maj
Rok w ogrodzie
Gnojówka z pokrzyw to naturalny środek ochrony roślin oraz nawóz, który możemy stosować w swoim ogrodzie bez obaw, że zaszkodzimy naturalnemu środowisku. Ponadto wykonanie tego preparatu jest bardzo łatwe.
Najczęściej pokrzywa zwyczajna nie jest chętnie widziana w naszym ogrodzie. Jednak warto, by się w nim pojawiła, gdyż jest bardzo pożyteczna. Gnojówka z pokrzywy przy niewielkiej liczebności szkodników czy wstępnej fazie choroby jest bardzo skuteczna. To także świetny nawóz – zawiera dużo azotu, a także fosfor, magnez, wapń i żelazo.
Przepis na gnojówkę z pokrzywy
Aby przygotować 10 litrów gnojówki, musimy uzbierać 1 kilogramów świeżych pokrzyw (najlepiej zrywać młode rośliny zanim zakwitną). Ziele układamy na dnie plastikowego naczynia (beczki lub dużego wiaderka). Następnie pokrzywę zalewamy 10 litrami wody, możemy do tego celu wykorzystać deszczówkę. Pojemnik przykrywamy gazą lub siatką (zakazane jest jego szczelne zamknięcie, gdyż fermentacja zachodzi przy udziale tlenu) i odstawiamy w lekko zacienione miejsce na 2-4 tygodnie. Najlepiej ulokować go z daleka od domu, bo fermentująca zawartość ma bardzo nieprzyjemny zapach, a musimy mieszać ją codziennie. Gdy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór przybierze barwę lekko brunatną, to oznacza że gnojówka jest gotowa.
Zastosowanie gnojówki z pokrzywy
Rozcieńczoną gnojówkę z pokrzywy (w proporcji 1:10) możemy wykorzystać do nawożenia wielu roślin ogrodowych: warzyw, np. pomidorów, ogórków (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), drzew i krzewów owocowych oraz wszystkich roślin ozdobnych, a także trawnika. To także naturalny środek ochrony roślin służący do zwalczania mszyc, miseczników i przędziorków oraz chorób grzybowych, np. mącznika prawdziwego i rzekomego oraz szarej pleśni. Oprysk przygotowujemy rozcieńczając gnojówkę z wodą w proporcji 1:20. Taki preparat to również doskonały nawóz dolistny.
Wywar z pokrzyw
Bardzo często do opryskiwania roślin wykorzystywany jest wyciąg z pokrzyw. Aby go przygotować, 1 kilogram pokrzyw zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy na 24 godziny. Wyciąg z pokrzyw rozcieńczamy w proporcji 1:5.
zdjęcia: pixabay.com