Hydraulik i instalator

Hydraulik i instalator

Od wykonawców instalacji w domu jednorodzinnym wymaga się ogromnej wiedzy na temat rynku produktów i podążania za trendami w zakresie nowoczesnych rozwiązań oraz znajomości przepisów. Bardzo często niezbędne jest również odbycie specjalistycznych szkoleń i zdobycia uprawnień, które gdy są udokumentowane, budują zaufanie klienta.


Nowy zakres prac hydraulika i instalatora

Usługi instalatorskie i hydrauliczne w budownictwie jednorodzinnym obejmują aktualnie szeroki zakres czynności, m.in. ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji gazowej, instalacji grzewczej oraz systemów wentylacji i alarmowego. Instalacje hydrauliczne wykraczają dzisiaj poza standardowe ułożenie rur wodnych i kanalizacyjnych. Poza wykonaniem instalacji wodnej (zgodnie z dokumentacją projektową) hydraulik zajmuje się również przyłączeniem urządzeń i końcowych elementów instalacji, np. montażem umywalki, zlewozmywaka, kotła czy grzejników. Pod uwagę hydraulik musi wziąć instalacje grzewcze, ponieważ do kotła musi być doprowadzona zimna woda. 

Instalacja wodna może obejmować również montaż systemu uzdatniania wody (filtry w domu gwarantujące czystą wodę stają się standardem) oraz montaż specjalistycznych urządzeń do pomiaru ciśnienia czy ilości przepływu wody. Instalację kanalizacyjną zawsze należy wykonać zgodnie z przygotowanym projektem, w którym są określone średnice rur kanalizacyjnych, ich długość, przebieg, spadki i rodzaj użytych materiałów. Ze względów ekologicznych w zakres wykonania instalacji kanalizacyjnej może wchodzić budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Z tych samych powodów inwestorzy coraz częściej decydują się na przyjazne dla środowiska i komfortowe systemy ogrzewania domu wykorzystujące odnawialne źródła ciepła, tj. fotowoltaika czy pompy ciepła, coraz większą popularność zyskują nowoczesne systemy do hybrydowego ogrzewania domu – instalator systemu grzewczego powinien znać wszystkie nowe systemy grzewcze. 

Do najbardziej wymagających należy poprawne wykonanie instalacji gazowej, gdyż ma największy wpływ na bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. Profesjonalizm ma znaczenie na każdym etapie – począwszy od doprowadzenia gazu do domu, przez wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej aż do podłączenia kuchenki. Prace te zawsze zleca się specjalistom z uprawnieniami. Chcąc podążać za współczesnymi i innowacyjnymi technologiami, instalator powinien stale się dokształcać. Najlepiej jak będzie uczestniczył w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez producentów, które umiejętnie łączą wiedzę z praktyką.

Producenci dla instalatorów

Współczesny rynek gotowych produktów hydraulicznych oraz specjalistyczne narzędzia i akcesoria ułatwiają wykonawcom wykonanie instalacji sanitarnych krok po kroku bez dodatkowego przycinania i klejenia, np. złączki wciskane lub skręcane. Rozwój systemów grzewczych w kierunku rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych oraz potrzeby komfortu obsługi wymusił stopniowe odchodzenie od uciążliwych kotłów na paliwa stałe. Zastępuje się je bezobsługowymi urządzeniami, np. kotłami gazowymi. Ich dobór wymaga od instalatora doboru mocy do powierzchni domu. 

Ogromny rozwój obserwuje się w zakresie urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii – to przede wszystkim panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. W wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku wykonanie ułatwia gotowy zestaw produktów wchodzących w skład danego systemu ogrzewania podłogowego, który jednak wymaga umiejętności montażu.

Jak zamontować umywalkę?



Umywalka jest nie tylko obowiązkowym elementem wyposażenia każdej łazienki, ale jest również najczęściej używanym elementem wyposażenie tego pomieszczenia. Należy więc zadbać nie tylko o jej dopasowanie do stylistyki wnętrza, ale również o prawidłowy montaż. Jak więc zamontować umywalkę?


Rury do domowej instalacji wodnej



Jakie rury wybrać do wykonania instalacji ciepłej i zimnej wody? Z tworzywa sztucznego, warstwowe czy może z miedzi? Ich dobór uzależniony jest od przeznaczenia i warunków wodnych. Oczywiście ceny również są różne, jednak w tym przypadku to nie koszt powinien być decydującym kryterium.


Oczyść wodę na starcie! Dlaczego warto zamontować antybakteryjny korpus narurowy z aktywnym cynkiem?



Zdarza się, że woda z kranu, mimo poprawnych wyników badań, bywa mętna i niezbyt klarowna. Może to wynikać z faktu, że znajdują się w niej drobinki piasku, mułu, szlamu, itp. Zanieczyszczenia mechaniczne to niestety powszechny problem z wodą płynącą z naszych kranów, ale nie tylko.


Jaką wybrać hydraulikę pod wylewki?



Prowadzenie instalacji pod wylewką podłogową jest obecnie powszechnie stosowane i dlatego warto w tym celu wybrać odpowiednie, trwałe materiały. Dodatkowo musi ona być prawidłowo wykonana, gdyż jakakolwiek wada, usterka wiąże się z dużymi kosztami jej usunięcia. SYSTEM KANALIZACYJNY W ostatnich latach coraz większą popularnością…


Osadnik gnilny – porady montażowe



Osadnik gnilny, będący najistotniejszym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków, powinien być usytuowany w pobliżu budynku. Miejsce jego montażu nie może być narażone na obciążenia, takie jak np. droga przejazdowa. Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż osadnika gnilnego?


POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład