luty
Rok w ogrodzie
Gorąca kąpiel w bąbelkach to ulga dla nadwyrężonych mięśni i świetny sposób, aby się odprężyć. Dlatego korzystajmy z dobroczynnego hydromasażu w jacuzzi o każdej porze roku, nawet gdy za oknem panują ujemne temperatury. To świetny sposób na ożywienie.
Jacuzzi to najprościej ujmując masaż wodą, w pozycji siedzącej, w niewielkim zbiorniku. Z dysz umieszczonych pod różnym kątem wypływa silny strumień wody, który masuje miejscowo ciało, szczególnie dolny odcinek kręgosłupa i nogi – a to właśnie one są najbardziej narażone na zmęczenie i napięcie.
Komu pomoże kąpiel w bąbelkach?
Kąpiel w jacuzzi polecana jest osobom przemęczonym, osłabionym czy zestresowanym. Łagodzi bóle mięśni, niweluje bóle głowy, poprawia krążenie krwi, działa relaksująco i neutralizuje bóle reumatyczne. Ponadto obniża poziom cukru we krwi, co korzystnie wpływa na samopoczucie osób chorych na cukrzycę typu drugiego. Jeśli będziemy korzystali z hydromasażu codziennie przez 30 minut, to poprawi się również jakość naszego snu. Jacuzzi ogrodowe podgrzewane docenią również kobiety w ciąży, bo kąpiel w nim znacznie redukuje obrzęki nóg i bóle pleców. Mając swój dom, warto więc w ogrodzie umieścić jacuzzi, bo to niesłychana wygoda.
Niestety kąpiel w ogrodowej wannie spa może być niebezpieczna dla osób z nadciśnieniem, ciężkimi schorzeniami nerek oraz obniżoną krzepliwością krwi.
Jak zorganizować kąpiel
Gorący hydromasaż w ogrodowej wannie spa w otoczeniu roślin otulonych zimowym puchem to bardzo dobry pomysł. Wieczorem możemy wziąć nastrojową i relaksującą kąpiel w otoczeniu zapachowych świec. Nie musimy się martwić, że zmarzniemy podczas kąpieli, gdyż woda w zewnętrznej wannie podczas zabiegu jest ciepła, a nad jej powierzchnią unosi się gorąca para. Zaleca się, aby jacuzzi było umieszczone w odległości maksymalnie 10 m od najbliższych drzwi do domu. Taki krótki dystans pokonamy w kilka sekund. Po kąpieli owińmy się szybko szlafrokiem, a dopiero w domu wytrzyjmy się ciepłym ręcznikiem i przebierzmy w suche ubranie.
Jak dbać o jacuzzi zimą
Ogrodowa wanna spa powinna być stale podłączona do prądu. W ten sposób temperatura wody jest podwyższona, a więc nie zamarznie. Pozwala to na łatwe podgrzanie wody w jacuzzi. Wystarczy, że wcześniej odpowiednio ustawimy programator i o określonej godzinie będziemy mogli cieszyć się gorącym hydromasażem. Gdy jacuzzi jest nieużywane, należy przykryć je specjalną pokrywą termiczną. W ten sposób chronimy wodę przed zanieczyszczeniami.
zdjęcia: Sundance Spas, Euro Spas, Shutterstock, materiały prasowe