czerwiec
Rok w ogrodzie
Zamiast wyrzucać skoszoną trawę, możemy przygotować z niej kompost. Ten ekologiczny nawóz doskonale poprawia strukturę gleby i można go stosować pod większość roślin ogrodowych, na dodatek bez ograniczeń, gdyż składniki uwalniane są stopniowo i nie ma ryzyka przenawożenia.
W sezonie o skoszoną trawę nie jest trudno. Przeznaczmy ją na stworzenie naturalnego nawozu. Oczywiście niezbędny do tego celu jest kompostownik. Wybierzmy dla niego zacienione i osłonięte od wiatru miejsce, podłoże powinno być przepuszczalne, aby nadmiar wody był swobodnie uwalniany. Kompostownik możemy zbudować sami (wystarczą tyczki drewniane i druciana siatka, może to być też drewniana skrzynia bez dna i przykrycia, nie wyższa niż 1 m) lub kupić gotowy. Pamiętajmy, że dolna część kompostownika powinna się łatwo usuwać, ponieważ stąd właśnie pobierany jest gotowy kompost.
Zastosowanie kompostu z trawy
Kompost z trawy możemy stosować, gdy tylko ziemia przestanie być zamarznięta – wystarczy rozsypać 3-centymetrową warstwę i zagrabić ją z ziemią. Dobrze jest rozsypać kompost na trawnik i przegrabić. Nawóz ten możemy również wykorzystać do ściółkowania roślin, które nie wymagają kwaśnej gleby, np. truskawek, warzyw, drzewek owocowych oraz roślin ozdobnych. np. irg, ligustry, trzmieliny, bylin, a także roślin jednorocznych i dwuletnich. Jesienią można podsypać glebę kompostem lub przekopać ją pod przyszłoroczną uprawę oraz kopczykować wrażliwsze rośliny przed zimą.
Kompost z trawy z dodatkami
Zanim wrzucimy pierwszą warstwę skoszonej trawy lub innego materiału roślinnego, na dnie kompostownika układamy gałęzie lub słomę, przykrywamy je siatką. W ten sposób zapewnimy dobrą cyrkulację powietrza. Warstwy materii organicznej układamy na przemian: mokre (świeżo skoszona trawa, chwasty bez nasion) i suche (słoma, rozdrobnione gałęzie). To ważne, gdyż składniki suchej warstwy rozluźniają kompostowany materiał, zapobiegając tym samym jego gniciu. Kompost z samej trawy jest bezużyteczny, przemieszanie go z innymi resztkami jest konieczne – rozłożony na ziemi nie przepuszcza powietrza, ponadto wydziela nieprzyjemną woń i staje się mazisty. Uwaga! Nie należy kompostować trawy, która była opryskiwana herbicydami. Przed wrzuceniem dobrze jest przez 2-3 dni podsuszyć świeżo skoszoną trawę – możemy rozłożyć ją koło kompostownika. Przez ten czas straci nadmiar wilgoci i zmniejszy swoją objętość.
Odpowiednimi składnikami kompostu są wszystkie składniki organiczne znajdujące się w ogrodzie i w gospodarstwie domowym, za wyjątkiem mięs i tłuszczy. Można dodawać liście, fragmenty zielonych warzyw i kwiatów po ścięciu, pokrzywy, obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj, popiół drzewny z kominka.
Kompostowanie trawy
Dojrzewanie pryzmy trwa średnio rok. Tempo rozkładu materii uzależnione jest m.in. od objętości, rodzaju odpadów oraz dostępu powietrza i wody. Na rynku dostępne są produkty przyspieszające kompostowanie. Ich zadaniem jest przede wszystkim zaopatrzenie świeżej masy kompostowej w naturalne mikroorganizmy, co powoduje ograniczenie rozwoju niepożądanych związków, przy jednoczesnej szybkiej przemianie odpadów. Nawóz z trawy uzyskamy szybciej dodatkowo rozdrabniając odpady i przerzucając pryzmę. Gotowy kompost z trawy wybieramy po pierwszym sezonie, a pozostały materiał, który jeszcze nie jest gotowy, przewracamy za pomocą grabi (by go napowietrzyć) i ponownie wrzuca do kompostownika.
Musimy także zadbać o odpowiednią wilgotność. Do zbyt wilgotnej pryzmy dodajemy materiał drenujący, czyli układamy na przemian warstwy siana, liści i gałązek. Jeśli kompost jest bardzo suchy, po prostu dostarczamy mu wody. Natomiast zimą zadbajmy o odpowiednią temperaturę – ułóżmy grubą warstwę okrywową ze słomy lub liści.
zdjęcia: Keter, pixabay.com