiedy nadchodzi czas porządkowania ogrodu przed zimą,warto przygotować zawczasu pomocne narzędzia i sprzęt. Do transportu opadłych liści, wyciętych gałęzi czy wywozu śmieci ogrodowych przydadzą się mobilne taczki i wózki, które ułatwią pracę oraz oszczędzą nam dźwigania.
Taczki i wózki ogrodowe znacznie usprawniają organizację pracy w ogrodzie i na posesji. Okazują się niezastąpione, gdy musimy nawieźć ziemi w wybrane miejsce, przewieźć korę ogrodniczą czy przetransportować sadzonki. Przydają się również w czasie prac porządkowych, np. podczas grabienia i wywożenia liści czy skoszonej trawy. Aby taczki i wózki ogrodowe dobrze spełniały swoje zadania, muszą być funkcjonalne i trwałe. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Taczki do ogrodu
Taczki ogrodowe różnią się od budowlanych nie tylko przeznaczeniem, ale i budową. Taczki budowlane są zazwyczaj spawane. Konstrukcja modeli ogrodowych jest znacznie lżejsza, pozbawiona dodatkowych wzmocnień, a same taczki nie są wykonywane z tak grubego materiału jak budowlane. Taczki ogrodowe powinny charakteryzować się niedużą wagą, aby można było nimi łatwo manewrować, nawet przy pełnym załadunku. Muszą być również odpowiednio wyważone, tak aby nie przechylały się podczas przewożenia materiałów. Powinny być wykonane z materiałów nierdzewnych albo zabezpieczone przed korozją, co zapewni im odpowiednią trwałość.
Do prac ogrodowych oraz porządkowych zazwyczaj przeznaczone są taczki tłoczone. Ich skrzynię ładunkową wykonuje się najczęściej z blachy stalowej (warto zwrócić uwagę na jej grubość) pokrytej na przykład powłoką cynku ogniowego. Podwozie taczki wykonane z profilowanych rur może być natomiast zabezpieczone farbą proszkową. Są to jedne z trwalszych zabezpieczeń antykorozyjnych o niskiej ścieralności oraz dużej odporności na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Wybierając taczkę, warto zwrócić uwagę na pojemność skrzyni ładunkowej. Może ona wynosić od 70 do 130 l. Na działce dobrze sprawdzają się skrzynie z zaokrąglonymi krawędziami, co ułatwia rozładunek materiałów sypkich, jak piach czy ziemia. Nie bez znaczenia jest także dopuszczalne obciążenie, określane w kilogramach. To od niego zależy, ile materiałów będziemy mogli jednorazowo przewozić na taczce. Warto sprawdzić, ile waży sama taczka. Zbyt ciężka może utrudnić nam manewrowanie po działce.
Zwróćmy też uwagę na koło. Sprawdzonym rozwiązaniem są taczki z pneumatyczną oponą na feldze, dętką i grubym bieżnikiem. Dobrze się prowadzą, a gdy koło zostanie przez nieuwagę przebite, można je w łatwy sposób wymienić. W niektórych modelach rura podwozia może jednocześnie opasywać koło, chroni je wtedy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z transportem cięższych materiałów, możemy zdecydować się na taczkę z dwukołowym układem jezdnym. Dwa koła ułatwiają przewóz wszelkiego rodzaju ładunków i sprawiają, że taczka jest bardziej stabilna. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjną taczkę z jednym kołem, sprawdźmy jego położenie. Zbyt wysunięte poza skrzynię może sprawić, że niemal cały ciężar będzie spoczywał w naszych rękach. W odwrotnej sytuacji taczka będzie w miarę lekka, lecz mało stabilna i może się przewracać na boki w trakcie transportu materiałów. Ważne jest również, aby taczka miała odpowiednio długie rączki, co ułatwi ruszanie z ciężkim załadunkiem i sprawi, że przewożenie materiałów nie będzie uciążliwe. Najlepiej przed zakupem taczki wykonać mały test. Załadować ją ciężkim materiałem i sprawdzić, jak się prowadzi. Jeśli taczka ma nam służyć do przewożenia dużych ilości ziemi, kamieni i innych ciężkich materiałów, warto rozważyć zakup bardziej wytrzymałej taczki budowlanej wykonanej z grubej stali o konstrukcji spawanej. Musimy mieć jednak na względzie, że będzie ona stosunkowo ciężka.
Wózki transportowe
Do przewożenia niezbyt ciężkich materiałów, na przykład pojedynczych worków z ziemią czy sadzonek, może się przydać wózek ogrodowy. Wyposażony w cztery pneumatyczne opony z obrzeżem stalowym i łożyskiem oraz dyszel z poręcznym uchwytem sprawi, że transport materiałów nie będzie wymagał od nas zbyt dużego wysiłku. Skrętna oś przednia powoduje z kolei, że manewrowanie wózkiem jest bezproblemowe.
Wózek transportowy może mieć też praktyczną wywrotkę (funkcję kiprowania), ułatwiającą wyładunek materiałów sypkich. Niektóre modele umożliwiają podpięcie wózka do roweru, co umożliwia wygodny transport różnych produktów na większą odległość. W sprzedaży znaleźć można także specjalne wózki ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego o budowie kubłowej, osadzone na dwóch kółkach. Takie wózki sprawdzają się bardzo dobrze podczas prac porządkowych na posesji. Ich skrzynia jest głęboka, dzięki czemu pomieści sporo gałęzi, skoszonej trawy czy zebranych liści. Charakteryzują się niewielką wagą, dzięki czemu transportowanie materiałów nie wymaga od nas zbyt dużej siły.
zdjęcia: AdobeStock