maj
Rok w ogrodzie
Bez praktycznych podpór nie uda nam się uprawiać z powodzeniem niektórych roślin, szczególnie tych skrzynkowych i doniczkowych. Wsparcia w postaci tyczek i drabinek potrzebują szczególnie te gatunki, których pędy są delikatne, często pnące, podlegają szybkiemu rozrostowi oraz gdy owocują bogato, a ich plon stanowi zbyt duże obciążenie.
Na potrzeby amatorskich upraw, zarówno na małą, ale i większą skalę, warto zaopatrzyć się w wygodne, niewielkie i praktyczne podpory. Na stoiskach ogrodniczych znajdziemy spory wybór tyczek, drabinek, łuków i kratek o mniej lub bardziej dekoracyjnym charakterze. Mają one bowiem zastosowanie w uprawie ozdobnych roślin domowych, roślin balkonowych, a także roślin użytkowych – warzyw, owoców i ziół.
Podpory pozwalają na dekoracyjną prezentację rośliny (jak ma to miejsce np. w przypadku bluszczy czy storczyków), ale również zapewniają jej prawidłowy wzrost i bezpieczeństwo w przypadku roślin o szybkim wzroście i obfitym owocowaniu (np. pomidorów).
Praktyczne modele – drabinki i tyczki do podpierania roślin
Na potrzeby niewielkich upraw skrzynkowych i doniczkowych znajdziemy wiele modeli tyczek, drabinek, łuków oraz kratek wykonanych z różnych materiałów, które z powodzeniem możemy dopasować do rodzaju naszych upraw oraz estetyki, jaką chcieli byśmy uzyskać.
Szeroką grupę dostępnych tyczek i drabinek stanowią te naturalne bambusowe. Ich ekologiczny charakter – są bowiem wykonane z naturalnego surowca – sprawia, że przypadną do gustu wszystkim dbającym o ekologiczne podejście do ogrodnictwa. Bambus jest dość wytrzymały, odporny na czynniki zewnętrzne i dość elastyczny, niestety nie tak bardzo jak tworzywo sztuczne, z którego wykonywane są konkurencyjne podpory. Z bambusa oferowane są pojedyncze tyczki, ale też bardzo estetyczne drabinki i łuki.
Ciekawym wariantem o bardzo praktycznym i estetycznym zarazem zastosowaniu jest podwójny łuk bambusowy powstały ze skrzyżowanego połączenia dwóch giętych w łuk tyczek. Pozwala on objąć roślinę, zapewniając jej wsparcie z każdej strony, bez potrzeby podwiązywania, a także możliwość efektownego rozpięcia na niej kwitnącego pnącza.
Niektóre tyczki i drabinki bambusowe pokryte są dodatkowo warstwą PVC, które ma za zadanie chronić podporę przed wilgocią, a także nadać jej kolor (np. maskujący zielony, ginący w zieleni rośliny).
Bardziej elastyczne o większej możliwości wykonania dowolnych połączeń będą tyczki wykonane z tworzyw sztucznych. W zależności od modelu lub systemu w jakim są oferowane możemy z ich użyciem wykonać niewielką drabinkę lub trejaż dokładnie dopasowany do naszej uprawy. Wsporniki i drabinki z tworzywa doskonale nadają się do stałej modyfikacji co ma znaczenie przy uprawie roślin szybko rosnących oraz warzyw owocujących – np. pomidorków koktajlowych, ogórków, papryk.
Wśród modeli z tworzywa znajdziemy takie, które pozwalają tworzyć kratki, podpory pierścieniowe, drabinki o różnym zagęszczeniu poprzeczek i wygodne stożki.
Na potrzeby dekoracyjnego podparcia, szczególnie roślin ozdobnych warto wziąć pod uwagę kolorowe, ozdobnie wyprofilowane plastikowe tyczki dedykowane szczególnie do storczyków, ale sprawdzające się również w uprawach innych roślin ozdobnych i ziół.
zdjęcie otwierające: AdobeStock