grudzień
Rok w ogrodzie
W grudniu w ogrodzie nie mamy wiele pracy. Głównie dbamy o rośliny, odśnieżamy ścieżki czy podjazd. Warto także systematycznie dokarmiać ptaki. To także czas świątecznego dekorowania przydomowej przestrzeni.
Chociaż rośliny nie wymagają tak dużo uwagi jak w sezonie, to jednak dobry ogrodnik powinien doglądać je czujnym okiem nawet w zimowe dni. Ponadto musimy zadbać o bezpieczne poruszanie się po traktach komunikacyjnych. To niejedyne prace, które powinniśmy wykonać w grudniu. Jakie więc obowiązki mamy w tym miesiącu?
Rośliny w ogrodzie
- Rośliny o pokroju kolumnowym obwiązujemy sznurkiem lub elastyczną siatką, aby mokry i ciężki śnieg nie doprowadził do ich rozłamania. Roślin kulistych nie zabezpieczamy w ten sposób – śnieg otrzepujemy z nich zaraz po opadach.
- Sprawdzamy osłony roślin – jeśli jest taka potrzeba, poprawiamy je i ewentualnie uzupełniamy. Jeśli nie okryliśmy wszystkich roślin, to powinniśmy zrobić to właśnie teraz.
- Rany po złamanych pod ciężarem śniegu gałęzi wyrównujemy ostrą piłą i zabezpieczamy maścią ogrodniczą.
- Cebule posadzone jesienią okrywamy np. korą, gałązkami iglaków czy liśćmi.
- Bielimy pnie drzew owocowych – zabieg ten chroni drzewa przed ranami zgorzelowymi, które tworzą się pod wpływem różnic temperatur dziennych i nocnych.
- Podczas dłuższych odwilży podlewamy rośliny zimozielone – zarówno rosnące w glebie, jak i w donicach. Wyparowują one wodę, dlatego należy ją uzupełniać. Nie wolno podlewać roślin w mroźne dni, gdyż może to skutkować niebezpiecznym zamrożeniem drzew i krzewów.
Zimowy przegląd "zapasów"
- Przeglądamy przechowywane cebule, bulwy i kłącza – wszystkie uszkodzone lub gnijące egzemplarze wyrzucamy od razu.
- Skontrolować musimy także przechowywane owoce i warzywa, gnijące wyrzucamy. Najbardziej dojrzałe owoce przeznaczmy do szybkiej konsumpcji lub na zimowe przetwory.
- Polewamy rośliny zimujące w pomieszczeniach. Przeglądamy je i jeśli zauważymy ślady szkodników, stosujemy odpowiedni oprysk.
Prace porządkowe
- Sprzątamy i usuwamy resztki roślinne z rabat i zagonów.
- Jeśli grudzień jest bezśnieżny, to należy pokryć grządki otuliną z liści lub słomy.
- Gdy przeoczyliśmy jesienne nawożenie, w grudniu możemy na grządki rozsypać obornik i pozostawić do momentu, kiedy będzie już można przekopać glebę (nie będzie zamarznięta).
- Zima to dobry czas na konserwację czy naprawę narzędzi – odpowiednio przygotowane będą mogły być od razu użyte, gdy nadejdzie sezon.
- Odśnieżamy ścieżki i podjazd – unikajmy zrzucania zbyt dużych ilości śniegu na trawnik, ponieważ pod jego ciężarem murawa źle zimuje.
- Unikajmy chodzenia po zamarzniętej murawie, bo wiosną w tych miejscach mogą pojawić się brunatne plamy. Jeżeli trawnik pokryje lodowo-śniegowa skorupa, to należy ją delikatnie pokruszyć, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni.
- Pilnujmy, aby lód nie pokrył całkowicie wody w oczku wodnym – kruszmy go na bieżąco, wybijane przerębla siekierą lub łomem to ostateczność (zakłócamy w ten sposób spoczynek zwierząt).
Dokarmianie ptaków
Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, musimy robić to systematycznie. Ponadto należy usuwać resztki jedzenia oraz ptasie odchody. Do karmnika sypiemy ziarna zbóż, słonecznik i różne kasze. Możemy również wykorzystać gotowe mieszanki. Dokarmiane zimą przez nas ptaki powrócą wiosną i pomogą nam w walce ze szkodnikami oraz chwastami w ogrodzie.
Dekoracje świąteczne
Zdobimy ogród na święta. Możemy na przykład lampkami czy innymi ozdobami świątecznymi udekorować choinki, inne drzewka i krzewy rosnące w przydomowej przestrzeni. Gdy spadnie śnieg, będą tworzyć wyjątkową świąteczną atmosferę. Pamiętajmy, że ozdoby nie mogą być zbyt ciężkie, wieszajmy je na grubszych gałązkach.
zdjęcia: pixabay.com