lipiec
Rok w ogrodzie
Cukinia i kabaczek należą do tej samej rodziny roślin dyniowatych, mając podobne wymagania jak pospolity ogórek, chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach warzywnych.
Jeśli dysponujemy sporym warzywnikiem i znajdziemy przestrzeń dla cukinii oraz kabaczka to ich obecność na grządce jest wręcz obowiązkowa. Rośliny te owocują okazale, a ich podługowate, spore owocniki wystarczą na niejeden obiad – cukinie i kabaczki mają bowiem wiele zastosowań w kuchni.
Jak uprawiać cukinie i kabaczki
Sama uprawa tych warzyw nie jest trudna, ale aby dorodnie rosły i intensywnie owocowały muszą mieć żyzną, bogatą w nawóz (najlepiej obornik) glebę oraz nasłonecznione, osłonięte od wiatru stanowisko. Warunkiem dobrego rozrostu roślin jest też ich regularne podlewanie. Trzeba pamiętać, że cukinie tworzą bardziej zwarty pokrój, mniej płożą się w przeciwieństwie do kabaczków, które podobnie jak dynie wędrują swoimi odnogami.
Zarówno cukinie, jak i kabaczki możemy uprawiać z rozsad lub bezpośrednio wysiewać nasiona do gruntu.
Odpowiednio zasilone nawozem oraz regularnie podlewane rośliny odwdzięczą się pięknymi rozłożystymi parasolowatymi liśćmi, kielichami niezwykle ozdobnych żółtych kwiatów i wreszcie podługowatymi, zielonymi, seledynowymi, żółtymi lub nakrapianymi owocnikami (w zależności od odmiany). Owoce cukinii i kabaczków mogą zacząć pojawiać się już czerwcu, ale to na lipiec i sierpień przypada czas najlepszych zbiorów.
Cukinia i kabaczek w kuchni
Cukinia jest wdzięczniejszym od kabaczka warzywem, gdyż jej owoce doskonale nadają się do spożywania na surowo wraz ze skórką. Szczególnie młode owocniki, kiedy skórka jest jeszcze wyjątkowo delikatna, świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek i kanapek. Bardzo popularne są również, jako delikates kulinarny, kwiaty cukinii.
Starsze owocniki zdecydowanie nadają się już do obróbki termicznej i podobnie jak kabaczek wymagają usunięcia twardej skórki.
Zaletą kabaczka z kolei jest wielkość jego owocników, przekraczająca często masą cukinię oraz wyjątkowo soczysty, gęsty oraz słodkawy miąższ, który ma wiele zastosowań w kuchni i staje się treścią wielu smacznych potraw.
Zarówno kabaczek, jak i cukinia są roślinami lekkostrawnymi oraz niskokalorycznymi, polecanymi w wielu dietach. Zawierają mnóstwo soli mineralnych, witaminy z grupy B i kwas foliowy.
Szybka mizeria z cukinii
Surowe warzywa zawierają najwięcej odżywczych składników, dlatego warto znajdować takie potrawy, w których właśnie w tej formie przygotujemy nasz główny produkt, w tym przypadku cukinię. Mizeria z cukinii nie różni się w przygotowaniu od tej z ogórka, ma jednak nieco inny smak, jest mnie wodnista z wyraźną orzechową nutą.
Młodą cukinię (lub dwie niewielkie) myjemy i kroimy (najlepiej za pomocą tarki) na cieniutkie plasterki. Szykujemy 250 g śmietany kwaśnej 18%, 2 łyżeczki soku z cytryny lub 1 octu jabłkowego, 2 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki soli i szczyptę pieprzu, gałązkę kopru. Koper drobniutko kroimy, śmietanę mieszamy z kwaskiem, przyprawami i wszystko dodajemy do pokrojonej cukinii. Mieszamy i podajemy do np. świeżo ugotowanych młodych ziemniaków.
Roladki serowe z cukinii
Podobną w smaku, ale bardziej efektowną przekąską będą łatwe w przygotowaniu roladki z cukinii. Potrzebujemy: 2 cukinie, twarożek z serka białego, koperek, sól i pieprz do smaku, kwaśną śmietanę 18%. Cukinie myjemy i kroimy wzdłuż w plastry. Każdy plaster kładziemy na chwilę na rozgrzaną patelnię (najlepiej grillową) z odrobiną oliwy, chwilę z jednej i drugiej strony podsmażamy, tak by złamać twardość warzywa i by plastry cukinii zrobiły się wiotkie. Po wystudzeniu zawijamy w nie twarożek z koperkiem i skrapiamy odrobiną kwaśnej śmietany. Roladki są w sam raz na niewielkie przyjęcie.
