styczeń
Rok w ogrodzie
Pleśń śniegowa to inaczej to nic innego jak grzybowa choroba roślin z grupy fuzarioz. Wywołuje ją głównie Microdochium nivale, a przy sprzyjającej pogodzie także inne gatunki grzybów zdolne do rozwoju w niskich temperaturach. Pleśń śniegowa występuje na zbożach i trawnikach.
Jak nietrudno domyślić się po nazwie, pleśń śniegowa jest chorobą powstającą wskutek długo leżącego śniegu. Rozwija się najczęściej w czasie wiosennych roztopów – wtedy pokrywa śniegowa utrzymuje się dość długo i wolno topnieje, w wyniku czego wytwarza się ciepło, a więc idealne warunki do rozwoju grzybów. Objawami tej choroby trawnika jest biała pleśń pokrywająca źdźbła trawy bądź zbóż. Z czasem źdźbła masowo zamierają i na trawniku pojawiają się brązowe plamy.
Przygotowanie trawnika do zimy
Przede wszystkim warto podjąć działania zapobiegające powstawaniu pleśni – mniej czasu, wysiłku i energii pochłonie nam późniejsze zwalczanie rozwiniętej już choroby.
To, co pomaga zapobiec pojawieniu się grzybów to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy. Do tego celu przeznaczone są specjalne nawozy „jesienne” – charakteryzują się niską zawartością azotu, natomiast wysoką fosforu oraz potasu. Kolejnym istotnym krokiem, którego nie należy pomijać jest dokładne skoszenie i wygrabienie trawnika. Zapobiegniemy w ten sposób odkładaniu się liści – mogą utworzyć szczelną pokrywę pod warstwą śniegu. Powinniśmy też zrezygnować ze spacerów po ośnieżonym trawniku. Nie będziemy wtedy łamać zamarzniętych źdźbeł.
Zwalczanie pleśni śniegowej
Co zrobić, gdy pleśń zaatakowała nasz trawnik i musimy się jej pozbyć? Na grzyby jest tylko jeden skuteczny sposób – zwalczyć je odpowiednim lekarstwem. Chcąc się ich pozbyć, warto zastosować szczególną kurację odpowiednim preparatem chemicznym, na przykład Polyversum na trawniki. Gdy zauważymy pleśń po stopnieniu śniegu, należy również opryskać chore miejsca, jeśli nie są rozległe. Niestety w przypadku zarażonych dużych połaci musimy usunąć spleśniałą trawę wraz z ok. 5-centymetrową warstwą podłoża, następnie opryskać specjalnym preparatem i w tym miejscu zasiać trawę na nowo.
zdjęcia: materiały prasowe