styczeń
Rok w ogrodzie
Na oblodzonych schodach, chodnikach czy podjazdach trudno się poruszać, łatwo także o tragiczny w skutkach wypadek. Oczywiście w trosce o zdrowie domowników i naszych gości lód możemy skuć, ale lepiej jest zastosować jest jeden ze sprawdzonych sposobów. Szczególnie, że nie wymagają od nas wysiłku fizycznego.
Chociaż najłatwiej usunąć lód z nawierzchni posypując je chlorkiem sodu (czyli solą kuchenną) lub chlorkiem wapnia (używany przez firmy odśnieżające ulice), to lepiej nie stosujmy tych związków chemicznych w naszych ogrodach, ponieważ wpływają niekorzystnie na glebę, rośliny, a także materiały budowlane, z których wykonano schody, podjazdy czy ścieżki. Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tzw. suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają. Sól może mieć również negatywny wpływ na wygląd nawierzchni, powodując nieestetyczne przebarwienia. Nieodłącznym elementem są także buty pokryte białymi plamami, przez co niszczą się szybciej. Dotyczy to również odzieży (spodni, długich płaszczy i kurtek). Jak więc skutecznie i ekologiczne pozbyć się lodu oraz bezpiecznie poruszać się zimą wokół domu? Czy istnieją jakieś alternatywy dla soli?
Szorstkie nawierzchnie zgodnie z tradycją
W celu uszorstnienia ciągów komunikacyjnych możemy posypać je piaskiem, który świetnie sprawdzi się w zabezpieczeniu przed poślizgnięciem. Piasek z powodzeniem stosowany jest od wielu lat i chyba nigdy nie wyjdzie z użycia. Jest absolutnie bezpieczny i w niczym nie zaszkodzi ani roślinom, ani nawierzchni. Nie zniszczy również naszego obuwia. Możemy także oblodzoną nawierzchnię posypać żużlem – jego porowata struktura powoduje nierówności i szorstkość. Innym rozwiązaniem – najczęściej stosowanym na wsiach – jest użycie popiołu. Jest to materiał również przyjazny środowisku (oczywiście, jeśli w piecu nie były palone śmieci) i jednocześnie rozwiązuje problem pozostałości ze spalania. Uważajmy, by razem z popiołem nie wysypać na drogę odpadków pozostałych po spaleniu, np. gwoździ. Coraz bardziej popularny staje się mikrogres. Jest podobny do piasku, ale ma bardziej ostrą strukturę. Stosuje się go dość często, gdyż zapewnia większą przyczepność opon do drogi. Jego zaletą jest również to, że można go użyć powtórnie. Wystarczy po zimie zamieść mikrogres i przechować do kolejnej zimy.
Preparaty do usuwania lodu
Śnieg i lód to nic innego jak woda, tylko występująca w innym stanie skupienia. Dlatego do usunięcia jej „zimowym wizerunku”, z powodzeniem możemy zastosować nowoczesne, specjalistyczne preparaty (działanie związków chemicznych), które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Środki te nie nie tworzą uciążliwego do sprzątania błota, nie powodują korozji metali, nie niszczą spoin między płytkami oraz nie odbarwiają materiału nawierzchniowego. Aby były skuteczne, należy je rozsypywać zgodnie z zalecanymi dawkami. Najlepiej do tego celu użyć siewnika ręcznego lub rozrzutnika nawozu – tym sposobem zapewnimy równomierny rozrzut. Preparaty te dostępne są w hipermarketach nawet w niewielkich, ok. 5 kg, opakowaniach.
zdjęcia: Polbruk, Libet, Bukszrem, AdobeStock