Warzywny gulasz z kabaczkiem i cukinią bez mięsa
Moda na bezmięsne dania wkracza coraz bardziej w nasze życie kulinarne. W sezonie letnim potrawy warzywne sprawdzają się szczególnie – mamy bowiem mniejszą ochotę na ciężkie tłuste dania. Warzywny gulasz na bazie kabaczka i cukinii będzie właśnie propozycją na lżejszy obiad.
Do przygotowania dania potrzebne będą: średni kabaczek, cukinia, papryka zielona, papryka czerwona, 2 cebule, 1 ząbek czosnku, 1 puszka pokrojonych pomidorów lub 3 pomidory bez skóry pokrojone w kostkę, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, 2-3 łyżeczki papryki wędzonej, pieprz, liść laurowy, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, 1/2 łyżeczki mielonego kuminu (kminu rzymskiego), szczypta soli i pieprzu do smaku, oliwa do smażenia (ok. 20 ml).
Warzywa myjemy. Obieramy ze skóry kabaczek, wykrawamy część nasienną i kroimy w grubszą kostkę. Wydrążamy gniazda nasienne w papryce: zieloną kroimy na mniejszą kostkę, a czerwoną na większą. Kroimy także cebulę w kostkę i cukinię (ze skórą) w grubszą kostkę. W rondlu lub garnku na gulasz (niższy, a szerszy ze względu na ważne odparowywanie wody) rozgrzewamy oliwę, wrzucamy cebulę, zieloną paprykę, podsmażamy, solimy, dodajemy ziele angielskie, listek laurowy oraz paprykę wędzoną i nadal smażymy. Podsmażone przyprawy zapewniają wyrazisty smak, szczególnie charakterystyczny dla gulaszu. Kiedy cebula jest już wyraźnie podsmażona, dodajemy kabaczek, mieszamy, dorzucamy paprykę czerwoną oraz pomidory. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i dusimy, mieszając co jakiś czas. Po 15 minutach dodajemy cukinię, drobno posiekany czosnek, łyżeczkę koncentratu oraz pozostałe przyprawy, kumin, sól i pieprz. Dusimy wszystko przez kolejne 10-15 minut, pod mniejszym lub większym przykryciem w zależności od potrzeby odparowania. Danie jest gotowe, kiedy konsystencja jest zawiesista, a kawałki cukinii miękkie, ale się nie rozpadają. Gulasz z cukinii i kabaczka to smaczna samodzielna potrawa, chociaż doskonale komponuje się również z makaronem, kaszami czy ziemniakami. Warto posypać je jeszcze świeżo pokrojoną natką pietruszki.
Cukinia i kabaczek na słodko
Z cukinii lub kabaczka można przyrządzić również dania deserowe. Miąższ tych warzyw ma bowiem sam w sobie słodkawy posmak, czasem też da się wyczuć orzechową nutę, co tym bardziej zwiększa walory tzw. potraw na słodko.
Placki z cukinii czy kabaczka przygotowujemy podobnie jak placki ziemniaczane. Do przygotowania potrawy potrzebne będą 2 cukinie albo jeden średni kabaczek, 4-6 łyżek mąki, 2 jajka, łyżka cukru, 1/2 łyżeczki cukru wanilinowego, ewentualnie cukier puder do posypania, kwaśna śmietana 18%. Warzywa myjemy, obieramy ze skóry i wycinamy, jeśli są wyraźne gniazda nasienne. Następnie ścieramy miąższ na grubych oczkach i odstawiamy na chwilę. Odciskamy dobrze pojawiający się sok, dodajemy cukier, jajka, mąkę – tak by konsystencją farsz przypominał ten na placki ziemniaczane. Na rozgrzaną oliwę nakładamy kuliste placki i podsmażamy na złoty kolor z jednej oraz drugiej strony. Podajemy posypane cukrem pudrem koniecznie w towarzystwie kwaśnej śmietany.
Zdjęcia: Fotolia.com