kwiecień
Rok w ogrodzie
Mech często pojawia się na ścieżce czy podjeździe, psując ich wygląd. Uwielbia wilgotne i zacienione miejsca. Nie odkładajmy walki z nim na później, ponieważ z upływem czasu jest to coraz trudniejsze i czasochłonne. Jak skutecznie usunąć mech, aby nie uszkodzić nawierzchni i rosnących obok roślin?
Mech nie tylko szpeci trakty, ale powoduje też, że powierzchnie z kostki brukowej pod wpływem deszczu są śliskie – a wtedy o wypadek nietrudno. Możemy nieestetycznego nalotu pozbyć się mechanicznie np. za pomocą sztywnej szczotki. Jednak wygodniejsze jest użycie specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania mchu z kostki brukowej. Pamiętajmy jednak, że są to środki chemiczne, czyli szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Używajmy więc ich rozsądnie!
Mechaniczne usuwanie mchu
Mchu z kostki brukowej możemy się pozbyć, po prostu wyrywając go ręcznie. Aby rośliny nie odrastały, musimy usuwać je razem z korzeniami. Wykonując tę pracę, możemy wspomóc się specjalną szczotką ze stalowym włosiem do czyszczenia kostki oraz skrobakiem do fug i szczelin. Ręczne wyrywanie sprawdzi się, gdy mchu jest mało. Natomiast gdy porasta duże powierzchnie, możemy go wypalić np. przy pomocy palnika gazowego.
Preparaty do usuwania mchu z kostki brukowej
Dostępne preparaty do usuwania mchu, poza tym że pomogą nam pozbyć się zielonego nalotu, to zabezpieczają nawierzchnie z kostki brukowej przed wnikaniem szkodliwych substancji. Zazwyczaj oferowane są jako koncentraty do rozcieńczania z wodą, dzięki czemu posłużą nam do pozbycia się mchu z dużych powierzchni. Oczywiście są również gotowe produkty, które można stosować bez żadnego przygotowania.
Walcząc z mchem, zawsze więc stosujmy się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu preparatu – niektórymi wystarczy spryskać powierzchnie, inne rozprowadza się za pomocą pędzla, czasami też należy je dodatkowo wetrzeć szczotką. Po kilku dniach, kiedy mech obumrze, usuwamy go z kostki np. wodą z węża ogrodowego lub szczotką. Może się zdarzyć, że gdy mech jest jest gruby, zabieg będziemy musieli powtórzyć. Po całkowitym usunięciu roślin i wyschnięciu kostki, jeszcze raz nakładamy preparat, a na koniec aplikujemy impregnat do kostki. W ten sposób zapobiegniemy porastaniu powierzchni mchem, a na pewno opóźnimy jego ponowne pojawienie się. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem oprysku wykonać na niewielkim, mało widocznym fragmencie próbę, czy preparat nie odbarwi kostki. Uwaga! Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i innych roślin, które rosną obok traktu. Osłońmy drogi oddechowe i dłonie (załóżmy maskę i rękawice ochronne).
Ekologiczne sposoby na mech
Jeśli jesteśmy przeciwnikami chemii ogrodowej, możemy usunąć mech preparatami przygotowanymi samodzielnie. Sprawdzi się na przykład roztwór octu i wody (proporcje 2:1) lub czysty ocet. Roztworem spryskujemy rośliny kilkukrotnie. Mech możemy spróbować zlikwidować również za pomocą myjki ciśnieniowej.
zdjęcia: pixabay.com