Instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne

Nowoczesna instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym to więcej niż zapewnienie odpowiedniego źródła zasilania w mieszkaniu. To najważniejszy element inteligentnego domu – tylko dzięki dobrze rozplanowanej instalacji elektrycznej cała domowa automatyka będzie działała bez zarzutu.


Domowa instalacja elektryczna – wyzwania dla elektryka

Instalacje elektryczne we współczesnym domach czy mieszkaniach są bardziej rozbudowane i skomplikowane niż kilkadziesiąt lat temu ze względu na większą ilość urządzeń domowych oraz większą liczbę punktów oświetleniowych. Wymusza to konieczność wykonania kilku obwodów – niektóre urządzenia muszą mieć nawet osobne obwody z odpowiednim zabezpieczeniem, np. płyta indukcyjna. Elektryk musi znać sposób funkcjonowania współczesnego domu, ponieważ nie zawsze inwestorzy zamawiają szczegółowy projekt instalacji elektrycznej – bardzo często to od elektryka oczekuje się doradztwa w zakresie umiejscowienia gniazdek wtyczkowych czy opraw oświetleniowych. To właśnie on powinien zaproponować m.in. bezpieczny układ gniazd, punktów oświetleniowych czy przebieg przewodów elektrycznych, instalacji internetowych czy antenowych. Powinien także przewidzieć możliwość łatwej rozbudowy instalacji elektrycznej, np. w celu rozprowadzenia kabli elektrycznych na poddaszu podczas jego rozbudowywania. 

Standardowym elementem ułatwiającym w przyszłości rozbudowę instalacji jest wykonanie kanału instalacyjnego łączącego kondygnacje budynku. Elektryk powinien zadbać również o dopływ energii elektrycznej w okolice okien w celu zasilenia rolet elektrycznych czy dachowych z elektrycznym napędem oraz wyprowadzenia i rozprowadzenie przewodów na zewnątrz, aby podłączyć oświetlenie zewnętrzne czy bramę wjazdową. Dobrze też zaplanować instalację na zapas, aby w przyszłości podłączyć dodatkowe urządzenia, np. zamontować system alarmowy czy monitoring. 

Coraz częściej w domach montowana jest wentylacja mechaniczna czy klimatyzacja, do ogrzewania wykorzystywana jest fotowoltaika, a także cały system inteligentnego domu. Instalacje te mają konkretne wymagania, dlatego też konieczne jest odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej i automatyki domowej tak, aby współpracowały ze sobą i nie zakłócały się wzajemnie. Wszystkie instalacje elektryczne wymagają najwyższej staranności podczas montażu. Do wykonania poprawnej i bezpiecznej instalacji niezbędny jest projekt, który powinien uwzględniać wymagania wykonawcy, projektanta i inwestora. Elektryk musi zadbać nie tylko o bezpieczeństwo instalacji elektrycznej, ale również o swoje.

Produkty dla elektryka

Standardowo elektryk wyposaża się w kable elektryczne, puszki instalacyjne, peszle, kostki elektryczne. Bardzo bogata jest oferta gniazdek elektrycznych oraz łączników światła – inwestorzy i elektrycy sięgają nie tylko po tradycyjny osprzęt, ale również innowacyjne produkty, np. dotykowe włączniki światła, które mogą mieć formę szklanego panelu. Najważniejsze jest jednak zapewnienie bezpiecznej eksploatacji instalacji elektrycznej, ważne jest też bezpieczeństwo na etapie wykonywanych prac – dobór odpowiednich zabezpieczeń to zadanie dla doświadczonego elektryka. 

Obecnie standardem, oprócz uziemienia i wyłączników nadmiarowo-prądowych, są wyłączniki różnicowo-prądowe oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Popularne listwy przepięciowe są niewystarczające – powinny stanowić one dopiero trzeci stopień zabezpieczenia, po aparatach montowanych w złączu elektrycznym i rozdzielnicy. Ważny jest również komfort pracy. Dlatego elektryk powinien wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, np. młotowiertarkę udarową, wkrętarkę udarową, multimetr cyfrowy czy cyfrowy detektor. Niezbędne są także miarki, ołówki, młotek, laser krzyżowy, ściągacz izolacji, szczypce izolowane, obcinak do kabli, kombinerki, wkrętaki izolacyjne, a także taśma izolacyjna. Podstawowym narzędziem jest próbówka (tzw. próbnik) elektryczna.

Instalacja odgromowa domu jednorodzinnego



Zgodnie z Prawem budowlanym, jeśli wysokość naszego domu nie przekracza 15 m, nie mamy obowiązku wykonywania instalacji odgromowej. Jednak nasze bezpieczeństwo jest bezcenne. Warto więc ponieść koszt wykonania instalacji odgromowej, szczególnie że stanowi on niewielki procent całej inwestycji.


Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i montażu przewodów elektrycznych?



Właściwy wybór okablowania elektrycznego i jego odpowiednia instalacja są gwarancją bezpieczeństwa i komfortu użytkowania domu.


Jak rozplanować łączniki światła i gniazda wtykowe



Nieodłącznymi i widocznymi elementami instalacji elektrycznej są łączniki światła i gniazda wtykowe. Abyśmy mogli z nich wygodnie oraz bezpiecznie korzystać, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Gdzie więc je zamontować?


System alarmowy w domu



Potrzeba zabezpieczenia mienia, zdrowia i życia samych domowników sprawia, że system alarmowy to we współczesnym domu już nie luksus, ale jego standardowe wyposażenie. Wielu inwestorów decyduje się na jego montaż już na etapie budowy domu, alarm można jednak zainstalować w dowolnym momencie.


Podstawowe elementy domowej instalacji elektrycznej



Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Jej wykonanie należy powierzyć elektrykowi z uprawnieniami. Najczęściej to także on wykonuje zakupy materiałów. Jednak warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład naszej instalacji elektrycznej.


POPULARNE KATEGORIE


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład