czerwiec
Rok w ogrodzie
Begonie są w naszym kraju bardzo popularne. Ozdabiamy nimi balkony, tarasy i rabaty. Rośliny te mogą być również uprawiane w pomieszczeniach. Na jakie odmiany warto postawić, aby kwiaty pięknie kwitły? Jak uprawiać begonie?
Begonie to bardzo liczny rodzaj z wieloma różnymi gatunkami. Są chętnie uprawiane nie tylko ze względu na różnorodność odmian, ale również na niewielkie wymagania. Polecane są osobom zaczynającym swoją przygodę z ogrodem, ponieważ praktycznie nie ma z nimi żadnego kłopotu. W zależności od gatunku begonie ozdabiają przydomową przestrzeń oraz wnętrza liśćmi lub kwiatami.
Popularne odmiany begonii
Begonia stale kwitnąca. Gatunek ten pochodzi z Brazylii, gdzie występuje dziko i jest rośliną wieloletnią, natomiast u nas jest to roślina jednoroczna. Osiąga wysokość 20-30 cm. Ma jajowate, błyszczące, osadzone na mięsistych ogonach liście. Kwitnie od początku czerwca aż do późnej jesieni. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe żółte, różowe, czerwone lub dwukolorowe.
Begonia bulwiasta. Roślina ta rośnie dziko w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Jej grube, 15-30-centymetrowe łodygi pokryte są jajowatymi, dużymi i asymetrycznymi liśćmi. Kwiaty begonii pojawiają się już w czerwcu i ozdabiają ogród aż do pierwszych przymrozków. Popularną odmianą begonii bulwiastej jest begonia zwisająca – doskonała do wiszących doniczek.
Begonia zimowa. Gatunek ten można uprawiać we wnętrzach. Begonia zimowa kwitnie prawie przez cały rok – kwiaty są duże (2,5-3 cm średnicy), białe, żółte, łososiowe, pomarańczowe lub czerwone. Jednak gdy przekwitnie, nie warto jej już trzymać, ponieważ raczej nie zakwitnie ponownie.
Begonia królewska. U tej rośliny – w odróżnieniu od innych odmian – dekoracyjne są bogato ubarwione liście (zielone, brązowe, bordowe, srebrzyste, kremowe), a nie kwiaty.
Begonia Bowera. Gatunek ten uprawiany jest ze względu na liście – dekoracyjne kępy sercowatych brązowo-zielonych liści osiągają wysokość 30 cm. Begonia ta wytwarza różowo-zielone kwiatostany, jednak są mało ozdobne, więc lepiej od razu je usunąć.
Uprawa i pielęgnacja begonii
Begonie w zależności od odmiany mają różne wymagania. Zazwyczaj gatunki pokojowe preferują jasne, ale niezbyt słoneczne stanowisko – w pełnym słońcu poradzi sobie jedynie begonia stale kwitnąca. Jeśli wybierzemy dla roślin zacienione stanowisko, to ich rozwój będzie wolniejszy, a ich liście stracą intensywną barwę. Unikajmy również ustawiania begonii w kuchni, ponieważ większość gatunków źle znosi opary z kuchenki. Rośliny te pochodzą z ciepłego klimatu, dlatego wymagają temperatury pokojowej – minimum to 16-18oC. Wyjątkiem jest begonia zimowa, która kwitnie nawet w temperaturze 16oC. Begonie wysadzamy na zewnątrz pod koniec maja lub na początku czerwca, gdy ryzyko przymrozków już nie występuje. Zazwyczaj lubią przepuszczalne, lekkie, żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże, chociaż niektóre gatunki, np. begonia stale kwitnąca, są w stanie dostosować się do gorszych warunków uprawy. Uważajmy z podlewaniem – stale mokre podłoże nie jest dobre dla tych roślin. Begonie podlewamy dopiero, gdy ziemia przeschnie. W trosce o dobrą kondycję, warto od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie, nawozić rośliny. Gatunki kwitnące dokarmiamy nawozami z dużą ilością fosforu, natomiast te z ozdobnymi liśćmi nawozami z azotem i potasem. Dobrym wyborem będą specjalistyczne nawozy do begonii. Jeśli chcemy begonie uprawiać przez kilka lat (po tym czasie tracą już swój atrakcyjny wygląd), to musimy na początku jesieni przenieść je do pomieszczenia, ponieważ nie są mrozoodporne.
Choroby i szkodniki begonii
Begonią zagrażają dwie choroby grzybowe – mączniak oraz szara pleśń. Rośliny chorują, gdy są posadzone w nadmiernym zagęszczeniu oraz gdy liście są zbyt często zwilżane. Objawami mączniaka są nieregularne, pokryte białym nalotem plamy, które pojawiają się na liściach i łodygach. Czasami nalot występuje również na kwiatach. Szara pleśń to także plamy na ogonkach, blaszkach liściowych i kwiatach, ale są szare, szybko brązowieją i powiększają się. Jeśli zauważymy oznaki tych chorób, możemy spróbować oprysku fungicydami. Rośliny uprawiane we wnętrzu spryskujemy wyłącznie bezpiecznymi, naturalnymi preparatami opartymi np. na wyciągu z czosnku. Niestety, gdy rośliny są silnie porażone przez choroby, to nie pozostaje nam nic innego jak je wyrzucić. Begoniom zagrażają także wełnowce, opuchlaki i czasami mszyce.
zdjęcia: pixabay.com