Szeroki zakres prac malarskich sprawia, że jest to najbardziej powszechne zadanie ekip wykończeniowych. Branża dysponuje wieloma usprawnieniami, takimi jak łatwe do nanoszenia farby czy metoda natryskowa. Nie zwalniają jednak one wykonawców z obowiązku dokładności, precyzji i schludności podczas prowadzenia prac.
Nowa jakość prac malarskich
Malowanie ścian to najczęstszy sposób ich wykończenia. Dzięki nowym, odpornym na szorowanie i wilgoć farbom, aktualnie dotyczy to również miejsc do tej pory zarezerwowanych dla innych okładzin, takich jak łazienki, pralnie czy fragmenty ścian nad kuchennym blatem. Sama czynność nie jest trudna. Nie trzeba przechodzić specjalnych szkoleń, by wiedzieć, jak pomalować ściany przy użyciu tradycyjnych wałków i pędzli. Natomiast ekipy wykończeniowe coraz częściej wykonują malowanie metodą natryskową, a ta wymaga już specjalnych narzędzi i doświadczenia. Pewnym wyzwaniem dla malarzy może być też doradztwo klientowi w zakresie doboru odpowiedniej farby. W tej dziedzinie w ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja. Również wiedza na temat podłoża i przygotowanie ścian do malowania, np. gruntowania – wymaga orientacji w nowoczesnych produktach chemii budowlanej. Malowanie farbami dekoracyjnymi – strukturalnymi, z efektem stiuku czy z brokatem – również nie jest trudne, wystarczy stosować się do zaleceń producenta.
Inwestorzy oczekują od wykonawców podejmujących się prac malarskich również wysokiej kultury malowania. Dobre przygotowanie miejsca pracy i ochrona innych elementów powinna być nawykiem, a nie czynnością specjalnie zlecaną przez inwestora. Warto pamiętać, że prace malarskie może komplikować rozbudowana architektura wnętrz. Wyzwaniem dla malarza nie jest już to, jak pomalować sufit, ale jak poradzić sobie ze ścianami wysokich klatek schodowych czy dotrzeć do często niedostępnych miejsc.
Kładzenie tapety może być aktualnie bardziej skomplikowane – tapetami wykańcza się np. ściany łazienki, a oprócz tradycyjnych tapet powszechnie stosuje się wielkoformatowe fototapety i murale wymagające dużej wprawy i precyzji w klejeniu. Kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie podłoża pod tapety i posiadanie odpowiednich narzędzi.
Co oferuje branża farbiarska
Farby do malowania ścian to jeden z najbardziej rozwiniętych segmentów materiałów wykończeniowych. Wyspecjalizowanie produktów ze względu na ich właściwości czy przeznaczenie ułatwia wybór inwestorom i wykonawcom. Jest też gwarancją trwałości czy osiągnięcia pożądanych efektów estetycznych lub zdrowotnych, np. farby określane jako „Kuchnia i Łazienka” gwarantują, że powstała powłoka jest bardziej elastyczna i wytrzymała oraz bardziej odporna na zmywanie i szorowanie. Farby określane jako „Sypialnia i pokoje dziecięce” mają właściwości antyalergiczne.
Specjalny skład chemiczny farb pozwala też zróżnicować właściwości użytkowe. Są farby zmywalne, plamoodporne, odporne na szorowanie, czy efekty malowanej powierzchni. Istnieją farby matowe, satynowe, z rozjaśniaczami optycznymi. Specjalistyczne farby do kuchni i łazienek, które zapobiegają powstawaniu wilgoci, pozwalają zastąpić inne okładziny takie jak płytki ceramiczne. Są farby, które likwidują formaldehyd i antyelektrostatyczne. Wszystkie te informacje są podane na opakowaniach. Wykonawca ma ułatwione zadanie w znalezieniu odpowiedniego produktu. Nowoczesne farby usprawniają też proces malowania – są dobrze kryjące, nie pozostawiają smug, nie kapią podczas malowania. Rozwinięta jest też oferta narzędzi do malowania, i to zarówno tych tradycyjnych jak wałki, pędzle do gruntowania, wałki teleskopowe czy wałki z podajnikiem, jak i sprzętu do malowania natryskowego. Bez trudu można się też zaopatrzyć w rzeczy potrzebne do czystego malowania – folie malarskie, taśmy, tektura na podłogę, kurtyny drzwiowe zabezpieczające sąsiednie pomieszczenia.
Grunty i farby podkładowe – czym się różnią i kiedy je stosować
Preparaty gruntujące, czyli grunty i farby podkładowe – są niezbędne do przygotowania powierzchni ścian i sufitów przed malowaniem, a także układaniem tapet, płytek oraz tynków strukturalnych. Ich zastosowanie jest konieczne zarówno w nowo budowanym domu, jak i remontowanym. Jednak na rynku jest tak duży wybór preparatów gruntujących, że czasami trudno jest nam wybrać odpowiedni.
Jak przygotować ściany przed pierwszym malowaniem
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na wykończenie ścian w nowym domu czy mieszkaniu jest malowanie. Jednak, aby efekt były trwały i zadowalający, przed aplikacją farby należy odpowiednio przygotować podłoże.
Jak przygotować ściany i sufity do malowania – ponowne malowanie ścian i sufitów
Malowanie ścian i sufitu to najłatwiejszy i najtańszy sposób odświeżenia naszych mieszkań oraz domów. Jednak zanim przystąpimy do malowania tych powierzchni, warto poznać kilka zasad dotyczących ich odnawiania. Przed przystąpieniem do przemalowywania ścian i sufitów, najważniejszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie podłoża.
Jak dobrać narzędzia malarskie do prac remontowo-budowlanych?
Kolor wybrany, farba już czeka na otwarcie, a pod ręką brak odpowiedniego narzędzia do malowania. To znany scenariusz, który na pierwszy rzut oka wydaje się banałem, przecież wybór wałka malarskiego czy pędzla to sprawa prosta. Jednak czy w faktycznie tak jest? Przecież półki sklepowe wręcz uginają się od różnorodnych modeli asortymentu do malowania, a decyzja wciąż niepodjęta. Sprawa musi mieć zatem drugie dno. Powstaje bowiem pytanie, które narzędzia malarskie zwiększą wydajność pracy, będą ergonomiczne, a zarazem dostępne w atrakcyjnej cenie?
Jak przygotować ścianę do tapetowania
Wpływ na to, czy tapeta będzie efektowną ozdobą ściany, ma nie tylko jej wybór. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Tapetowanie ścian – jak się do niego przygotować?
Malowanie pasów na ścianie? Nic prostszego!
Jeśli oglądacie i subskrybujecie nasz kanał to na pewno pamiętacie ten pokój, pasy i Marcina. Spotykamy się w tym samym pokoju i musimy zrobić dokładnie to samo, pasy są super ale potrzebujemy więcej pasów :) W malowaniu pomogą nam produkty marki Blue Dolphin - taśma malarska, wałek serii 330, uchwyty do wałków serii 330 oraz mata i folia.