Od czego zacząć budowę domu?
Marzysz o własnym domu, ale nie wiesz jak rozpocząć budowę? Obawiasz się zawiłych formalności, które należy spełnić? Trafiłeś w dobre miejsce! Budowa domu to proces złożony, w czasie którego nie unikniemy problemów. Mając jednak wiedzę, możemy przygotować się na wiele różnych sytuacji. Eksperci Grupy PSB przygotowali garść porad zebranych w artykuły, które pomogą ci w podjęciu kluczowych decyzji. Z nami rozpoczniesz wielką przygodę swojego życia i stworzysz wymarzony dom dla swojej rodziny.
Plac budowy – wymogi formalne związane z prowadzeniem budowy
To, że mamy już działkę budowlaną, zatwierdzony projekt oraz zgodę urzędu na rozpoczęcie budowy wcale nie uprawnia nas do jej natychmiastowego rozpoczęcia. Zanim zaczniemy robić wykopy, zastanówmy się, czy dopełniliśmy wszelkich formalnośc,i związanych z prowadzeniem prac budowlanych.
Prąd i woda na placu budowy
Zanim rozpoczniemy budowę domu, powinniśmy na działkę budowlaną doprowadzić energię elektryczną i wodę. Powinny to być jedne z pierwszych zadań na budowie, gdyż prowadzenie prac budowlanych bez dostępu tych mediów jest niemożliwe.
Bezpieczna budowa domu – kto odpowiada za bezpieczeństwo na budowie
Zachowanie zasad bezpieczeństwa na budowie leży w interesie zarówno inwestorów, jak i wykonawców. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie odbijają się nie tylko na zdrowiu wszystkich osób przebywających na budowie lub w jej pobliżu, ale także kosztach budowy i sprawnej organizacji prac.
Ogrodzenie placu budowy – tymczasowe czy docelowe
Zagospodarowanie terenu, na którym ma stanąć dom, obejmuje również ogrodzenie budowy. Jeśli nie planujemy wykonania od razu docelowego ogrodzenia działki, możemy zamontować tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Niektórzy inwestorzy już na tym etapie decydują się jednak na budowę ogrodzenia docelowego.
Plac gotowy do budowy – dostawy i miejsce składowania materiałów
Najlepiej kupować materiały budowlane tak, by były wykorzystywane na bieżąco i nie zalegały na placu budowy zbyt długo. Dostawy mogą być realizowane na życzenie w terminach ściśle określonych przez harmonogram budowy. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto poznać zasady składowania materiałów.
Plac budowy – ekologiczne aspekty organizacji i prowadzenia prac budowlanych
Przygotowując plac budowy do zbliżających się prac, nie zapominajmy o aspektach ekologicznych. Nadmierna dewastacja terenu przełoży się na większy koszt zagospodarowania działki po budowie domu. Może też spowodować nieodwracalne i kosztowne straty.
Jak zaplanować budowę?
Kiedyś domy jednorodzinne budowało się przede wszystkim systemem gospodarczym, angażując do tego rodzinę i znajomych oraz organizując na własną rękę materiały budowlane. Obecnie buduje się najczęściej systemem zleceniowym. Polega ona na tym, że inwestor zleca kolejnym firmom wykonanie wszystkich prac, niezbędnych do powstania domu. Z naszego filmu dowiesz się jak dobrze i efektywnie zaplanować budowę? czy lepiej jest budować dom w rok czy w dwa lata? jak wybrać i sprawdzić wykonawców?