lipiec
Rok w ogrodzie
Chyba żadnego posiadacza trawnika nie trzeba przekonywać, że koszenie murawy jest podstawą jego pielęgnacji, również w upalne lato. Praca ta wykonywana regularnie sprzyja wzrostowi i krzewieniu się trawy, a także ogranicza rozwój chwastów.
Latem, kiedy jest ciepło i wilgotno, mimo regularnego podlewania trawa rośnie wolniej niż wiosną. Jednak nie możemy zrezygnować z systematycznego koszenia trawnika, ponieważ zmarnieje, straci swoją użyteczność i stanie się przystanią dla owadów (np. pędraków), a nawet małych gryzoni. W okresie wakacyjnym trawę powinno przycinać się raz w tygodniu, niezależnie od jej przeznaczenia. Tam, gdzie murawa rośnie mniej intensywnie, wystarcza koszenie co 2-3 tygodnie. Trawniki powinno kosić się często, aby odcinać wyłącznie niewielką część źdźbła. To lepsze rozwiązanie niż rzadkie i bardzo niskie koszenie.
Letnie koszenie trawnika
W letnie upalne dni trawnik najlepiej kosić rano lub wieczorem, nie należy wykonywać tej pracy w pełnym słońcu. Kosimy wyłącznie suchy trawnik, a potem obficie go podlewamy. Nie wolno dopuścić, aby wysokość trawy przekroczyła 8 cm (im wyższa trawa, tym gorzej się kosi) ani zakwitła (wykłosiła). Podczas upalnych dni i okresów suszy zakwitają nawet krótkie źdźbła trawy, wówczas roślina ogranicza wzrost, starając się wyprodukować nasiona. Przekwitnięta darń zasycha i trudno ją jest odbudować. Z tego powodu mimo upału i niewielkiej wysokości trawy, należy ją kosić. Uchronimy w ten sposób murawę przed powstaniem na niej wysuszonych tzw. łysych plam. Pamiętajmy również, że jednorazowo możemy skosić najwyżej połowę jej wysokości. Dlatego też, gdy chcemy radykalnie skrócić trawnik, to koszenie najlepiej rozłożyć na dwa razy – co 2-3 dni. Optymalna wysokość koszenia to ścinanie 1/3, a maksymalna do połowy trawy (w trakcie jednego koszenia) – murawa wokół naszego domu powinna mieć wysokość 3-4 cm. Jeśli skosimy trawnik zbyt nisko, źdźbła nie będą miały wystarczająco dużo listowia, by podtrzymać swój wzrost – murawa będzie wątła, rzadka, podatna na ataki chwastów i chorób.
Jak kosić trawnik
Nóż kosiarki musi być naostrzony, ponieważ tylko takie ostrza zapewniają równe, precyzyjne i zdecydowane cięcie, które nie rani roślin. Tępe ostrza zamiast ścinać źdźbła, będą je zrywać – końcówki staną się wtedy białe i nasz trawnik będzie wyglądał mało efektownie. Podczas koszenia zmieniamy kierunki i sposób prowadzenia kosiarki, by uniknąć kolein i kompresji gleby.
Co zrobić ze skoszona trawą?
Na trawniku możemy pozostawić skoszona trawę, jeśli źdźbła nie są dłuższe niż 3-4 dni. Taka trawa szybko się rozłoży i zasili nasz trawnik. Jeśli trawa jest dłuższa, lepiej nie zostawiajmy jej na murawie, gdyż będzie rozkładała się bardzo wolno. Długie źdźbła sprzyjają filcowaniu się darni, co wpływa negatywnie na wzrost i wygląd trawnika. Dlatego też powinniśmy je dokładnie zgrabić – nie mamy tego problemu, gdy używamy kosiarki z koszem. Ściętą trawę możemy przeznaczyć na kompost.
zdjęcia: Gardena, AdobeStock