Izolacje wodochronne

Izolacje wodochronne

Potrzeba wykonania hydroizolacji różnych części budynku jest bezdyskusyjna. Coraz większy zakres prac związanych z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej sprawia, że w budownictwie wytworzyła się nowa branża – wykonawców hydroizolacji. W Polsce fachowcy tej specjalności mają swoje stowarzyszenie – to Stowarzyszenie Wykonawców Hydroizolacji i Renowacji w Budownictwie, które zrzesza wykonawców balkonów i tarasów, fundamentów, łazienek, a także dachów płaskich.


Wykonawcy izolacji przeciwilgociowej – branża o wysokim poziomie odpowiedzialności

Hydroizolacja ma za zadanie chronić budynek przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci – jest to więc jeden z kluczowych etapów prac decydujących o trwałości konstrukcji budynku i jego części wykańczanych okładzinami. Dobre zabezpieczenie budynku przed działaniem wilgoci wpływa również na zdrowie mieszkańców. Na powierzchniach nie dochodzi do powstawania szkodliwej pleśni i grzybów. Ponadto tylko niezamoknięte materiały termoizolacyjne spełniają swoją funkcję – bez hydroizolacji np. fundamentów osłabiają się parametry termiczne tej części budynku. 

Zarówno izolacja przeciwwilgociowa, jak i izolacja przeciwwodna zabezpiecza skutecznie materiały budowlane przed wodą opadową, gruntową oraz parą wodną przenikającą do przegród z wnętrza, a także zapobiega podciąganiu kapilarnemu przez ściany. Już podczas prac ziemnych wykonywana jest hydroizolacja fundamentów. W zależności od posadowienia budynku w stosunku do gruntu i wód opadowych wykonuje się izolację przeciwwilgociową typu lekkiego, średniego lub ciężkiego. Newralgicznymi miejscami narażonymi na wodę opadową są również tarasy i balkony. Prawidłowe wykonanie hydroizolacji tych elementów, które chronią przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji, ma szczególne znaczenie, gdy taras usytuowany jest bezpośrednio nad pomieszczeniem, np. salonem. Nie wolno także zapomnieć o hydroizolacji łazienki. Odpowiednio wykonana izolacja przeciwwodna zatrzyma wodę na powierzchni płytek i fug, dzięki czemu nie wniknie ona w podłogi, stropy i ściany.

Materiały hydroizolacyjne – oferta producentów

Rynek materiałów służących do hydroizolacji jest ogromny. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od typu izolacji, miejsca aplikacji i rodzaju podłoża. Do izolacji fundamentów można zastosować: 

  • izolacje bitumiczne (roztwory, masy, emulsje, pasty, lepiki, papy, polimeroasfalty), 
  • izolacje mineralne (bentonity, szlamy, tynki zaporowe) 
  • lub izolacje z tworzyw sztucznych (folie, żywice, dyspersje). 

To wykonawca decyduje, jaki produkt będzie najlepszy i dostosowany do zastanych warunków, także wodno-gruntowych. Musi więc orientować się w ofercie producentów, a ci proponują coraz to lepsze, skutecznie i trwalsze materiały izolacyjne. 

Także do wykonania niezawodnej hydroizolacji balkonów i tarasów niezbędne jest zastosowanie materiałów o wysokiej jakości. W tym przypadku doskonale sprawdzą się elastyczne izolacje na bazie mineralnej, wzbogacone polimerami. Szlamy mineralne popularność zawdzięczają dobrym właściwościom izolacyjnym, dobrej przyczepności do podłoża i płytek oraz łatwości nakładania. Na rynku dostępne są szlamy, które można aplikować na wilgotne podłoże, a także szybkowiążące. To duże ułatwienie, kiedy liczy się czas. 

Hydroizolacja tarasu lub balkonu może być również zrealizowana za pomocą żywic poliuretanowych lub metakrylowych. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ powłoka pełni zarówno funkcję wodoszczelną, jak i dekoracyjną (do żywic można dodać np. płatki dekoracyjne lub piasek kwarcowy). Izolacja przeciwwilgociowa i wodna pełni także ważną funkcję w łazience. I w tym przypadku dostępnych jest szereg preparatów, jak i całych systemów wykorzystywanych do hydroizolacji łazienek. Różnią się one trwałością, sposobem aplikacji oraz stopniem szczelności. 

Zazwyczaj hydroizolację miejsc narażonych na kontakt z wodą wykonuje się ze specjalnych mas, tzw. folii w płynie – układa się je na ścianach i podłogach. Folie występują w postaci ciekłej masy na bazie dyspersji polimerowych oraz wypełniaczy i środków modyfikujących, a bezspoinowy system układania gwarantuje szczelność powłoki, która nie tylko chroni przed wodą i wilgocią, ale także jest paroprzepuszczalna. W skład systemowych uszczelnień wchodzą ponadto mankiety i narożniki izolacyjne oraz sznur dylatacyjny. Do hydroizolacji łazienki z ogrzewaniem podłogowym należy wybierać płynne folie odporne na wysoką temperaturę. Łazienkę można zabezpieczyć również stosując np. masy uszczelniające (na bazie żywic lub cementu) lub zapraw na bazie cementu.

Nowoczesne materiały izolacyjne do zabezpieczenia ścian fundamentowych i piwnic



Odpowiednio wykonana izolacja przeciwwilgociowa, przeciwwodna i termiczna fundamentów oraz ścian fundamentowych sprawią, że te przegrody domu będą trwałe, właściwie zabezpieczone przed wilgocią i przemarzaniem. Z czego powinna być wykonana hydroizolacja fundamentów? Czym ocieplić ściany fundamentowe?


Hydroizolacja fundamentów, ścian i piwnic w systemie Botament – prace budowlane jesienią i zimą.



Prawidłowo wykonana hydroizolacja to gwarancja skutecznej i długotrwałej ochrony budynku przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Nie można pomijać tego kroku, szczególnie że skuteczną izolację można położyć nawet jesienią i zimą.





Prysznic bez brodzika – ważna hydroizolacja i zaprawa do płytek



Prysznic bez brodzika wymaga odpowiedniej hydroizolacji i zastosowania właściwie dobranych zapraw. Odkąd pojawiły się uszczelnienia zespolone i fugi o podwyższonych parametrach, wykonanie hydroizolacji i układanie szczelnie płytek przestało być problemem.


Jak zbudować szczelną piwnicę?



Decydując się na dom z piwnicą, pamiętajmy, że powinna ona być całkowicie odporna na wodę i wilgoć gruntową. Izolację przeciwwodną i przeciwilgociową piwnicy można wykonać na dwa sposoby: jako tzw. czarną lub białą wannę.


POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład