wrzesień
Rok w ogrodzie
Widok grzybów pod drzewami to radość i dreszczyk emocji, który każdy wytrawny grzybiarz zna i bardzo sobie ceni. Okazuje się, że przy sprzyjających warunkach możemy założyć w naszym ogrodzie własną uprawę grzybów leśnych i to nawet tych najbardziej lubianych jakimi są borowiki, podgrzybki czy rydze.
Do uprawy grzybów najbardziej korzystne będą jak najbardziej naturalne siedliska. Jeśli nasza działka zawiera w sobie fragmenty lasu, to zaszczepienie zakupionej w tym celu grzybni z całą pewnością przyniesie efekt. Natomiast w przypadku działki typowo miejskiej, gdy ogród był zakładany od początku, możemy spróbować zagospodarować niewielką przestrzeń na potrzeby uprawy grzybni i posadzić krzewy, drzewka iglaste oraz rośliny sprzyjające przyjęciu się i rozrastaniu grzybni. Grzyby bowiem, ich poszczególne odmiany, potrzebują do swojego rozwoju symbiozy z określonymi gatunkami drzew. Zjawisko tej współzależności określa się mianem mikoryzy, czyli współpracy na potrzeby prawidłowego rozwoju grzybów i roślin.
Doświadczeni grzybiarze wiedzą – co jest poparte wieloletnią praktyką – że na przykład koźlaki lubią rosnąć w pobliżu osik, olszyn i brzóz, z kolei borowiki wolą sąsiedztwo dębów i świerków, a podgrzybki znajdziemy najpewniej w czystych sosnowych lasach.
Przyjrzyjmy się warunkom panującym na naszej posesji, może warto zakupić grzybnię i spróbować rozpocząć uprawę we własnym ogrodzie.
Grzybnia do kupienia
Producenci grzybni oferują przygotowane specjalnie szczepionki zawierające tzw. żywą grzybnię mikoryzową, czyli żywe strzępki grzybni, gotowe do natychmiastowego zasiedlenia korzeni. Na rynku możemy znaleźć grzybnię mikoryzową grzybów drzew iglastych (a w niej mieszankę takich grzybów jak borowik szlachetny, mleczaj rydz, mleczaj jodłowy, maślak zwyczajny, maślak żółty czy podgrzybek brunatny) oraz grzybnię drzew liściastych (borowik szlachetny, borowik ceglastopory, koźlarz babka, koźlarz pomarańczowy i podgrzybek złotawy), zawierają one stosowne gatunki do danego środowiska uprawowego. Jeżeli zależy nam na uprawie konkretnego gatunku grzyba – np. podgrzybka brunatnego – kupmy gotową sproszkowaną biologiczną grzybnię danego preferowanego rodzaju grzyba.
Grzybnia biologiczna idealnie nadaje się do amatorskiej uprawy preferowanych gatunków grzybów leśnych we własnym ogrodzie. Jej uprawa nie jest trudna i przynosi dość szybkie efekty w postaci miłych dla oka okazów.
Jak uprawiać grzyby leśne
Gotową zakupioną grzybnię należy aplikować od połowy kwietnia do października w dogodnym miejscu wokół drzew, najlepiej młodych, zgodnie z preferencjami danego rodzaju grzyba. Podłoże dla grzybni przygotowuje się z mieszanki ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu oraz trocin drzew iglastych w proporcji 5:1.
Wokół pnia drzewa, mniej więcej 0,5-2 m, należy wykopać 3-4 otwory o średnicy 30-40 cm i głębokości 15 cm. Następnie należy wypełnić je do połowy przygotowanym podłożem i umieścić grzybnię w proporcji 1/3 opakowania na każdy otwór. Każdy otwór zasypujemy podłożem do poziomu gruntu, mocno ubijamy i starannie podlewamy – około 10 l na jeden dołek. Miejsce wysiewu grzybni dobrze jest też przykryć warstwą liści, igieł, mchu czy gałązek najlepiej prosto z lasu. Rozwój grzybni pobudza dodatkowo podlanie roztworem cukru (10 g na 10 l wody).
Należy pamiętać, że podobnie jak rośliny w ogrodzie grzybnia, szczególnie w okresie lata, wymaga regularnego podlewania.
Grzyby z własnej uprawy pojawiają się zwykle jeśli nie w pierwszym, to drugim roku od założenia plantacji. W ciągu jednego roku, pod jednym drzewem możemy zebrać od kilku do kilkunastu grzybów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze uprawa się powiedzie i zakończy spektakularnym sukcesem, grzyby są wymagające i ich wzrost jest silnie związany ze zmiennością pogody oraz warunkami atmosferycznymi.
zdjęcia: AdobeStock