Od wykonawców ogrodzeń wymaga się przede wszystkim umiejętności z zakresu sztuki budowlanej, dobrej znajomości materiałów oraz prefabrykatów, z których wznosi się i montuje nowoczesne ogrodzenia. W standardzie jest dzisiaj montaż ogrodzeń z elementów systemowych.
Budowa i montaż ogrodzeń – fachowość przede wszystkim
Zadaniem ogrodzenia jest zaznaczenie granic działki, a także zabezpieczenie posesji przed nieproszonymi gośćmi. Najczęściej wznosi się je po zakończeniu budowy, dzięki czemu łatwiej dopasować płoty do stylistyki domu i otoczenia. Wykonawstwo ogrodzeń wchodzi w zakres usług ogólnobudowlanych. Słupki i podmurówki mogą być wykonywane na miejscu, coraz częściej jednak inwestorzy korzystają z elementów gotowych – ogrodzeń systemowych. Równocześnie z ofertą producentów pojawiło się wiele firm specjalizujących się w montażach gotowych bram skrzydłowych i przesuwnych, przęseł, paneli, słupków, siatek ogrodzeniowych, ogrodzeń drewnianych, sztachet i podmurówek. Zakres prac zależy od rodzaju ogrodzenia. Stosunkowo łatwą czynnością jest wykonanie ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej, którą mocuje się do słupków wkopanych w ziemię lub utwierdzonych w betonowej podmurówce. Bardziej skomplikowanych prac wymagają ogrodzenia żeliwne odlewane w formach lub kute, ogrodzenia wymurowane z cegieł, np. cegieł licówek, cegieł klinkierowych czy ogrodzenia z drewna i kamienia oraz ogrodzenia betonowe.
Wykonawca ogrodzeń powinien też znać nowe materiały i trendy architektoniczne stosowane do ich budowy. Wznoszenie ogrodzenia z płyt betonu architektonicznego, kompozytów czy gabionów może wymagać dodatkowych umiejętności i zastosowania specjalistycznego sprzętu. Fachowiec musi też pamiętać o bezpieczeństwie – warunki techniczne mówią, że ogrodzenie nie może stwarzać żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt, dlatego nie wolno montować ostrych zakończeń na wysokości mniejszej niż 1,8 m – przepis ten dotyczy inwestorów indywidualnych.
Bramy i ogrodzenia – oferta producentów
Wykonawstwo ogrodzeń i bram wjazdowych w dużym stopniu zmieniła oferta producentów. Coraz rzadziej wykonuje się wymagające prac mokrych i dużych nakładów pracy murowane ogrodzenia. Rynek zdominowały gotowe ogrodzenia, które są łatwe w montażu, dzięki czemu praca przebiega szybko i sprawnie. W skład systemów ogrodzeniowych wchodzą nie tylko przęsła, ale wszystkie niezbędne elementy, np. słupki, furtki, bramy ogrodzeniowe czy podmurówka. Prym wiodą ogrodzenia panelowe. Zazwyczaj wykonane są ze stalowych drutów lub kształtowników, bardziej wyszukane modele produkowane są z blach i kształtek aluminiowych. Płoty panelowe są zabezpieczone antykorozyjnie, odznaczają się także dużą wytrzymałością mechaniczną. Ich zaletą jest również to, że ograniczają konieczność wykonywania prac murarskich w miejscu pracy – producenci oferują gotowe podmurówki i słupki, a także złączki i śruby.
