Podstawą domu są solidne fundamenty. Aby jednak zapewnić domownikom pełen komfort i bezpieczeństwo, budynek wymaga solidnego dachu. Dach stromy czy płaski? Zobacz fachowe porady ekspertów Grupy PSB i zdecyduj jaki rodzaj dachu będzie najlepszy dla twojego domu. Dowiedz się również jak prawidłowo ocieplić dach. Sprawdź jakie korzyści możesz zyskać, dzięki zastosowaniu kompletnego systemu dachowego!


Elementy konstrukcji dachu stromego



Dach jest najwyżej położoną częścią budynku, spełniającą wiele kluczowych ról. Ze względu na ogromnie ważną rolę konstrukcyjną powinien być on zaprojektowany i wykonany w zgodzie ze sztuką budowlaną, a wybór kształtu dachu i rodzaju pokrycia powinny pozostawać w zgodzie ze stylem domu. Jakie elementy konstrukcji są tutaj kluczowe?


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Drewniana więźba dachowa – rodzaje



Wybór konstrukcji więźby dachowej zależy między innymi od przeznaczenia budynku, rozmiarów i rozpiętości dachu oraz warunków klimatycznych takich jak siła wiatru, ilość opadów i czas zalegania śniegu.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Drewno konstrukcyjne – na co zwrócić uwagę podczas zakupów



To, jakie drewno konstrukcyjne zakupimy, będzie miało wpływ na jakość i wytrzymałość całej konstrukcji. Mimo że solidny materiał nie należy do najtańszych, nie opłaca się na nim oszczędzać. Od rodzaju drewna zależeć będzie m.in. trwałość i bezpieczeństwo wykonanej z niego konstrukcji.


Kompletny system dachowy od jednego producenta – to się opłaca



W konstrukcji dachu jest wiele newralgicznych miejsc, wymagających użycia specjalistycznych akcesoriów i sporych umiejętności dekarskich. Dlatego wybierając pokrycie dachowe, warto skorzystać z oferty producentów, którzy ponadto proponują zintegrowane z nimi elementy uzupełniające i akcesoria techniczne.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Dach płaski czy stromy?



Jednym z najważniejszych etapów wznoszenia domu jest budowa dachu. To, czy zdecydujemy się na dach płaski czy stromy ma wpływ nie tylko na na wygląd budynku i komfort użytkowania, ale także koszty realizacji projektu.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Prawidłowa izolacja dachu



Ważnym elementem budowy dachu jest poprawne wykonanie warstw dachu – nie łudźmy się, nieprawidłowości z czasu budowy dachu, ujawnią się wcześniej czy później. Najczęściej dochodzi do ich wykrycia podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych, na przykład zimą.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Warstwy dachu – materiały do izolacji dachu



Warstwy izolacyjne dachu powinny być tak dobrane i skonstruowane, aby chroniły dom nie tylko przed opadami atmosferycznymi i wilgocią, ale także – w zależności od pory roku – przed przegrzaniem poddasza i ucieczką ciepła z wnętrza domu. Dobre ocieplenie dachu jest konieczne, ponieważ dach jest przegrodą, przez którą straty ciepła sięgają nawet 25%. Jak wykonać izolację, aby zbudować naprawdę ciepły dach?


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Ocieplenie dachu płaskiego



W domach z płaskimi dachami budowanych powszechnie w ubiegłym wieku – popularnie zwanymi „kostkami” – straty ciepła przez dach są bardzo duże. Nic dziwnego, gdyż były one budowane przy użyciu rozmaitych materiałów i nie zawsze fachowo wykonane. Podczas ocieplania budynku, koniecznie trzeba zadbać również o stropodach swojego domu i ograniczyć ucieczkę cennego ciepła.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Jak uszczelnić dach płaski?



