maj
Rok w ogrodzie
Miejsce pod drzewami owocowymi możemy wykorzystać i posadzić pod nimi rośliny. Musimy jednak wybrać takie gatunki, które nie tylko będą dobrze rosły na zacienionym terenie, ale również będą miały dobroczynny wpływ na plony. Jakie więc rośliny sprawdzą się w przydomowym sadzie?
Wybierając rośliny do posadzenia pod drzewami owocowymi, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim to, czy dobrze rosną w cieniu. Ważne są również wymagania pokarmowe – pod drzewami sprawdzą się tylko te gatunki, które mają małe wymagania, ponieważ nie będą konkurować z drzewami owocowymi o składniki odżywcze pobierane z gleby. Ponadto warto posadzić takie rośliny, które mają pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie drzew owocowych, czyli np. wydzielające aromatyczne zapachy – przyciągną do drzew pożyteczne owady zapylające, jednocześnie odstraszając szkodniki drzew.
Rośliny, które sprawdzą się pod drzewami owocowymi
Przedstawiamy popularne rośliny, które pozwolą dekoracyjnie zagospodarować teren po drzewami owocowymi.
Lawenda wąskolistna. To zimozielona bylina, której zapach odstrasza mrówki i mszyce. Ponadto kwiaty lawendy są bardzo dekoracyjne i możemy je podziwiać od połowy czerwca do września.
Nasturcja. Swoim zapachem odstrasza bawełnicę korówkę – mszycę atakującą jabłonie i grusze. I chociaż najlepiej wybrać dla niej stanowisko słoneczne, to świetnie poradzi sobie w cieniu drzewa owocowego. To roślina jednoroczna, ma płożące pędy, rozsiewa się przez nasiona wysiewane bezpośrednio do gruntu.
Wrotycz pospolity. Bylina ta jest mało wymagająca i pomaga odstraszyć szkodniki (nawet kleszcze) atakujące drzewa owocowe. Ponadto wrotycz możemy wykorzystać do przygotowywania wywarów, wyciągów i gnojówek, które są pomocne w walce z grzybowymi chorobami roślin sadowniczych.
Aksamitka rozpierzchła. To bardzo łatwa w uprawie roślina ozdobna. Charakterystyczny, intensywny zapach aksamitki odstrasza wszelki szkodniki drzew owocowych. Ponadto niszczy w glebie szkodliwe dla roślin nicienie i ogólnie wpływa pozytywnie na wzrost oraz plonowanie drzew owocowych.
Konwalia. Wymaga stanowisk, na których dociera niewiele słońca. Dekoracyjne są nie tylko małe, białe, słodko pachnące kwiaty, ale również soczyście zielone liście. Konwalie to rośliny kłączowe, dlatego warto je sadzić w większych grupach.
Fiołek wonny. Ma przyjemnie pachnące, drobne, niebiesko-fioletowe, dekoracyjne kwiaty, pojawiające się od marca do maja. Fiołek bardzo szybko się rozprzestrzenia.
Chrzan pospolity. Zapobiega moniliozie (brunatnej zgniliźnie), nie wymaga okrywania przed mrozem, mocno się rozkorzenia i szybko rozrasta. Jeśli zapewnimy mu stale wilgotne podłoże, to liście i korzenie chrzanu będą miały najlepszy smak. Możemy wykorzystać go jako przyprawę do wielu potraw, np. mięs. Spożywać możemy zarówno, starty korzeń chrzanu, jak i jego liście. Roślina ta ma wiele właściwości zdrowotnych.
Czosnek. Zarówno czosnek pospolity, jak i ozdobny chroni drzewa owocowe przed szkodnikami oraz chorobami owocowymi. Sprawdza się także w walce z kretami i nornicami.
Mięta pieprzowa. Wydziela związki lotne, które odstraszają szkodniki drzew owocowych. Mięta jest łatwa w uprawie, wymaga wyłącznie piaszczystej gleby oraz właśnie zacienionego stanowiska. Mięta znajduje szerokie zastosowanie w przygotowaniu potraw.
Uwaga! Pod drzewami owocowymi lepiej nie sadzić roślin jaskrowatych, ziemniaków oraz bylicy piołun.
zdjęcia: pixabay.com