Popularnością cieszą się ogrodzenia z gotowych bloczków betonowych. Mają różne kształty i kolory, dzięki czemu możliwe jest stworzenie oryginalnych konstrukcji. Najtrwalsze są bloczki oraz płyty wytwarzane z dodatkiem wzmacniających włókien szklanych lub polipropylenowych wykończone na zewnątrz powłoką hydrofobową, która sprawia, że brud nie będzie przylegał do powierzchni elementów ogrodzenia, ale spływał wraz z wodą. Możliwe jest również zastosowanie powłoki antygraffiti, która ułatwia utrzymanie ogrodzenia w dobrym stanie wizualnym. Wielu producentów oferuje specjalne bloczki betonowe do ogrodzeń puste w środku, na miejscu wystarczy wypełnić je odpowiednią zaprawą i ewentualnie zbrojeniem. Ogrodzenia betonowe można wykonać także z prefabrykowanych betonowych segmentów – mogą być lite lub ażurowe. Jednak te są masywne i ciężkie wizualnie.
Dostępne są również gotowe drewniane przęsła. Mogą być wykonane z drewna egzotycznego lub rodzimego. Coraz częściej inwestorzy korzystają z kompozytów – deski kompozytowe można potraktować jako przęsła, ale z kompozytów można również zbudować płot w całości, wykorzystując rozwiązania systemowe. System tworzą profile wykończeniowe U, słupki, daszki, stopy słupków oraz furtki ze słupkami do ich montażu. Szeroka jest również oferta ogrodzeń gabionowych. Inwestorzy i wykonawcy mają do dyspozycji metalowe kosze gabionowe, które na miejscu wypełnia się materiałem – kamieniem, kruszywem kamiennym, korą, drewnem, szkłem. Dostępne są też systemy ogrodzeń gabionowych – oferta obejmuje wówczas oprócz koszy i paneli również elementy łączące.
Coraz większą uwagę wykonawcy zwracają na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dominującym trendem w bramach wjazdowych jest montaż bram wjazdowych przesuwnych. Wówczas wyzwaniem jest dobór odpowiednich siłowników systemu przesuwnego, które wprawią ciężkie skrzydło w ruch, oraz systemu sterowania otwierania, dlatego montaż bramy musi być skorelowany z instalacją elektryczną – koniecznie należy doprowadzić ją w miejsce napędu. Bramy pod automatykę mają fabrycznie przygotowaną konstrukcję, np. wsporniki dla fotokomórek czy dodatkowe profile poziome pod siłowniki. Za pomocą pilota mogą być również otwierane bramy wjazdowe dwuskrzydłowe.
Nowoczesne ogrodzenia betonowe
Aby mieć trwały, odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a zarazem stabilny płot, nie musimy go murować z drogich materiałów – wystarczy sięgnąć po nowoczesne ogrodzenia z betonu. Niewysoka cena, łatwość montażu i bogaty wybór wzorów sprawiają, że betonowe ogrodzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.
Wjazdowe bramy przesuwne
Wybierając bramę wjazdową coraz częściej decydujemy się na modele przesuwne. Są wygodnym rozwiązaniem, poza tym nie blokują miejsca na podjeździe. Bramy wjazdowe powinny nam służyć przez długie lata, dlatego muszą być odporne na warunki atmosferyczne – postawmy więc na jakość, cena nie powinna być w tym przypadku wyznacznikiem.
Ogrodzenia z kompozytów
Ogrodzenia kompozytowe to propozycja dla tych, którzy szukają rozwiązań łączących zalety naturalnego drewna z trwałością. Drewniane kompozyty nie wymagają również zabiegów konserwacyjnych koniecznych w przypadku płotów drewnianych.
Klinkierowe słupki na ogrodzenie
Grodząc posesję, warto rozważyć wybór klinkierowych słupków ogrodzeniowych, które tworzą trwałą i efektowną formę ozdobnego płotu. Jakie mają zalety i na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzenia?
Bramy i systemy ogrodzeniowe. Jakie wybrać?
Dzisiaj wizyta w sklepie Mrówka. Cel – znaleźć idealne ogrodzenie. Przedstawiamy nowości firmy Polbram : przęsła Kora i Gabi oraz przęsła, które na pewno już znacie ale naprawdę warto o nich przypomnieć : Kaja, Nikola II, Bona.