styczeń
Rok w ogrodzie
Jeśli chcemy, aby ptaki odwiedzały nasz ogród, warto posadzić w nim krzewy czy drzewa, których owoce będą dla nich pokarmem. W ten sposób nie tylko dokarmimy zwierzęta, ale także uatrakcyjnimy naszą przydomową przestrzeń.
Przede wszystkim w naszym ogrodzie powinny pojawić się gatunki roślin, których owoce długo utrzymują się na gałęziach. Najczęściej wybierane gatunki to jarząb pospolity, bez czarny, rokitnik wąskolistny, irga, róża, berberys Thunberga, mahonia i ognik szkarłatny. Ucieszą się z nich jemiołuszki, kosy, kwiczoły, szpaki, drozdy i grubodzioby, a także "miejskie" ptaki jak gawrony, wrony, kawki i sroki.
Jarząb pospolity – czyli powszechnie znana jarzębina. Owoce tych niewielkich drzewek pojawiają się już jesienią i szybko przyciągają ptaki. Nic dziwnego, ponieważ zawierają duże ilości witamin A, E, C, P i K. Rośliny te są łatwe w uprawie i mają małe wymagania glebowe. Są w pełni odporne na mróz, preferują jednak stanowiska słoneczne. Godne polecenia są odmiany o pokroju kolumnowych 'Fastigiata' czy płaczącym 'Pendula'.
Bez czarny – nie ma za dużych wymagań co do podłoża, rośnie dobrze zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Krzew ten osiąga wysokość ok. 3 m. Czarne owoce, które zawierają witaminy A, B i C są nie tylko przysmakiem dla ptaków – wykorzystywane są również w celu obniżenie gorączki. Atrakcyjne odmiany to 'Aurea' o żółtozielonej barwie liści oraz 'Plumosa Aurea', której liście są mocno powcinane.
Rokitnik wąskolistny – krzewiaste zarośla osiągają wysokość 3-6 metrów. Roślina dobrze rośnie na glebach ubogich, w słońcu i półcieniu. Pomarańczowe i soczyste owoce rokitnika zawierają wiele witamin oraz pożywny olej,
Irga – wszystkie odmiany irgi mają małe, kuliste, najczęściej czerwone owoce, które długo utrzymują się na gałązkach. Krzewy te nie są zbyt wymagające co do nasłonecznienia i podłoża.
Berberys Thunberga – zazwyczaj krzew ten wykorzystywany jest na żywopłoty oraz szpalery. Jest lubiany przez ptactwo, ponieważ owoce na tych roślinach utrzymują się dość długo.
Ognik szkarłatny – owoce pojawiają się już w sierpniu i utrzymują się zazwyczaj do grudnia.
Śnieguliczka Doorenbosa - białe, kuliste owoce długo zdobią krzew – najczęściej do pierwszych mrozów, a niekiedy przez całą zimę. Najbardziej popularną odmianą o dużych i licznych owocach jest `White Hedge`.
Cis pospolity – nasiona tych wiecznie zielonych krzewów lub niskich drzew ukryte w kulistych czerwonych osnówkach na egzemplarzach żeńskich dojrzewają od sierpnia do września. Utrzymują się na pędach do zimy, dzięki czemu służą jako pokarm dla ptaków.
zdjęcia: pixabay.com