marzec
Rok w ogrodzie
W końcu przyszły ciepłe dni, które tak cieszą ogrodników. Chociaż jeszcze za wcześnie na nieograniczone wysiewanie nasion do gruntu, to możemy już kwiatami obsadzać doniczki na balkonach czy tarasach. Przez cały marzec możemy również prowadzić uprawę roślin jednorocznych z rozsady.
Samodzielne pozyskanie roślin jest niezwykle satysfakcjonujące. Ponadto możemy uzyskać dużą liczbę kwiatów niewielkim kosztem, ponieważ nasiona są dużo tańsze niż gotowe sadzonki. Jest dużo roślin, które lubią ciepło, ale muszą być posadzone wcześnie. Jeśli więc chcemy, aby zdobiły nasz ogród czy balkon, musimy przygotować rozsady. Na szczęście są też takie rośliny, które nie boją się mrozów.
W domu lub pod osłonami – marcowe rozsady
W marcu do skrzynek czy multiplatów możemy wysiewać takie rośliny ciepłolubne jak: cynia, gazania, heliotrop peruwiański, kleome, tytoń ozdobny, motylek, aster chiński, niecierpek, lwia paszcza, aksamitka, lewkonia, szałwia czy żeniszek meksykański. Po wysianiu podłoże należy delikatnie zwilżyć wodą, a następnie przykryć pojemniki folią lub szybą. Doniczki najlepiej ustawić na nasłonecznionym parapecie okiennym (lub ustawić pod osłonami np. w tunelach foliowych). Gdy nasiona zaczną kiełkować, zdejmujemy okrycie. Aby nasza uprawa się udała, warto zastosować jako podłoże mieszaninę torfu i piasku (w proporcji 2:1). W sklepach dostępna jest również ziemia do wysiewu nasion. W domu możemy również do doniczek wysadzać bulwy kwiatów kwitnących latem i jesienią: dalie, begonie bulwiaste i paciorecznik (kanna). W jednej doniczce wypełnionej uniwersalną ziemią kompostową umieszczamy jedną bulwę! Głębokość sadzenia zależy od gatunku: begonia – 5 cm, paciorecznik – 10 cm, duże bulwy dalii – 30-40 cm. Po posadzeniu bulw ziemię pokrywamy 1-2-centymetrową warstwą piasku i lekko podlewamy – starajmy się nie zmoczyć bulw. Donice ustawiamy w jasnym, niezbyt ciepłym pomieszczaniu – optymalna temperatura to 10-15oC. Zanim wysadzimy rośliny do gruntu (po 15 maja), należy je zahartować. W tym celu pod koniec kwietnia wystawiamy je na taras lub balkon na kilka godzin dziennie.
Na balkonie i tarasie – gotowe sadzonki
Marzec to czas sadzenia w skrzynkach i doniczkach roślin kwitnących wiosną roślin. Należą do nich bratki ogrodowe, stokrotki, prymulki, dzwonki, fiołki rogate, a także pędzone cebule hiacyntów i żonkili. Zawsze wybierajmy okazy zdrowe, które mają nie w pełni rozwinięte kwiaty, ale za to mają dużo pączków. Kwiaty umieszczamy w doniczkach z odpływem, warto wykonać także warstwę drenażu. Posadzone kwiaty są łatwe w uprawie. Trzeba pamiętać tylko o ich podlewaniu, ale gdy jest chłodno i słońce nie grzeje mocna, robimy to niezbyt często – podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Warto także na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, dzięki czemu pobudzimy rośliny do produkcji nowych pączków kwiatowych, a tym samym zapewnimy długie kwitnienie.
Marcowe rośliny do gruntu
Pod koniec marca możemy do gruntu wysiewać niektóre rośliny jednoroczne – te, które mają małe wymagania termiczne. Należą do nich m.in. groszek pachnący, smagliczka, powój trójbarwny, rezeda, gipsówka, ostróżka ogrodowa czy chaber. Pamiętajmy, aby pod razu nasiona umieścić w docelowym miejscu, ponieważ rośliny te źle znoszą przesadzanie. W marcu do gruntu możemy wysiewać także byliny odporne na niskie temperatury, np. dzwonek karpacki, orlik ogrodowy, gęsiówka, aster alpejski, łubin i słonecznik. To także dobra pora na sadzenie cebul późno kwitnących odmian lilii, traw ozdobnych czy paproci ogrodowych. Oczywiście pracę tę przeprowadzamy, gdy ziemia całkowicie odmarznie. Poczekamy z sadzeniem, gdy istnieje ryzyko przymrozków.
zdjęcia: pixabay.com