luty
Rok w ogrodzie
Zanim przyjdzie wiosna i owady obudzą się po zimowej hibernacji zadbajmy o to, by w sezonie, a nawet na dłużej, stały się stałymi mieszkańcami naszego ogrodu. Skoro mówi się coraz więcej o wspieraniu zapylaczy, trendy ogrodowe popularyzują miododajne odmiany roślin, warto też pomyśleć o schronieniach dla pożytecznych owadów – umieścić w ogrodzie niewielkie, estetyczne i praktyczne domki dla owadów.
Coraz szybciej rozprzestrzeniające się aglomeracje miejskie, rozbudowa infrastruktury przemysłowej i drogowej, zmiany w sposobie zagospodarowania terenów zielonych sprawiają, że naturalnych siedlisk dla owadów zapylających ubywa z każdym rokiem. Przydomowe ogródki mogą jednak nawet w niewielkiej skali stać się wsparciem i zapewnić, za naszą sprawą, schronienie tym gościom, którzy dzielnie pracują na rzecz dekoracyjnego kwitnienia, obfitego owocowania, a także rozmnażania się dekoracyjnych odmian roślin.
Domek dla owadów – prosta budowa, estetyczny wygląd, pożyteczna funkcja
Owady zapylające potrzebują schronienia przed deszczem, niskimi temperaturami i polującymi na nie drapieżnikami, potrzebują też miejsca na lęg, złożenie jaj oraz dochowanie larw i poczwarek do osiągnięcia przez nie stadium dorosłego owada. Doskonałym schronieniem jest zatem domek dla owadów, który bez trudu kupimy na stoiskach z akcesoriami ogrodowymi lub akcesoriami dla zwierząt.
Domki dla owadów są bardzo estetyczne, niewielkie i doskonale wkomponują się każdą ogrodową przestrzeń. Mogą być dyskretnie zawieszone na gałęzi lub pniu drzewa, mogą ozdobić belkę lub poręcz tarasową, mogą również stać samodzielnie w środku rabaty osadzone na stabilnym słupku.
Producenci domków dla zapylaczy produkują je z myślą o preferencjach tych owadów dobierając elementy „wyposażenia” tak, by owady zwyczajowo szukały właśnie takiego schronienia. Domki przeznaczone są głównie dla takich owadów jak pszczoły (głównie murarki ogrodowe, samotnice oraz pszczoły niemiodne), trzmiele, łowiki, biedronki, muchówki oraz motyle dzienne i ćmy.
Domek może być wykonany z jednego modułu np. pęczka rurkowo-słomkowego albo zawierać w sobie kilka modułów o różnych prześwitach i stopniu izolacji. Każde takie schronienie wykonane jest zwykle w całości z naturalnych materiałów: drewnianych deseczek, szyszek, kawałków suchego drewna, pustych rurek trzcinowych, słomianych lub bambusowych.
Domek dla zapylaczy – schronienie na cały rok
Domek dla owadów ma za zadanie służyć im przez cały rok. Zapylacze znajdą w nim azyl na czas niepogody, nadmiernych upałów, na czas nocy, będzie im służył jako bezpieczne gniazdo w okresie rozrodczym i miejsce przetrwania na czas zimy (kiedy bezpiecznie hibernują).
Powieszony w zacisznym miejscu szybko zostanie zasiedlony i może być ciekawym obiektem naszych obserwacji, a także ozdobnym elementem dekoracyjnym w ogrodzie.
Nie uda nam się zapewnić oczekiwanego piękna w ogrodzie bez pożytecznych owadów. Zapylanie stymuluje rośliny do obfitego kwitnienia, zapylone kwiaty z kolei owocują, a to pozwala uzyskać plon, jeśli uprawiamy rośliny jadalne oraz nasiona, jeśli zależy nam na ponownym kwitnieniu i namnażaniu się rabat ozdobnych, np. jednorocznych.
zdjęcie otwierające: pixabay.com