grudzień
Rok w ogrodzie
To jednej z najpopularniejszych krzewów uprawianych w naszych ogrodach. Wielość odmian, małe wymagania i dekoracyjność w czasie, kiedy wszystkie inne rośliny utraciły już swój czar, to zalety, które zachęcają do sadzenia irgi w przydomowych strefach zielonych.
Irga jest krzewem liściastym. Występuje w licznych odmianach, dlatego może tworzyć wyższy, niższy, a nawet płożący (okrywowy) pokrój. Krzew ten bogato pokrywają drobne lub większe, owalne, woskowate, błyszczące liście, zwykle mocnej, głębokiej ciemnozielonej barwy. W maju i z początkiem czerwca irga pokrywa się drobnymi białymi kwiatami, które dekoracyjnie kontrastują z soczystą zielenią liści. Z kwiatów roślina zawiązuje owoce, które stopniowo nabierają rumianej barwy i wraz z jesienią przybierają intensywnie czerwony kolor. Przypominają czerwone jagody. Podobnie liście u wielu odmian przebarwiają się z początkiem jesieni na pomarańczowy, krwisty i głęboko bordowy kolor, co sprawia, że krzew nabiera niezwykle dekoracyjnego charakteru.
Irga wygląda szczególnie uroczyście wraz z nastaniem pierwszych mrozów, kiedy pokryta szronem przypomina bożonarodzeniową dekorację. Nawet jeśli opadną już liście, większość owoców pozostanie na krzewie nawet do połowy zimy. Pokryty śniegiem krzewy irgi wprowadaą do naszego ogrodu odrobinę świątecznej magii.
Irga może mieć w ogrodzie liczną reprezentacje, doskonale odnajdzie się w formie krzewów kaskadowych, żywopłotów, jako element kompozycji naskalnej, a także jako roślina płożąca-okrywowa.
Polecane gatunki Irgi do upraw w ogrodach przydomowych to: irga błyszcząca, irga pozioma, irga wczesna, irga miseczkowata, irga Dammera.
zdjęcia: pixabay.com