marzec
Rok w ogrodzie
Wiosna to tradycyjnie czas porządków, a przede wszystkim mycia okien. Te o dużych powierzchniach, jak okna balkonowe i tarasowe, wymagają od nas większego nakładu pracy. Warto zatem dobrze się przygotować i zainwestować w wygodne akcesoria.
Kiedy za oknem budzi się przyroda – na drzewach i krzewach pojawiają się pąki, powoli zieleni się trawa, a w gałęziach istny ptasi rejwach – warto mieć „czysty” widok z domu na ten piękny spektakl. Przejrzyste szyby, pozbawione pozimowego kurzu, brudnych smug i zacieków są miłą, energetyczną odmianą dla wnętrza, szczególnie gdy za oknem słońce. Zadbajmy zatem właśnie teraz o czyste okna.
Wielkoformatowe okna tarasowe czy balkonowe o dużej powierzchni szkła wymagają znacznie większego nakładu pracy i większej precyzji w czyszczeniu tak, by doprowadzić je w efekcie do perfekcyjnej czystości. Tradycyjna metoda, którą myjemy na mokro, a następnie wycieramy ściereczką tekstylną i wreszcie bardzo dokładnie wycieramy do sucha, by uniknąć wspomnianych smug, papierem, niestety nie sprawdzi się przy dużych powierzchniach szyb (będzie niezwykle pracochłonna i mało efektywna). Dlatego już na etapie planowania porządków warto wyposażyć się w praktyczny, bardzo pomocny i polecany do tego celu sprzęt.
Mycie okien wymaga niestety dużej dokładności, staranności i poświęcenia sporej ilości czasu, dlatego zanim przystąpimy do działań, zastanówmy się, jak można sobie tę pracę usprawnić oraz uczynnić wygodną.
Ręczne myjki z gąbką i ściągaczki
Kiedy myjemy okna, jednym z powodów pozostawania smug jest zbyt szybkie zasychanie nieściągniętej czy roztartej niedoczyszczonej powierzchni. Tu z pomocą przychodzi ręczna ściągaczka – pozwala na szybkie i precyzyjne zebranie płynu wraz z brudem, nie pozostawiając wilgoci na szybie.
Myjki-ściągaczki ręczne to najprostsze i niedrogie akcesoria, które przy myciu okien o dużych powierzchniach szklanych są wręcz niezbędne. Zakończone dwustronną końcówką, z której jedną część stanowi nasiąkliwa gąbka, a drugą gumowa ściągaczka, pozwalają na dokładne rozprowadzenie detergentu na szerokiej powierzchni, a następnie szybkie i precyzyjne ściągnięcie do sucha. W zależności, czy okna będziemy myć, używając drabiny, czy sięgając z pozycji ziemi, warto zastanowić się, czy nie wybrać myjki z długim, ergonomicznym, najlepiej teleskopowym uchwytem. Drążek pozwoli sięgnąć do granicy nawet wysokiego okna, szczególnie że efektywne mycie okien powinno odbywać się z góry do dołu. Przy wyborze myjki z dłuższym drążkiem warto zwrócić uwagę, czy jednocześnie ma on regulację kąta myjącej nasadki. Ułatwi to docisk w mniej dostępnych miejscach oraz mycie szyb w narożach.
Jeśli zdecydujemy się myć okna z drabiny, wystarczy nam myjka ręczna z krótkim uchwytem. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem okaże się tutaj ściągaczka wyposażana w spryskiwacz i pojemnik na detergent znajdujący się w uchwycie. Dozownik takiego urządzenia można napełnić dowolnym płynem czyszczącym i dozować równomiernie podczas mycia. Niektóre myjki ręczne wyposażone są także w zmienne nakładki czyszczące np. przeznaczone do ram i naroży. Zwykle można je prać w pralce i wykorzystywać wielokrotnie.
Myjki elektryczne
Na rzecz wygodnego i skutecznego mycia okien producenci oferują bardzo praktyczne urządzenia elektryczne. Mają one wyjątkowe zastosowanie właśnie przy myciu okien o dużych powierzchniach, tak ja te tarasowe i balkonowe. Technika ich działania zapewnia szybkie i sprawne mycie bez smug oraz zacieków. Wśród popularnych modeli na rynku znajdziemy myjki ssące i myjki parowe.
Te pierwsze działają podobnie jak odkurzacz – po rozprowadzeniu detergentu lub rozpyleniu środka do czyszczenia szyb ściągamy brud gumową ściągaczką, która jednocześnie zasysa go precyzyjnie do pojemnika w uchwycie. Brudna woda nie spływa po szybie ani po naszych rękach, a powierzchnia szkła pozostaje sucha i lśniąca. Zwykle w komplecie znajdują się: nakładka tekstylna oraz nakładka z gumową ściągaczką. Nakładki mogą różnić się też rozmiarami – te do dużych oraz te do mniejszych powierzchni. Urządzenia tego typu zasilane są bateriami lub akumulatorami do ładowania, w zależności od wybranego modelu o większej lub mniejszej wydajności czasu pracy ciągłej.
Myjki parowe polecane do wygodnego mycia okien działają z kolei analogicznie do parowych mopów. Podgrzewana we wnętrzu urządzenia woda pod wpływem ciśnienia wydostaje się w kierunku mytej powierzchni, a jej działanie rozpuszcza wszelkie znajdujące się na szkle zanieczyszczenia. Myjki parowe to zwykle urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w bogaty zestaw dodatkowych akcesoriów usprawniających zarówno czyszczenie okien oraz ich ram, jak i innych miejsc czy przestrzeni w domu. Myjki parowe to urządzenia, które nie wymagają używania detergentów i środków chemicznych, co daje im miano proekologicznych. Urządzenia parowe są też niezwykle przyjazne w użyciu, nie wymagają bowiem od nas kontaktu z brudną wodą. Zapewniają komfortową, higieniczną i przyjemną pracę.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, niezwykle użytecznym przy myciu okien o dużych powierzchniach będą oczywiście tzw. roboty myjące ograniczające pracę użytkownika do minimum. Samodzielnie poruszają się po powierzchni szyby przy pomocy gąsienicowych kółek, rozprowadzając przy tym środek czystości, a następnie ścierając go do sucha wykonanymi z wysokogatunkowych materiałów ściereczkami (szczotkami). Urządzenie takie możemy zaprogramować za pomocą aplikacji, określając różne tryby pracy automatycznej i zakresy mytych powierzchni.
zdjęcia: AdobeStock