luty
Rok w ogrodzie
W sklepach ogrodniczych i supermarketach już pod koniec zimy pojawiają się nasiona warzyw oraz kwiatów. Różnorodność odmian, kolorowe opakowania, a także promocje cenowe zachęcają nas do ich zakupu. Jednak jak wybrać te najlepsze?
Zimą nie mamy za wiele prac ogrodowych, możemy więc spokojnie zaplanować, jakie warzywa i kwiaty posadzimy na grządkach i rabatach wiosną. Warto wcześniej kupić nasiona, szczególnie, że właśnie o tej porze roku ich wybór jest największy. Najlepiej wybierać te pochodzące od znanych i cieszących się dobrą opinią producentów – będą dobrej jakości i wyrosną z nich takie rośliny, jakich oczekujemy. Informacja ta powinna znajdować się na opakowaniu. Unikajmy zakupów nasion na ulicznych straganach, gdyż nie wiadomo, jak były przechowywane, a ma to duży wpływ na ich zdolność do kiełkowania.
Na co zwrócić uwagę kupując nasiona warzyw i kwiatów
Aby mieć pewność, że w naszym ogrodzie pojawią się warzywa i kwiaty, bezpieczne jest wybierać nasiona polskich odmian, ponieważ są one przystosowane do uprawy w polskim klimacie. Wystrzegajmy się nasion na wagę. Najlepszym rozwiązaniem są opakowania zamknięte hermetycznie – nie mogą być uszkodzone, zawilgotniałe oraz przechowywane na słońcu. Na torebkach powinny znaleźć się informacje o producencie, a także terminie wysiewu, kwitnienia (dla kwiatów), zbioru (dla warzyw) czy rozmiarze rośliny. Sprawdźmy także termin ważności, gdyż w miarę upływu czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania. Unikajmy kupowania nasion na zapas, z myślą, że wykorzystamy je w przyszłym sezonie – przez ten czas mogą stracić ważność lub ich zdolność kiełkowania znacząco spadnie.
Oznaczenie na opakowaniach
Oprócz wymienionych wyżej informacji producenci na opakowaniach umieszczają różne „tajemnicze” dla nas informacje. Co one oznaczają?
MIX – mieszanka nasion tego samego gatunku, które różnią się np. kolorem kwiatów. Może to być również mieszanka nasion kilku gatunków o podobnym zastosowaniu.
F1 – odmiana mieszańcowa o szczególnych cechach. Rośliny, które wyrosną z zebranych z nich nasion nie powtórzą cech rośliny matecznej. Dotyczy to głównie warzyw, ale coraz częściej również nasion roślin ozdobnych.
Jakość WE – nasiona spełniają normy Wspólnoty Europejskiej.
Nasiona ekologiczne – nasiona warzyw zebranych z plantacji mających certyfikat o stosowaniu ekologicznych metod uprawy. Na opakowaniu musi być umieszczony znaczek rolnictwa ekologicznego (listek złożony z gwiazdek na zielonym tle) oraz nazwa jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne. Same przedrostki BIO lub EKO nie świadczą o faktycznej ekologiczności.
Nasiona zaprawiane – nasiona warzyw obsypane chemicznymi preparatami chroniącymi je przed szkodnikami i chorobami. Informacja o składzie i klasie toksyczności powinna być umieszczona na opakowaniu. Pamiętajmy, aby te nasiona wysiewać w rękawicach.
Nasiona inkrustowane – nasiona zaprawione zaprawą, do której został dodany środek zwiększający przyczepność środka zaprawiającego.
Nasiona zaprawiane ziołami – nasiona warzyw, które były moczone w wyciągach ziół. Taka zaprawa jest nieco mniej skuteczna, jednak nie zaburza naturalnych procesów zachodzących w glebie.
Nasiona otoczkowane – nasiona powleczone otoczką zawierającą środki ochrony oraz nawozy. Otoczka ułatwia wysiew nasion i rozwój młodych siewek.
Nasiona hydrokondycjonowane (inaczej podkiełkowane) – nasiona, w których przyspieszono zachodzące przed wschodami procesy. Zabieg ten przyspiesza wschody roślin nawet o kilka dni oraz poprawia ich zdolność do kiełkowania w czasie suszy.
Nasiona kalibrowane – to nasiona rozdzielone na różne frakcje w zależności od ich wielkości. W praktyce są to nasiona najwyższej jakości, które zapewniają uzyskanie równej i dobrej jakościowo rozsady.
Taśma nasienna – nasiona umieszczone na specjalnej taśmie, ułatwia to ręczne sianie, eliminuje pracochłonne przerywanie, taśma ulega rozkładowi pod wpływem wilgoci.
zdjęcia: AdobeStock, materiały prasowe