kwiecień
Rok w ogrodzie
Aby tuje szybko rosły i zachwycały zielonymi gałązkami, należy dostarczyć im składników pokarmowych. Dlatego odpowiednie nawożenie jest bardzo ważne. Jak i kiedy je przeprowadzić?
Tuje nawozimy 3 razy w roku: wiosną (od marca do kwietnia, najpóźniej do połowy maja), latem (na początku czerwca) i jesienią (od września do października). Jest to ważne, gdy rośliny rosną na glebach ubogich. Szczególnie należy zadbać o prawidłowe odżywienie młodych iglaków. W zależności od pory nawożenia, stosuje się różne nawozy.
Racjonalne i systematyczne nawożenie tuj
Wczesną wiosną, gdy tylko rozpocznie się wegetacja jednorazowo nawozimy tuje, rosnące na glebach ciężkich i zasobnych w składniki pokarmowe. Natomiast dawkę nawozową dzielimy na 2 lub 3, jeżeli gleba jest piaszczysta. W ten sposób umożliwimy roślinom jak najlepsze wykorzystanie dostarczonych składników pokarmowych. Ponadto zapobiegniemy wypłukiwaniu mikro- i makroelemtów z gleby podczas opadów. Należy stosować nawozy przeznaczone specjalnie dla tuj. Nawozy wiosenno-letnie powinny mieć w swoim składzie duże ilości azotu (N) oraz magnez (Mg). Niedobory magnezu są przyczyną żółknięcia i obumierania gałązek. Pamiętajmy, że nawozy azotowe można stosować wyłącznie do połowy lipca. Ich późniejsze stosowanie opóźni drewnienie gałązek, a to z kolei obniży mrozoodporność drzewek. Dlatego jesienią dobrym wyborem będą nawozy bogate w fosfor (P) i potas (K), oczywiście ubogie w azot. Fosfor i potas uodparniają iglaki na niskie temperatury.
Nawozy jedno- czy wieloskładnikowe
Jeśli nie mamy wprawy i doświadczenia, najlepiej wybierać nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla tuj, ponieważ zawierają zbilansowane dawki makro- i mikroelementów niezbędne roślinom do wzrostu. Dostępne są w postaci granulek oraz płynnej. Działają bardzo szybko, a ich stosowanie zapobiega żółknięciu i brązowieniu gałązek oraz przyspiesza wzrost drzewek. Zarówno nawozy granulowane, jak i formie płynnej są łatwe w stosowaniu. Te drugie sprawdzą się, w przypadku niewielkich ilości roślin, np. gdy żywotniki rosną w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Możemy oczywiście wykorzystywać nawozy jednoskładnikowe, np. saletrę amonową czy siarczan potasu, jednak nieumiejętne ich stosowanie skutkuje przenawożeniem lub niedoborami.
Dobrze też minimum raz w sezonie zasilić iglaki nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem. Poprawią strukturę gleby, wzbogacą ją w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe oraz mikroorganizmy. Co ważne, nawozów tych nie da się przedawkować! Zamiast nawozów organicznych możemy zastosować nawozy ekologiczne do iglaków oferowane przez producentów nawozów.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com