czerwiec
Rok w ogrodzie
Groszek cukrowy jest bez wątpienia jednym z najpyszniejszych warzyw prosto z grządki. Jego delikatny, świeży smak i soczysta chrupkość powodują, że jest mile widziany w wiosennej kuchni.
Groszek cukrowy posadzony odpowiednio wcześnie – na przełomie marca i kwietnia – zaczyna dorodnie owocować właśnie teraz. Dotyczy to oczywiście odmian wczesnych, ale to właśnie one są najbardziej polecane do spożywania w strąkach.
Łatwa uprawa, doskonałe walory smakowe
Groszek cukrowy, który chcemy spożywać w całości musi być odmianą bez łyka i pergaminowej wyściółki w osłonkach nasion. Jedną z takich odmian, o dużych soczystych owocach jest 'Cud Kelvedonu', niskopienny, wcześnie owocujący w sam raz do uprawy na grządce, a także w krzynce balkonowej. Groszek w uprawie jest rośliną o średnich wymaganiach, potrzebuje dość żyznej gleby, stałej wilgoci, czyli regularnego podlewania oraz podpórek umożliwiających mu sprawny rozrost.
Zielone strąki najlepiej zbierać, kiedy stają się pękate, a owocniki są intensywne zielone. Kiedy strąki zaczynają robić się żółtawe, groszek będzie nadawał się do jedzenia tylko jako łuskany. Strąki można zbierać też mniej dojrzałe, doskonale wzbogacą sałatki i potrawy warzywne na chrupko, niemniej najwięcej walorów smakowych i witamin będą miały owocniki, w których jest dużo pękatych, dojrzałych kulek groszku. Groszek ma wiele właściwości odżywczych, jest polecany w różnorodnych dietach, zawiera dużo witamin B i C, a także witaminy E i K, jest również bogactwem związków mineralnych.
Sałatka z groszkiem cukrowym, komosą ryżową, szparagami i rzodkiewką
To propozycja w sam raz na tę porę roku, z końcem maja i początkiem czerwca mamy sezon na szparagi, więc warto je wykorzystać i wraz z młodym groszkiem oraz rzodkiewką (najlepiej wprost z naszego ogródka) podawać jako potrawę prostą, orzeźwiającą i sytą.
Do wykonania sałatki potrzebne nam będą: 1 szklanka ugotowanej komosy ryżowej, 1/2 pęczka szparagów zielonych, 150 g świeżo wyłuskanego groszku cukrowego lub 200-240 g groszku cukrowego w strąkach, 5 rzodkiewek, ząbek czosnku, oliwa z oliwek.
Komosę ryżową gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu w osolonej wodzie, studzimy. Szparagom odcinamy zdrewniałe końcówki, jeśli są różowe na dole, obieramy te części, myjemy i kroimy na grube kawałki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, nacinamy ząbek czosnku i wkładamy na oliwę, aby nadał smak, wyjmujemy kiedy jest złoty. Na oliwę wrzucamy szparagi i krótko smażymy, tak by złamać ich strukturę, ale nie sprawić, żeby zwiotczały. Studzimy. Strąki groszku myjemy i kroimy na połówki, podobnie rzodkiewki, te kroimy na ćwiartki. W salaterce mieszamy komosę, szparagi, groszek i rzodkiewkę, wszystko zalewamy oliwą z oliwek (jeśli lubimy jej smak warto do tej sałatki użyć oliwy o mocnym, nawet gorzkawym esencjonalnym aromacie). Doprawiamy wedle uznania solą i pieprzem oraz posypujemy świeżym szczypiorkiem. Delikatny smak warzyw sprawia, że sałatka jest lekka i orzeźwiająca, w sam raz na czerwcowe upały.
Krewetki i groszek cukrowy z patelni
To szybkie i łatwe danie wymaga jedynie świeżych produktów, czyli groszku cukrowego oraz krewetek. Umyte i odsączone produkty wrzucamy na rozgrzaną patelnię z oliwą, z odrobiną posiekanego czosnku oraz świeżej papryczki chilli. Podsmażamy krótko, krewetki powinny stracić przezroczystość i zwinąć się w zwarte kółeczko. Dla wyostrzenia smaku można na koniec smażenia dodać odrobinę białego wytrawnego wina i łyżeczkę masła. Danie smakuje wyśmienicie, może być podawane jako ciepła przekąska, ze świeżą bagietką albo jako pełnowartościowy obiad z ryżem.
Karmelizowany groszek cukrowy z jabłkiem i cebulką
Kto lubi przekąski na ciepło będzie usatysfakcjonowany tym daniem. Równie proste i szybkie, może być zdrową alternatywą kiedy „chodzi za nami coś na słodko”.
Do przygotowania dania potrzebne nam będą 2 jabłka, 300 g groszku cukrowego, szalotka, oliwa z oliwek, łyżka masła, 2-3 łyżeczki cukru. Groszek i jabłka myjemy. Szalotkę kroimy w drobną kostkę. Jabłka ze skórką przekrajamy na ćwiartki, wykrawamy ogryzki, a następnie kroimy na jeszcze mniejsze – szesnastki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy łyżkę masła i wrzucamy drobno posiekaną cebulkę, smażymy do zeszklenia i kiedy łapie złocisty kolor, posypujemy łyżeczką cukru. Dodajemy jabłka, dusimy i ponownie podsypujemy cukrem, na koniec wrzucamy groszek, mieszamy chwilę i zdejmujemy z ognia. Danie jest aromatyczne, słodkawe z wyraźną chrupkością groszku.