lipiec
Rok w ogrodzie
Coraz częściej przestrzeń wokół domu wyposażamy w wiele praktycznych obiektów, sprzyjających wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Jednym z takich elementów małej architektury jest altana, która pełni również funkcję dekoracyjną, dodając naszemu ogrodowi uroku.
Altany ogrodowe to lekkie, zadaszone budowle, często ażurowe i ozdobne. Możemy wybierać wśród obiektów w stylu klasycznym, sielskim lub misternie dekorowane, eleganckie oraz nowoczesne, surowe w formie. Są piękną dekoracją ogrodu, podkreślają jego styl i charakter. Decydując się na wzbogacenie ogrodu o altanę, czyli element wielkogabarytowy, powinniśmy dobrze przemyśleć jej formę, wymiary i funkcje, jakie ma pełnić. Pozwoli nam to wybrać najbardziej korzystne miejsce na posadowienie obiektu oraz zdecydować się na materiały, z jakich zostanie on wykonany. Pamiętajmy o tym, aby altana nie przytłaczała naszego ogrodu, ale wpasowała się w niego, abyśmy mieli poczucie harmonii i ładu.
Relaks w altanie
Altany zapewniają domownikom wypoczynek w zaciszu ogrodowej zieleni. Relaksu czy biesiadowania nie przerwie nawet deszcz czy nadmierne nasłonecznienie – osłonę przed niekorzystnymi czynnikami daje szczelne zadaszenie. Jedynie śnieg i bardzo silny wiatr mogą przeszkodzić w dobrej zabawie. Altanę najczęściej umieszcza się w pewnym oddaleniu od domu. Osłonięta krzewami czy żywopłotem stworzy w ogrodzie nowe "wnętrze", tajemniczy, zaciszny zakątek.
Wielkość altany zależy od miejsca, którym dysponujemy oraz funkcji, jaką ma pełnić. Swobodne korzystanie z jej wnętrza dla dwóch osób zapewni powierzchnia 2-4 m2, gdy chcemy w jej cieniu jeść posiłki w cztery osoby, powinna mieć ona powierzchnię 4-6 m2. Natomiast gdy nasza altana będzie miała powierzchnię minimum 6-8 m2, wygodnie może w niej biesiadować 10 osób.
Nie zapomnijmy o meblach. Oprócz tego, że muszą być wygodne, to powinny pasować stylistyką do altany. Warto również pomyśleć o kominku ogrodowym, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z altany od wczesnej wiosny do później jesieni. Do kominka można dodać funkcję grillowania – połączymy wtedy przyjemne z pożytecznym. Aby w altanie spędzać letnie, ciepłe wieczory, dobrze jest zamontować oświetlenie.
Różnorodność form
Altany najczęściej zbudowane są na planie czworokąta lub wielokąta foremnego o różnej powierzchni – jednak możemy również wybierać wśród altan okrągłych. Mogą być otwarte (składają się z podłogi i dachu wspartego na słupach), częściowo zamknięte (obudowane np. drewnianymi przęsłami) lub całkowicie zamykane (sprawdzą się, gdy altana ma być np. pokojem gościnnym). Przy wyborze altany, kierujmy się indywidualnymi upodobaniami do formy spędzania wolnego czasu.
Decydując się na altany z ażurowymi ściankami, możemy poprowadzić na nich rośliny pnące. Wpłynie to pozytywnie na klimat w jej wnętrzu, będzie także walorem estetycznym. Porastające pnącza przytłumią również dźwięki dochodzące z otoczenia. Warto pomyśleć o posadzeniu roślin, które odstraszają komary czy kleszcze.
Z czego zbudować altanę?
Altana to element architektury krajobrazu, który podnosi estetykę posesji i składa się na wartość działki. Warto więc, aby była dopasowana więc do stylu naszego domu i zbudowana z materiałów, które będą współgrały z innymi elementami posesji. Na rynku dostępna jest cała gama gotowych wzorów altan. Mają różne wielkości i wykonane są różnych materiałów. Możemy wybierać także w pokryciach dachowych i podłogach. Jednak jeśli chcemy mieć niepowtarzalną altanę, dopasowaną do naszego ogrodu, warto zlecić jej projekt i montaż profesjonalnej firmie.
Do budowy altany możemy wykorzystać drewno, metal, tworzywo sztuczne, kamień naturalny lub sztuczny oraz beton. Dużą popularnością cieszy się również ponadczasowa cegła. Jednak najczęściej na polskich posesjach pojawiają się altany drewniane. Drewno swą popularność zawdzięcza temu, że jest stosunkowo łatwe w obróbce i można je dopasować do większości stylów architektonicznych oraz idealnie wkomponowuje się w ogrodową zieleń. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe, rzadziej drewno jodły, modrzewia czy dębu, chociaż mają lepsze właściwości (jednak ich dłuższa trwałość przekłada się na wyższą cenę).
Przed zakupem materiału do budowy altany warto dokładnie mu się przyjrzeć. Upewnijmy się, że nie ma ono żadnych wad – wypaczeń, skręceń czy luźnych sęków. Zwróćmy też uwagę na układ słojów na krawędziach – drewno o pionowym układzie słojów będzie bardziej odporne na wypaczenie się z upływem czasu. Najlepiej też zdecydować się na drewno już zaimpregnowane – zaoszczędzimy sobie żmudnej pracy związanej z jego zabezpieczeniem.
Zdjęcia: Sobex, Fotolia.com