czerwiec
Rok w ogrodzie
Długie, słoneczne dni, przyjemne ciepłe wieczory to najdogodniejszy czas na ogrodowe biesiady – obowiązkowo z grillem w centrum. Jaki model sprawdzi się najlepiej? Jaki będzie wygodny w obsłudze i dopasuje się do naszych warunków ogrodowych?
Historia beztłuszczowego przygotowania potraw bezpośrednio na ogniu sięga wielu stuleci. Mięso wypiekano na rozgrzanych kamieniach, a następnie w specjalnych glinianych paleniskach. Forma obecnie wykorzystywanego grilla pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i powstała w Stanach Zjednoczonych. Jednak z każdym rokiem grille były udoskonalane i dzisiaj mają rozmaite kształty oraz formy. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje grillów, które zostały wyodrębnione ze względu na typ zastosowanego paliwa: węglowe, gazowe, opalane drewnem czy elektryczne.
Grill na węgiel
Jeśli zdecydujemy się na grill węglowy, najpopularniejszy na rynku, warto zainwestować w model z kilkoma udogodnieniami. Przede wszystkim grill powinien być wykonany z dobrej jakości materiału (żeliwo, stal nierdzewna) i zabezpieczony przed korozją, np. emalią porcelanową. Dobrze, jeśli grill wyposażony jest ruszt w chromowany lub żeliwny, co zapewni długie użytkowanie oraz łatwość czyszczenia.
Warto, by był to grill z pokrywą umożliwiającą regulację dopływu powietrza. Dzięki pokrywie można bowiem korzystać z niego bez względu na pogodę i wykorzystywać różne metody grillowania. Pokrywa zapobiega powstawaniu otwartych płomieni, a przez to przypalaniu się potraw. Specjalne otwory wentylacyjne na jej szczycie zapewniają dopływ powietrza i umożliwiają regulację temperatury wewnątrz grilla. Im bardziej otworzymy wentylator, tym temperatura będzie niższa. Wygodnym i przydatnym akcesorium jest termometr wbudowany w pokrywę – umożliwia odczytywanie temperatury w komorze kotła i kontrolowanie stanu potraw.
Pomocnym elementem jest też umieszczony na dnie komory grilla popielnik. Pozwala na wygodne usuwanie popiołu podczas grillowania, jak i po jego zakończeniu. Po ostygnięciu grilla można zmieść całą zawartość komory – resztki niedopalonego węgla – do popielnika i wyrzucić.
Grill gazowy
Grille gazowe dzielą się na dwa rodzaje – zasilane gazem ziemnym oraz gazem propan-butan z butli. Pierwsze (u nas jeszcze mało popularne) wymagają dostępu do instalacji gazowej, dlatego najlepiej sprawdzają się w otwartych ogrodowych kuchniach, do których doprowadzona jest wspomniana instalacja. Drugie – grille działające na gaz z butli – to grille przenośne i mogą nam służyć w każdym miejscu.
Grill gazowy ma wiele zalet. Rozpalanie grilla na gaz jest łatwe i szybkie – by włączyć urządzenie, wystarczy przekręcić pokrętło i wcisnąć przycisk zapalarki. Regulacja temperatury w grillu gazowym jest bardziej precyzyjna i płynna, urządzenie bowiem wyposażone jest w pokrętło regulacji przepływu gazu. Grill gazowy nagrzewa się szybko, w ciągu 10 minut jest w stanie osiągnąć temperaturę 300°C. Większość urządzeń składa się z trzech zasadniczych elementów – rusztu, kratki do lawy wulkanicznej i palnika gazowego podgrzewającego lawę. Niektóre grille gazowe wyposażone są również w specjalny kamień do pieczenia pizzy. W porównaniu z grillem węglowym grill gazowy daje więcej możliwości, ale trzeba pamiętać, że jest przy tym mniej mobilny, zajmuje więcej miejsca i wymaga stałego dostępu butli gazowej.
Grill elektryczny
Grille elektryczne działają dzięki zasilaniu sieci energetycznej. Mogą być dwu- i jednostrefowe. Pierwsze, podobnie jak niektóre tostery, grillują żywność z dwóch stron jednocześnie. Natomiast jednostrefowe mają jedną powierzchnię do obróbki termicznej produktów – tak jak grille tradycyjne. Rozpiętość form i rozmiarów jest bardzo duża – od niewielkich prostokątnych grilli o niewielkiej mocy, po profesjonalne kombajny z kilkoma rusztami, na których jednorazowo możemy przygotować kilkadziesiąt porcji. Istotną wartością grilla elektrycznego jest moc określana w kilowatach. Najsłabsze mają niewiele powyżej 1000 W, najmocniejsze zaś, profesjonale sprzęty nawet do 5 kW. Grill elektryczny, jak sama nazwa mówi, wymaga dostępu do instalacji elektrycznej. Może być stosowany w mieszkaniach, przydomowych ogrodach, balkonach, tarasach czy wybranych campingach.
Grille opalane drewnem
To urządzenia największe i – ze względu na gabaryty – najmniej mobilne (często prefabrykowane lub murowane). Z drugiej strony niektóre z nich, szczególnie grillowędzarnie, dają nam znacznie więcej możliwości niż grill tradycyjny. Poza tym takie grille prefabrykowane czy murowane pięknie komponują się w naszym ogrodzie i są jego ozdobą. Projekty mogą być przeróżne, dopasowane do otoczenia tak, by prezentowały się jak najlepiej. Dodatkowo możemy domurować do grilla specjalne blaty do przygotowywania potraw, szafki na przybory kuchenne lub specjalne pergole, po których wspinać się będą pnącza i osłaniać dalszą część ogrodu.
zdjęcia: AdobeStock