maj
Rok w ogrodzie
Wyraziste kuliste kwiatostany na grubych zielonych łodygach niezwykle ciekawie wzbogacają roślinne kompozycje w ogrodzie. Czosnek ozdobny występuje w wielu odmianach, jest mało wymagający, sprawdzi się doskonale zarówno w ogrodach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tych tradycyjnych bogatych w kwiatowe rabaty.
Czosnek ozdobny to jedna z tych roślin cebulowych, która w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością i jest wysoce pożądana w nowoczesnych aranżacjach ogrodów. Należy do rodziny roślin amarylkowatych, jest kuzynem czosnku uprawnego i czosnku niedźwiedziego, które to wykorzystywane są chętnie w kuchni.
Jako bylina ozdobna czosnek oferowany jest w wielu gatunkach i różni się przede wszystkim wysokością rośliny oraz wielkością i kolorystyką kwiatostanów. Pozwala na zagospodarowanie różnych pięter kompozycji ogrodowych, zarówno od zupełnie przyziemnych np. czosnek ozdobny karatawski niski, jak i wysokich np. czosnek olbrzymi, który może dorastać nawet do wysokości 150 cm.
Walory dekoracyjne czosnku ogrodowego
Czosnek ozdoby wypuszcza pojedyncze, płaskie, mniej lub bardziej lancetowate liście, z których następnie wyrasta pojedynczy, sztywny, rurkowaty pęd zakończony pąkiem. W zależności od odmiany wraz ze wzrostem pędu liście więdną lub pozostają nadal zielone, niemniej na plan pierwszy wysuwa się wyrazisty kwiatostan, wyjątkowa ozdoba rośliny. Kwiatostan składa się z zebranych w kulę drobnych gwiazdkowatych kwiatów (przypominających dmuchawce) o średnicy kilku do kilkunastu centymetrów. Czosnki kwitną od maja do sierpnia w zależności od gatunku intensywnie fioletowymi, lila, różowymi lub białymi i écru kwiatami. Osadzone na grubej, intensywnie zielonej łodydze kule stanowią oryginalny i ciekawy dekor w ogrodzie.
Ozdobne odmiany polecane do uprawy w przydomowych ogrodach to wspomniany czosnek olbrzymi Allium Giganteum, Allium Gladiator, Allium White Giant, Allium 'Ambassador,' 'Globemaster', 'Mount Everest', 'Pinball Wizard', czosnek białawy Allium christophii, Czosnek karatawski Allium karataviense.
Uprawa czosnku ozdobnego
Cebulki czosnku ozdobnego należy posadzić w gruncie jesienią, najlepiej w dołku o głębokości dwukrotnej średnicy cebuli, tak żeby na okres zimy była ona przykryta warstwą ziemi. Czosnku ozdobnego nie trzeba wykopywać co roku, jak innych roślin cebulowych, mogą one pozostawać kilka lat w gruncie. Co kilka sezonów można natomiast rozsadzić mnożące się cebule tej rośliny.
Czosnek ozdobny nie jest rośliną wymagającą, najlepiej rośnie na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Lubi stanowiska słoneczne, wtedy tworzy masywniejsze i bardziej wyraziste kwiatostany, odnajduje się jednak także w półcieniu. Lubi regularne podlewanie, a także zasilanie nawozem wieloskładnikowym.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com