Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej

marzec
Rok w ogrodzie

Gdy rozpocznie się sezon, pracy w ogrodzie będzie bardzo dużo. Dlatego właśnie teraz warto zadbać o sprzęt i przygotować go na kilka miesięcy intensywnego użytkowania. Jedną z czynności – jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią – jest wymiana oleju w kosiarce spalinowej. W ten sposób zadbamy o odpowiednią pracę silnika. Jak prawidłowo wykonać tę czynność?

Wymiana oleju nie jest skomplikowaną czynnością i bez problemu powinniśmy poradzić sobie z tym sami. Zanim jednak przystąpimy do pracy, powinniśmy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi kosiarki spalinowej – każdy producent zamieszcza w tym dokumencie rady, jak najlepiej dbać o urządzenie. Z instrukcji dowiemy się m.in. jak często wymieniać olej silnikowy i to zrobić. Zazwyczaj zabieg ten powinniśmy wykonywać po ok. 25 godzinach pracy lub po 6 miesiącach, jednak nie jest to regułą i w zależności od modelu oraz producenta czas pracy może się różnić (może być to nawet 50 godzin). Uwaga! W nowej kosiarce olej należy wymienić po pierwszych 5-8 godzinach użytkowania. W instrukcji powinna również znajdować się informacja dotycząca rodzaju oleju odpowiedniego do kosiarki (w przeciwnym przypadku możemy zatrzeć silnik). Pamiętajmy, aby nie oszczędzać na oleju i wybierać tylko ten dobrej jakości, gdyż zapewni nam dłuższą żywotność kosiarki.

Wymiana oleju w kosiarce – niezbędne przedmioty i prace przygotowawcze

Zanim przystąpimy do wymiany oleju w kosiarce należy przygotować przedmioty potrzebne do wykonania tej czynności. Na stanowisku pracy powinny się więc znaleźć: olej silnikowy dostosowany do naszej kosiarki, pojemnik na stare paliwo (np. karton po mleku, puszka), papierowy ręcznik do wycierania zabrudzeń oraz klucz do odkręcenia korka spustowego. Dla własnego bezpieczeństwa do wymiany oleju najlepiej przystąpić dopiero po całkowitym zużyciu paliwa (możemy również spuścić z kosiarki paliwo). Jest to także ważne z innego powodu – rozgrzany po pracy silnik rozgrzewa olej, dzięki czemu jest on rzadszy i łatwiej się go pozbyć. W trosce o bezpieczeństwo odłączmy też przewód od świecy zapłonowej i odsuńmy go jak najdalej, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z olejem silnikowym.  

fot. K2

fot. K2

fot. AL-KO

Wymiana oleju w kosiarce krok po kroku

Zaczynamy od podłożenia pod korek spustowy pojemnika na zużyty olej. Następnie odkręcamy korek (znajduje się w spodniej części kosiarki) i pozwalamy na swobodny wyciek oleju ze zbiornika – zajmie to kilka-kilkadziesiąt minut. Jeżeli w naszej kosiarce nie ma korka spustowego, to oleju pozbywamy się przez otwór wlotowy. Najlepiej zastosować w tym celu specjalny zestaw do wymiany oleju w skład którego wchodzi odciągarka. Pamiętajmy, że gdy będziemy ręcznie wylewać olej, koniecznie musimy wcześniej opróżnić zbiornik z paliwem. Po opróżnieniu zbiornika na olej, możemy przystąpić do wlewania nowego. To, ile płynu powinniśmy jednorazowo wlać określone jest w instrukcji kosiarki, ale dobrą praktyką jest sprawdzenie poziomu bagnetem. Jeśli wlaliśmy za dużo oleju, to jego nadmiar odlewamy, a gdy za mało, dolewamy. Na koniec zakręcamy korek i oczyszczamy ręcznikiem papierowym zabrudzone elementy kosiarki.

zdjęcie otwierające: K2