marzec
Rok w ogrodzie
Kawa dla wielu z nas jest napojem życia. Jednak co zrobić z fusami, które pozostają po jej parzeniu? Nie wyrzucajmy ich! Fusy z kawy możemy wykorzystać w ogrodzie i domu na kilka sposobów.
Fusy z kawy zawierają wiele cennych substancji – np. azot, fosfor, magnez, potas czy miedź. Mają lekko kwaśny odczyn. Dlatego też doskonale sprawdzą się w pielęgnacji roślin kwasolubnych – zarówno ogrodowych, jak i domowych. Możemy np. z fusów przygotować odżywkę do podlewania roślin lub wymieszać je z ziemią – będą doskonałym nawozem lub delikatnym zakwaszaczem gleby. Natomiast wysuszone mogą posłużyć do ściółkowania. Fusy z kawy trudno jest przedawkować, ponadto nie zniszczą gleby oraz żyjących w niej mikroorganizmów. To także cennyskładnik kompostu.
Fusy z kawy jako nawóz
Aby przygotować nawóz, należy tylko zalać fusy wodą. Gdy napęcznieją, całość mieszamy i podlewamy rośliny. Ważne są proporcje. W przypadku roślin ogrodowych szklankę fusów zalewamy 10-20 litrami wody, natomiast do podlewania domowych roślin doniczkowych wystarczą 1-2 łyżeczki fusów na szklankę wody. Taką odżywkę stosujemy 1-2 razy na tydzień.
Fusy z kawy jako ściółka
Fusy z kawy rozkładając się, powoli będą zasilać górną warstwę gleby w azot. Wysuszone fusy po prostu rozsypujemy wokół roślin. Aby nie zostały rozwiane przez wiatr, dobrze jest je przykryć korą sosnową. Ściółkowanie najlepiej przeprowadzić przed deszczem lub podlewaniem – wsiąkną w ziemię razem z wodą. Pod pomidory, marchew, rzodkiewkę czy rośliny kwasolubne (np. borówkę amerykańską, hortensje, paprocie, różaneczniki i róże) możemy wykorzystać również świeżo zmieloną kawę, która ma lekko kwaśny odczyn. Cienką warstwę fusów z kawy możemy także rozłożyć na powierzchni ziemi w doniczkach ustawionych w domu. Pamiętajmy jednak, aby nie były one wilgotne, ponieważ szybko spleśnieją i powstanie skorupa ograniczająca roślinom dostęp tlenu.
Fusy z kawy wymieszane z ziemią
Fusy rozsypujemy wokół rośliny i przekopujemy je z ziemią na głębokość 15-20 cm. Taki zabieg poprawi strukturę i pojemność wodną gleby, napowietrzy ją oraz wzbogaci w składniki odżywcze. Oczywiście fusy wzbogacą także ziemię doniczkową – możemy ziemię wymieszać z fusami w trakcie przesadzania roślin lub wsypać je na dno doniczki. Na pojemnik o średnicy 20 cm potrzeba 1-2 łyżeczki fusów.
Fusy z kawy do kompostu
Fusy wrzucone do kompostu wzbogacą go w potas, magnez, miedź i azot, który przyspieszy procesy rozkładu. Ponadto rozluźnią pryzmę i poprawią jej napowietrzanie. Ich specyficzny zapach przyciągnie pożądane dżdżownice – nasilą one przetwarzanie materii organicznej i powstawanie próchnicy.
Fusy z kawy jako dodatek do nasion
Przed siewem takich warzyw jak marchew czy rzodkiewka warto nasiona wymieszać z fusami. Poprawią one kiełkowanie, jakość siewek, a także plon będzie obfitszy.
zdjęcia: pixabay.com