styczeń
Rok w ogrodzie
Chociaż ogród jest uśpiony i zasypany śniegiem, to warto już teraz pomyśleć o wiośnie oraz lecie i przygotować pierwsze rozsady. Uzyskamy w ten sposób dużo pięknych kwiatów niewielkim kosztem.
W styczniu wysiewamy te jednoroczne kwiaty, których okres wegetacji jest długi. Przygotowywanie rozsad to dobry sposób na uzyskanie sadzonek , które już wiosną upiększą nasz ogród czy balkon. Największą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt – dużo więcej zapłacimy za gotowe sadzonki. Aby jednak nasza praca nie poszła na marne, musimy nie tylko znaleźć odpowiednie miejsce na rozsady, ale również poświęcić trochę czasu. Oczywiście nasiona kwiatów możemy wysiewać później, w lutym i marcu, ale posadzone już teraz, na wiosnę zakwitną.
Styczniowe rozsady kwiatowe
Styczeń to najlepszy moment na wysiew begonii stale kwitnącej. Nasiona wysiewamy powierzchniowo i przysypujemy cienką warstwą piasku, pojemniki możemy przykryć folią lub szybą. Tak przygotowanej rozsadzie należy zapewnić temperaturę 20-22oC. Kiełki pojawiają się po ok. 20 dniach. Gdy rośliny będą miały po 2-3 liście, sadzonki pikujemy – czynność tę powtarzamy w marcu i w połowie kwietnia. W styczniu siejemy także pelargonie rabatowe i bluszczolistne – zakwitną dopiero za pół roku. Nasiona również przysypujemy piaskiem, a pojemnik przykrywamy folią. Pamiętajmy, aby przed wysiewem nasiona namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej. Zapewnijmy rozsadzie temperaturę 20-25oC. Wschody pojawią się po ok. tygodniu. Rośliny pikujemy, gdy mają 2-3 liście. Petunię ogrodową możemy wysiewać w styczniu i lutym. Nasiona umieszczamy na podłożu, piaskiem przysypujemy dopiero gdy zaczną kiełkować (po 10-14 dniach). Rozsadę pikuje się dwukrotnie. Od stycznia do marca wysiewamy heliotrop periuwiański. Przechłodzone nasiona – przetrzymujemy je przez tydzień w temperaturze 1-5oC – umieszczamy w podłożu, lekko dociskając. Rozsadzie należy zapewnić temperaturę 20-25oC. Pierwsze kiełki zobaczymy dopiero po 4 tygodniach. W tym samym czasie możemy również wysiewać lobelię przylądkową. Nasion nie trzeba przykrywać podłożem, ale doniczkę dobrze jest przykryć szkłem lub folią. Wschody pojawią się już po 2 tygodniach. Sadzonki pikujemy delikatnie.
Chociaż optymalnym miesiącem wysiewu szałwii błyszczącej jest luty, to możemy ją siać już w styczniu (a także w marcu). Nasion nie przykrywamy podłożem, wystarczy im temperatura 16-20oC. Wchody mogą pojawić się po tygodniu, ale możemy też czekać na nie nawet 3 tygodnie. Dość niską temperaturę (18-20oC) należy zapewnić także werbenie ogrodowej, która również wchodzi dość długo – nawet miesiąc. Rośliny pikujemy, kiedy mają 2-3 liście, a po 2-3 tygodniach dobrze jest uszczknąć ich wierzchołki w celu lepszego rozkrzewienienia się. Rozsadę z żeniszka meksykańskiego możemy przygotowywać od stycznia do marca. Nasiona lekko przysypujemy piaskiem, a pojemnik przykrywamy folią. Zapewnijmy im temperaturę 20-22oC. Kiełki powinny pojawić się po ok. tygodniu. Rozsadę pikujemy, gdy rośliny mają po 2-3 liście. Również wierzchołki żeniszka warto uszczknąć.
Jak dbać o rozsady
Rozsadom należy zapewnić jak najwięcej światła, dlatego najlepszym dla nich miejscem będzie np. południowy parapet. Warto je także doświetlać specjalną lampą do roślin typu LED GROW, która dostarczy roślinom światło o odpowiedniej barwie. Zadbajmy również odpowiednią temperaturę. Jeśli ustawiamy rośliny na zimnym parapecie, to pod pojemniki podłóżmy np. styropian. Warto również zainwestować w miniszklarenki, które mają podgrzewane dno. Należy zadbać również o stale wilgotne podłoże (nie może być jednak mokre). Rozsady podlewamy delikatnie je zraszając lub wlewając wodę do podstawki – w pojemnikach powinny być otwory. Gdy pojawią się kiełki, to usuwamy osłony (folię lub szybę), które przykrywały doniczki. Co ważne, najlepszym podłożem do przygotowania rozsady jest gotowe podłoże przeznaczone właśnie do tego celu. Możemy również przygotować je samodzielnie – w równych proporcjach mieszamy torf, piasek i ziemię liściową.
zdjęcia: pixabay.com