Sucha zabudowa stanowi aktualnie doskonałą alternatywę dla przegród lub okładzin wykonywanych w tradycyjnej technologii masywnej – przyspiesza prace wykończeniowe i zmniejsza koszty. Ekipa zajmująca się wykończeniem domu musi więc znać nowoczesne produkty systemowe oraz zasady ich stosowania.
Sucha zabudowa w standardzie usług wykończeniowych
Wykonawstwo elementów w systemie suchej zabudowy wchodzi w skład zadań ekip, którym powierza się prace wykończeniowe wewnątrz domu. Sucha zabudowa stanowi lekką konstrukcję – nie obciąża stropu, eliminuje konieczność prac mokrych i pozwala ekonomicznie wykorzystać przestrzeń, dając dużą swobodę aranżacji i ewentualnych zmian w przyszłości. Zakres stosowania suchej zabudowy jest coraz szerszy. Stosuje się ją do wznoszenia lekkich ścian działowych, wykończenia skosów poddasza, sufitów podwieszanych, obudowy sprzętów sanitarnych, ścian szybów instalacyjnych, obudowy kanałów kablowych.
W systemie suchej zabudowy można też wykonać podłogi. Lekki system podłogowy to tzw. suchy jastrych z płyt, który jest alternatywą dla tradycyjnej mokrej wylewki podłogowej. Z płyt do suchej zabudowy można zrobić zabudowę wnęk oraz wykonać elementy konstrukcyjne półek i innych mebli. Są również systemy suchej zabudowy do ścian i sufitów zewnętrznych oraz do pomieszczeń mokrych. Płyty suchej zabudowy montuje się najczęściej na profilach metalowych lub na konstrukcji drewnianej (ruszt drewniany).
Materiały do suchej zabudowy
Szeroki zakres stosowania suchej zabudowy jest możliwy również dzięki wyspecjalizowanym produktom, np. płytom wodoodpornym czy też ogniochronnym. Nowoczesne produkty do suchej zabudowy mają też wysokie parametry akustyczne i termoizolacyjne. Poszerzył się również rynek materiałów stosowanych do płyt suchej zabudowy. Do powszechnie stosowanych produktów zalicza się już nie tylko płyty g-k, (zwane popularnie płytami gipsowymi lub karton-gipsem), ale też płyty OSB, płyty włókno-cementowe, płyty gipsowo-włóknowe, płyty cementowe, płyty wiórowo-cementowe. Materiały te są coraz bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co wpływa również na wykonawstwo. W przypadku np. budowy ścian działowych w systemie suchej zabudowy zastosowanie płyt zbrojonych włóknem sprawi, że dla osiągnięcia odpowiednich parametrów wytrzymałościowych i stabilności przegrody wystarczy jedna warstwa płyt. Wzmocnione włóknami płyty są też bardziej odporne na uszkodzenia, również podczas wykonywanych prac.
Produkty te są najczęściej częścią składową systemów suchej zabudowy. Montaż płyt ułatwia wykonawcom oferta producentów, obejmująca również takie komponenty jak profile stalowe, kształtki, akcesoria montażowe, np. wkręty, oraz produkty chemii budowlanej, m.in. masy do klejenia, spoinowania oraz wykańczania powierzchni. Sucha zabudowa to zazwyczaj elementy widoczne, dlatego od wykonawców oczekuje się staranności wykonania, w szczególności detali, połączeń poszczególnych płyt, wykonania narożników czy osadzenia puszek instalacyjnych. Prace usprawniają m.in. płyty profilowane i z zaokrąglonymi brzegami.
Płyty do suchej zabudowy – idealne rozwiązanie do wykończenia wnętrz
System suchej zabudowy fermacell jest przyjazny zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska, ekstremalnie wytrzymały, stabilny i odporny na ogień. Doskonale sprawdzi się do wykończenia całego domu od piwnicy aż po dach. Sprawdź, do jakich prac możesz wykorzystać płyty gipsowo-włóknowe oraz płyty cementowo-włóknowe fermacell i poznaj zalety ich zastosowania.
Ściany działowe z płyt – płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe i włókno-cementowe pod lupą
Ściany działowe o konstrukcji lekkiego szkieletu można zbudować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na rynku są różne rodzaje płyt, które zapewniają ścianie odpowiednie właściwości.
Jakie są właściwości zastosowania płyt gipsowo-kartonowych do zabudowy poddasza i sufitów?
Płyty gipsowo-kartonowe to materiał budowlany umożliwiający szybkie i estetyczne wykończenie każdego wnętrza. Stosowane są we wszystkich obiektach – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w ośrodkach kultury czy sportu. Płyty g-k zapewniają swobodę w kształtowaniu przestrzeni, ale także komfort i bezpieczeństwo użytkowania. W…
Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych, czyli jak uniknąć rys
Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu wymaga odpowiedniego wykończenia. Spoinowanie płyt g-k musi jednak przebiegać według ściśle określonych zasad – tylko wówczas możemy liczyć na efektowne i trwałe wykończenia powierzchni.
Montaż sufitu podwieszanego od góry – płyty montowane na widoczną konstrukcję nośną - Armstrong
Zobacz naszą filmową instrukcję jak zamontować klasyczny ruszt nośny (model Prelude 24 XL2) oraz zainstalować w nim płyty o wymiarach 600x600 mm wkładane na ruszt od góry (panele z krawędzią Tegular). Krok po kroku kolejne czynności: od montażu listew przyściennych, przycięcie elementów nośnych, montaż zawiesi, aż po samą instalację paneli. Materiał podpowiada też jak dociąć płyty przy ścianach, i pokazuje możliwość zastosowania akcesoriów np. zaślepki do konstrukcji.