Przyczyną przecieków pojawiających się w pomieszczeniach pod dachem płaskim często jest rozszczelniona i uszkodzona hydroizolacja. Innym powodem może być nieprawidłowo wykonana obróbka blacharska. Likwidacja przecieków jest konieczna, gdyż powodują one wiele problemów.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Nowoczesna dachówka ceramiczna – jaką dachówkę wybrać



Za wyborem dachówek ceramicznych na pokrycie dachu przemawia wiele argumentów. Nowoczesne dachówki ceramiczne są idealne dla inwestorów, którzy chcą mieć pokrycie trwałe, prestiżowe oraz wykonane z naturalnego materiału. Współczesna oferta rynkowa zaspokoi najbardziej wymagających inwestorów.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Blachodachówka – jaką blachodachówkę wybrać



Blachodachówka należy do najbardziej popularnych pokryć dachowych. Cenimy ją m.in. za atrakcyjną formę dachówki i niższą od niej cenę. Nowoczesna blachodachówka zachęca inwestorów także bardzo dobrą trwałością i solidnością.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Pokrycie dachowe z blachy płaskiej na rąbek stojący



Pokrycia dachowe blaszane są w naszym kraju są bardzo popularne. W nowoczesnym wydaniu powraca blacha płaska, która najczęściej przekrywa domy o nowoczesnej, prostej architekturze. Dodatkowym detalem podkreślającym współczesną architekturę jest rąbek, stosowany jako zamocowanie arkuszy blachy.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Dachówki cementowe – trwałe i estetyczne pokrycie dachowe



Dachówki cementowe świetnie sprawdzą się na dachach domów zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Ponadto ich bogata kolorystyka i duża ilość wzorów pozwala nam na pełną swobodę w aranżacji dachu, a tym samym budynku. Ich zaletą, którą doceniają zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych jest niwelowanie dźwięków dochodzących z zewnątrz.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Nowoczesna dachówka płaska



Płaska dachówka – zarówno ceramiczna, jak i cementowa należą do najmodniejszych pokryć dachowych. Są idealne nie tylko do pokrycia dachów domów o nowoczesnej formie, również tym w stylu tradycyjnym dodają nowoczesnego polotu.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Nowoczesne dachowe pokrycia bitumiczne – dachówki bitumiczne, płyty faliste, papy zgrzewalne



Nowoczesne pokrycia bitumiczne swoją popularność zawdzięczają przystępnej cenie, nieskomplikowanemu montażowi, a także łatwej konserwacji. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjne wzornictwo, które podąża za wzorami, typowymi dla dachówki – także tych najnowszych modeli oraz gontów drewnianych.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Pokrycia naturalne na dach – dlaczego warto je stosować?



Naturalne pokrycia dachowe, takie jak gonty drewniane czy strzecha, urzekają swoją naturalnością oraz niepowtarzalnym wyglądem. Wbrew obiegowym opiniom są również trwałe, a ponadto pięknie się starzeją. Mają również wady: nie są zbyt tanie, ponadto nie ma zbyt wielu ekip, które specjalizują się w ich układaniu.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Jak wybrać i zamontować wyłazy dachowe?



Wiele osób budując dom, nie wykonuje wyłazu dachowego, twierdząc, że w razie konieczności na dach można będzie dostać się przez okno dachowe. Jednak nie warto rezygnować z tego bezpiecznego i wygodnego wyjścia na dach, ponieważ przyda się podczas jego przeglądów, konserwacji i napraw.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Rynny w dachu bez okapu



Dach pozbawiony okapu wymaga starannie zaplanowanego i zamontowanego systemu rynnowego. Rynny w domu bez okapu mogą biec po wierzchu lub pozostać niewidoczne. Niezależnie od wybranego rozwiązania konieczny jest ich odpowiedni montaż, tak aby elewacja budynku pozbawiona osłony w postaci okapu nie uległa zalaniu.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


Zabezpieczenia przeciwśnieżne na dachu – płotki śniegowe, śniegołapy, rozpruwacze śniegu



Zimowa aura często stwarza zagrożenia dla dachu budynku oraz osób przebywających w jego najbliższym otoczeniu. Podczas śnieżnej i mroźnej zimy może zalegać na nim śnieg i lód, zwisają również z jego połaci sople lodu. By uniknąć związanego z ich obecnością niebezpieczeństwa, warto m.in. zainstalować zabezpieczenia przeciwśnieżne na dachu.


ZAPOZNAJ SIĘ Z PRODUKTAMI


POLECANI DOSTAWCY


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład