kwiecień
Rok w ogrodzie
Zazwyczaj, gdy tylko zobaczymy chwasta na rabacie czy trawniku od razu go wyrywamy. Jednak warto się nad tym zastanowić, gdyż niektóre chwasty to lecznicze zioła, które pomagają wyleczyć wiele dolegliwości zdrowotnych.
Medycyna ludowa od zawsze wykorzystywała rośliny do leczenia różnych dolegliwości. Jednak z upływem czasu, wraz z postępem technologicznym ziołowe napary czy nalewki zostały wyparte przez syntetyczne leki. Nic dziwnego, szybciej i wygodniej jest zażyć tabletkę niż zbierać zioła, a później przyrządzać z nich przeróżne specyfiki. Ale czy zdrowiej? Obecnie można zaobserwować duże zainteresowanie ziołolecznictwem. Warto zgłębić ten temat, ponieważ można odkryć wiele ciekawych informacji dotyczących na przykład właśnie chwastów. I zamiast usuwać te rośliny z naszego ogródka, możemy je wykorzystać, gdyż są źródłem substancji leczniczych. Przedstawiamy niektóre tylko chwasty, ponieważ nie sposób opisać ich wszystkich.
Mniszek lekarski. Ten chwast znają chyba wszyscy. Jedna kropelka nalewki z mniszka lekarskiego pita raz dziennie łagodzi bóle głowy, bóle mięśni oraz objawy alergii. Natomiast picie naparu usprawnia pracę wątroby, pomaga w odchudzaniu, a także w problemach skórnych, na przykład grzybicy, łuszczycy, trądziku czy łupieżu.
Perz właściwy. Wykazuje działanie moczopędne oraz odtruwające, a także przeciwgrzybiczne i żółciopędne. Ponadto reguluje przemianę materii i obniża poziom cholesterolu. Jest także cennym źródłem witaminy C. Zawarta w tym kwasie łatwo przyswajalna krzemionka działa korzystnie na naczynia krwionośne i tkankę łączną. Zebrane kłącza perzu należy wysuszyć. Jedną łyżkę suszu zalewa się jedną szklanką wody i gotuje przez 5 minut. Zaleca się pić 2-3 razy dziennie. Polecany szczególnie w chorobach nerek i miażdżycy.
Dziurawiec zwyczajny. Nalewka z tego chwasta łagodzi bóle głowy (w tym migreny), ma działanie antywirusowe, pomaga w leczeniu półpaśca, rwy kulszowej, łagodzi bóle pleców i nerwobóle. Zaleca się stosować po 1 kropli, gdy jest taka potrzeba. W przypadku mocnego i uporczywego bólu należy zażywać 1 kroplę co 20 minut, aż do czasu jego ustąpienia. Natomiast olejek z dziurawca zlikwiduje opryszczkę, a regularne picie ziołowej herbaty uspokaja i podnosi na duchu. Kwiaty i liście tej rośliny powinno się zbierać po 24 czerwca.
Tasznik pospolity. Nalewka z tasznika łagodzi na przykład wszelkie krwawienia, zapalenie nerek i pęcherza moczowego. Należy spożywać 1-4 krople dziennie.
Przytulina czepna. Nalewka pomaga w przypadku wrażliwych i nabrzmiałych piersi, zmniejsza objawy PMS oraz łagodzi reakcje alergiczne. Dzienna dawka to 15-25 kropli. Nalewka oraz napar mają działanie rozkurczające mięśnie gładkie, pomagają w leczeniu zapalenia migdałków, łuszczycy, zapalenia pęcherza moczowego. Pomocne są również w leczeniu wrzodów. Przepis na napar: 2-3 łyżeczki suszu zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy 10 minut. Pijemy 3 razy dziennie.
Gwiazdnica. Nalewka pomaga w rozpuszczeniu torbieli, natomiast napary z gwiazdnicy są moczopędne i przeciwkrwotoczne, mogą pomóc w leczeniu hemoroidów, natomiast kompres przyłożony na powiekę wyleczy jęczmień oraz zapalenie spojówek. Rozgniecione liście gwiazdnicy pomogą w wyleczeniu stanów zapalnych skóry i obrzęków.
Głowienka pospolita. Napar z tego chwastu reguluje trawienie, ma działanie moczopędne i pomaga zmniejszyć krwotoki. Ma również działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, może być także stosowane podczas leczenia nowotworów. Głowienkę zbieramy podczas kwitnienia. Liście i pędy możemy wykorzystać również do przygotowania sałatek i zup.
Krwawnik pospolity. Ziele krwawnika zbieramy zaraz po rozwinięciu się kwiatów. Nalewka z tej rośliny pomoże nam zwalczyć przeziębienie i grypę (10-20 kropli). Co ciekawe, podobno spryskanie ciała nalewką z krwawnika skutecznie odstrasza komary i kleszcze.
Rumianek. Działa rozluźniająco na system nerwowy, reguluje pracę jelit, zmniejsza bóle głowy, szczególnie polecany podczas miesiączkowania, bezsenności, nerwobólach i bólach reumatycznych.
Kozłek lekarski. Polecany w bezsenności oraz sytuacjach stresowych, fobiach, nerwicach czy skurczach. W aptekach dostępny jest jako popularna waleriana.
Pokrzywa. Zawiera bardzo dużo witamin (A, z grupy B, C i K) oraz soli mineralnych. Doskonale oczyszcza krew, podnosi poziom hemoglobiny oraz czerwonych krwinek, obniża poziom cukru i wspomaga leczenie miażdżycy. Wysuszone liście pokrzywy należy zmielić i przyjmować po każdym posiłku łyżeczkę proszku, popijając niewielką ilością wody.
Babka lancetowata. Stosowana między innymi jako środek wykrztuśny i działający rozkurczowo na górne drogi oddechowe. Zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, działa przeciwzapalnie. Jej zmiażdżonymi liśćmi można okładać trudno gojące się rany.
zdjęcia: pixabay.com