sierpień
Rok w ogrodzie
W sierpniowe wieczory coraz częściej czuć już nieuchronny koniec wakacji i schyłek lata. Zmrok zapada nieco wcześniej, pojawia się chłodny wietrzyk i zimna rosa. Odpoczywając na tarasie i w ogrodzie, coraz częściej o tej porze przenika nas chłód. To dobry czas na zakup praktycznych koców i pledów.
Każda chwila w ogrodzie to miło spędzony czas, zadbajmy zatem, by nawet kiedy robi się chłodniej, wykorzystać maksymalnie te ostatnie uroki lata. Czy na tarasie i balkonie, czy w wypoczynkowej części ogrodu, wzbogaćmy kącik mebli ogrodowych o wygodne w użyciu i estetyczne koce.
Koce przyjemne w dotyku, miłe w wyglądzie
Coraz większy wybór materiałów i wzorów na stoiskach tekstylnych sprawia, że dobranie dopasowanego do naszych gustów koca nie będzie trudny. Najpopularniejsze, dostępne w wielu kolorach, wzorach i rozmiarach to te wykonane z polaru. Niektóre ich modele są przy tym ładnie wykończone imitacją falbanki lub koronki. Znajdziemy je w różnej grubości, co pozwoli dobrać odpowiedni model na oparcie krzesła ogrodowego, leżankę czy hamak. Dużą popularnością cieszą się również cienkie oraz lekkie koce z mięciutkiej i przyjemnej w dotyku mikrofibry. Przypominają w dotyku plusz i są niezwykle estetyczne. Mogą ciekawie ocieplić wygląd niejednego mebla ogrodowego, w sam raz na chłodne sierpniowe wieczory. Ostatnio modne są również koce „futrzaki” wykonane z tkaniny o delikatnym, długim i niezwykle miękkim włosiu. Ich atutem jest zachęcający do wtulania się wygląd, ale również lekkość. Jeśli mamy na tarasie miejsce, gdzie nie grozi tekstyliom kontakt z trawą, nasionami czy igłami, warto wybrać właśnie taki futrzany model.
Ciekawym rozwiązaniem, idealnym na spędzanie czasu w ogrodzie, kiedy chłodniej, jest koc przypominający płaszcz. Doszyte do poły koca rękawy pozwalają włożyć w nie ręce i szczelnie otulić się jego płaszczyzną. Dzięki temu jest cieplej, a koc trzyma się ciała nawet kiedy się poruszamy.
Wybór koców do ogrodu – na co zwrócić uwagę
Ciężkie, wełniane, mało przyjazne w praniu koce przeszły już do lamusa. Dziś na rynku znajdziemy koce i kocyki wykonane głównie z lekkich, zwiewnych tkanin. Takie modele będą najbardziej wygodne w użyciu na tarasie i w ogrodzie, szczególnie wtedy, gdy regularnie musimy je chować lub zmieniać ich miejsce.
Koce i kocyki polarowe sprawdzają się wyjątkowo w ogrodowo-tarasowym użyciu – są poręczne, łatwo można je zwinąć w niewielki wałeczek (nie zajmują dużo miejsca). Koce o długim włosiu w warunkach ogrodowych mogą być mniej praktyczne, ale wśród wielu modeli pojawiają się również wersje dwustronne – z jednej futrzak, z drugiej polar. To rozwiązanie może zadowolić tych, którzy cenią sobie praktyczność.
Warto przed zakupem przyjrzeć się, jak koc jest wykonany, zwłaszcza, jak wykończone są jego obrzeża. Częste używanie może sprawić, że model o niechlujnym obszyciu będzie niestety szybko się pruł.
Ważne, aby koce wykorzystywane na zewnątrz były łatwe w praniu. Najlepiej więc, gdy są to tkaniny sztuczne lub z dużą domieszką np. poliestru, co daję im większą odporność na brud i utrzymywanie się plam.
Koce najlepiej dobierać również pod kontem kolorystycznym, tak by zgrać je z innymi ozdobnymi elementami wykończenia tarasu, dlatego warto upewnić się, czy tkanina nie będzie się odbarwiać. Ze zrozumiałych względów sprawdzą się na tarasie koce o ciemniejszych kolorach w odcieniach szarości, beżu i brązu. Jeśli zależy nam na jaśniejszej gamie, wybierajmy te pastelowe, unikając jednak trudnej do utrzymania w czystości bieli.
Zdjęcia: ASK, Florentyna, Eurofirany, BBK, Fotolia.com