czerwiec
Rok w ogrodzie
Nic tak nie buduje atmosfery w wieczornym ogrodzie, jak subtelne oświetlenie. Delikatne światełka LED w dekoracyjnych, imitujących lampiony oprawach, zebrane w sznur będą dobrym rozwiązaniem umilającym letnie wieczory na świeżym powietrzu.
Przygotowując się do spędzania czasu w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, przed zapadnięciem zmroku, koniecznie należy zadbać o przyjemne, tworzące nastrój oświetlenie. Tanim i estetycznym rozwiązaniem będą oczywiście świece i ogrodowe latarenki, ale jeszcze tańsze i ekologiczne okażą się lampki solarne, wykorzystujące oświetlenie LED. Dodatkowo jeśli wybierzemy modele zebrane w gustowne girlandy, będziemy mogli stworzyć świetlną kompozycję na większej przestrzeni.
Girlandy solarne składają się zwykle z wytrzymałego kabla prądowego, wzdłuż którego zamontowano oprawki z niewielkimi diodami LED. W zależności od rodzaju dają białą barwę zimnego światła lub określony kolor (żółty, pomarańczowy, czerwony itp.). Diody osłonięte są zwykle dekoracyjnym kloszem w kształcie plisowanej kuli, walca lub stożka – tak by przypominały do złudzenia lekki orientalny lampion. Stanowiący zewnętrzną lub integralną część, lekki, wykonany z tworzywa panel solarny stanowi w pełni skuteczny element zasilający. Girlanda nie wymaga zatem sąsiedztwa gniazdka. Lekka konstrukcja girlandy solarnej pozwala na umieszczenie jej w dowolnym miejscu, nawet na delikatnym krzewie ozdobnym, wokół mebla lub małej architektury, jaką mamy na wyposażeniu ogrodu.
W sklepach z akcesoriami ogrodowymi znajdziemy wiele propozycji girland solarnych różniących się od siebie długością, rozmieszczeniem lampek oraz wielkością i średnicą opraw. Lampki w girlandach solarnych najczęściej są w pełni wodoodporne – opatrzone symbolem IP 44. Ogrodowe oświetlenie zasilane jedynie energią słoneczną to rozwiązanie tanie i ekologiczne, w zależności od modelu girlandy potrafią emitować światło od 5 do 12 godzin. Girlandy solarne bardzo często mają wmontowany również czujnik zmierzchu, który samodzielnie włącza oświetlenie, kiedy zapada zmrok.
Gdzie rozwieszać girlandy solarne
Za względu na różne rozwiązania oferowane przez producentów bez trudu dobierzemy girlandy do własnych potrzeb, sprzyjające naszym aranżacjom i zagospodarowaniu przestrzeni. Wszędzie tam, gdzie dysponujemy miejscem w ogrodzie wyposażonym w zadaszenie (okapem, płytą balkonu, wiatą) będziemy mogli wykorzystać girlandy, których oprawy wykonane są z każdego rodzaju materiału, w tym również z papieru. Musimy jednak pamiętać, by panel solarny wystawić tak, aby zagwarantować mu najlepszy dostęp słońca w trakcie dnia. Aby lampiony świeciły wydajnie, potrzebują od 5 do 10 godzin zasilania światłem dziennym.
Girlanda solarna będzie wyglądała niezwykle dekoracyjnie jako oplot poręczy, słupów, mebli ogrodowych jak również zwieńczenie krawędzi zadaszenia, okien i parapetów.
Żeby zbudować podniosłą atmosferę w ogrodzie np. na czas urodzin czy garden party, warto rozpiąć sznury girland solarnych pomiędzy gałęziami drzew i krzewów czy elementami konstrukcyjnymi domu oraz tarasu. Tu jednak należy wybrać taki rodzaj, których lampki są w pełni wodoodporne, a oprawy wykonane z tworzywa. Oświetlone pergole, trejaże, domki ogrodowe zbudują w ogrodzie inny, iście bajkowy wymiar.
zdjęcia: Sanico, fotolia.com