grudzień
Rok w ogrodzie
Gwiazda betlejemska pojawia się w naszych domach zazwyczaj w okresie Bożego Narodzenia. Jest bardzo efektowna, ponieważ właśnie wtedy kwitnie. Niestety często zdarza się, że po przyniesieniu do domu gubi liście i jej walory dekoracyjne zanikają. Jak za temu zapobiec? Co jest przyczyną, że gwiazda betlejemska traci liście?
Gwiazda betlejemska, inaczej poinsecja, to dekoracyjna roślina. Klasyczna ma zielone liście i czerwone przykwiatki. Natomiast kwiaty są niepozorne, biało-zielone lub żółtawe. Odmian poinsecji jest prawie 2 tysiące. Możemy więc wybierać między przykwiatkami białymi, różowymi, kremowymi, łososiowymi, brązowo-fioletowymi, a nawet nakrapianymi. Także liście przybierają różne kolory. Niezależnie od odmiany, gwiazda betlejemska jest kapryśna i w nieodpowiednich warunkach szybko gubi liście. Co zrobić, aby była ozdobą nie tylko przez Boże Narodzenie?
Przemarznięta gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska jest wrażliwa na niskie temperatury. Optymalna dla niej to ta wahająca się w granicach od 15 do 21oC i taka właśnie najczęściej panuje w sklepach, więc roślinie nic nie zagraża. Jednak przetransportowanie jej do domu, oznacza kontakt z powietrzem o znacznie niższej temperaturze – a już w temperaturze poniżej 10oC liście poinsecji opadają. Dlatego też przewożąc roślinę z kwiaciarni do domu, owińmy ją szczelnie papierem i jak najszybciej zanieśmy ją do domu. Nawet krótkie przetrzymywanie w samochodzie (czy nieogrzewanym garażu) może zaszkodzić gwieździe betlejemskiej. Jeśli to możliwe, nie kupujmy także poinsecji w mroźne i wietrzne dni. Gwiazda betlejemska nie lubi również przeciągów – szkodzą jej zarówno powiewy zimnego, jak i ciepłego powietrza. Wybierzmy dla niej osłonięte stanowisko, z dala od okien i drzwi wejściowych.
Za mało wody szkodzi gwieździe betlejemskiej
Zimą w pomieszczeniach – ze względu na ogrzewanie – wilgotność jest na niskim poziomie. A tego gwiazda betlejemska nie lubi – łodygi zaczynają żółknąć, zasychać, zwijają się i opadają. Aby temu zapobiec, należy codziennie zraszać liście. Woda musi być letnia! Pamiętajmy także, aby nie moczyć kwiatostanów. Oczywiście nie można również dopuścić do przesuszenia podłoża – liście utracą jędrność i będą bezwiednie zwisały. W takim przypadku musimy jak najszybciej podlać roślinę. Niestety, chociaż górne liście odzyskają sprężystość, to dolne po kilku dniach zżółkną, zaschną i opadną. Sprawdzajmy więc co 3-4 dni wilgotność podłoża, jeżeli zależy nam na utrzymaniu gwiazdy betlejemskiej w dobrej kondycji. Uwaga! Stres wodny może nastąpić również w sklepie, więc mimo że będziemy odpowiednio dbać o poinsecję w domu to i tak po kilku dniach liście dolne opadną. Ale na to już nie mamy wpływu.
Gwiazda betlejemska nie toleruje również przelania
Jeśli zbyt duża wilgotność utrzymuje się przez długi czas, to niestety korzenie gwiazdy betlejemskiej zaczynają gnić. Raczej już nie uda nam się uratować rośliny, ponieważ podłoże zostało skażone, rozprzestrzeniły się patogeniczne grzyby, które spowodowały, że poinsecja choruje – stopniowo więdnie, traci liście i zamiera.
Gwiazda betlejemska ma za ciemno
Gwiazda betlejemska lubi jasne stanowiska. Gdy ma za mało naturalnego światła, to traci liście. Wybierzmy dla rośliny możliwie najwidniejsze miejsce, zimą może być nawet bezpośrednio nasłonecznione – promienienie słoneczne nie powinny wyrządzić krzywdy poinsecji.
Gwiazda betlejemska zamiera z powodu zanieczyszczonego powietrza
Niewiele osób wie, że gwiazda betlejemska wydziela etylen – i to duże ilości. O ile w otwartej przestrzeni gaz ten szybko zostaje rozproszony i nie szkodzi roślinie, to już w szczelnej folii, w którą zazwyczaj jest owinięta poinsecja, wysokie stężenie etylenu przyspiesza jej starzenie. Objawia się to opadaniem liści i przylistków. Dlatego po przyniesieniu jej do domu jak najszybciej pozbądźmy się opakowania. Jeśli zamierzamy gwiazdę betlejemską podarować w prezencie, to zapakujmy ją dopiero przed samym wyjściem z domu.
Gwiazda betlejemska nie toleruje również wyziewów z kuchenek, piecyków gazowych oraz dymu tytoniowego. Kilka tygodni w takich warunkach skutkuje opadaniem liści. Uprawiajmy więc roślinę wyłącznie w wentylowanych i często wietrzonych pomieszczeniach.
zdjęcia: AdobeStock