YTONG PANEL SWE – system do ekspresowej budowy ścian konstrukcyjnych

Styczeń 2024

Brak wykwalifikowanych wykonawców, presja czasu, rosnące koszty robocizny – tak wygląda dziś sytuacja  na rynku budowlanym. Odpowiedzią na te wyzwania są systemy wielkoformatowe, które ograniczają  liczbę potrzebnych pracowników i znacząco przyspieszają realizację inwestycji. Niekwestionowanym liderem  w produkcji wielkich formatów ściennych jest Xella Polska. W swoim zakładzie w Ostrołęce uruchomiła jesienią  2023 roku produkcję kolejnego systemu do szybkiej budowy o nazwie Ytong Panel SWE. To innowacyjna  technologia, która może odmienić polskie budownictwo.  

Polski rynek budowlany zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu relacja kosztów robocizny do zakupu materiałów wynosiła średnio 20% do 80%. Dziś stosunek ten wynosi już pół na pół. Sytuacja zbliża się do unijnej średniej, w której praca stanowi aż 70% kosztów inwestycji. – Inwestorzy coraz częściej wybierają technologie budowlane, które pozwalają znacząco ograniczyć koszty robocizny, bo zmniejszają liczbę potrzebnych pracowników i roboczogodzin. Xella Polska od kilku lat mocno rozwija strategię Efektywnej Budowy, oferując, jako jedyny producent betonów komórkowych i silikatowych w Polsce, całą gamę produktów wielkoformatowych oraz miniżurawie do ich montażu. Klienci otrzymują też wsparcie działu projektowego BIM. Teraz rozszerzamy naszą produkcję w Polsce o dwa typy paneli ściennych Ytong. Dotychczas Ytong Panel do ścian działowych oraz Ytong Panel SWE do ścian konstrukcyjnych były sprowadzane z zakładów Xelli w Niemczech. Produkcja na miejscu pozwoli nam obniżyć cenę i zwiększyć konkurencyjność naszych rozwiązań do szybkiej budowy – wyjaśnia Robert Turski, prezes zarządu Xella Polska. Do wdrożenia produkcji paneli Ytong wybrano zakład w Ostrołęce. Właśnie zakończyła się tam inwestycja w linię produkującą duże panele ścienne. Od marca specjaliści z holenderskiej firmy Aircrete Europe, która jest liderem w dostarczeniu maszyn i technologii do zakładów produkcyjnych autoklawizowanego betonu komórkowego, budowali linię i montowali urządzenia. 

INNOWACYJNE PANELE ŚCIENNE Dotychczas na polskim rynku nie było takiego produktu jak Ytong Panel SWE to wielkowymiarowe, modułowe panele z betonu komórkowego. Projektanci dobierają wysokość elementów do wysokości danej kondygnacji – dzięki czemu pojedynczy element sięga od podłogi po strop. Wysokość elementów Ytong Panel SWE produkowanych w Ostrołęce wynosi od 180 do 300 cm, a szerokość mieści się w zakresie od 29,9 do 59,9 cm. Panele SWE dostępne są w dwóch rodzajach grubości: 20 lub 24 cm. Elementy Ytong Panel SWE dostępne są w odmianie P4/500, która charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie 4 N/mm2 i klasą gęstości 500 kg/m³.

Wykonane z betonu komórkowego  prefabrykowane elementy Ytong  Panel SWE przeznaczone są do budowy  wewnętrznych ścian nośnych  oraz warstwy nośnej zewnętrznych  ścian dwuwarstwowych. Natomiast  grubsze od nich i wykonane z lżejszej  odmiany betonu komórkowego  elementy Ytong Panel SWE Ultra+  służą do budowy zewnętrznych ścian  jednowarstwowych o bardzo dobrych  parametrach termicznych.  Zarówno jedne, jak i drugie panele  są największymi dostępnymi na  rynku elementami ściennymi, wyprodukowanymi  z betonu komórkowego.  Umożliwiają wznoszenie ścian  we wszystkich typach domów jednorodzinnych  (w tym szeregowych),  jak i niższych budynkach przemysłowych  oraz użyteczności publicznej.  Wszystkie elementy Ytong Panel  SWE produkowane są z dużą dokładnością  wymiarową, co bardzo przyspiesza budowanie z nich ścian nośnych o równych i gładkich powierzchniach. Dzięki temu ułatwione jest także układanie na nich wewnętrznych i zewnętrznych warstw wykończeniowych. Zbudowane z betonu komórkowego elementy Ytong Panel SWE, a także wykonane z nich ściany nośne, są całkowicie niepalne – mają klasę reakcji na ogień A1 oraz wysoką odporność ogniową – EI 360 i REI 240.

ŚCIANA JEDNOWARSTWOWA  YTONG PANEL SWE ULTRA+  Elementy Ytong Panel SWE Ultra+  przeznaczone są do budowy jednowarstwowych  ścian zewnętrznych  o współczynniku przenikania ciepła  U = 0,2 W/(m²K), co oznacza, że pod  względem termicznym spełniają rygorystyczne  wymagania Warunków  Technicznych 2021. Panele te mają  grubość 36,5 cm i wyprodukowane  są z betonu komórkowego o klasie  gęstości 300 kg/m³ i wytrzymałości  na ściskanie 2,2 N/mm2Ekspresowa budowa konstrukcji  w technologii Ytong Panel SWE  Ultra+ w połączeniu z brakiem konieczności  montażu dodatkowej  warstwy ocieplenia oznacza jeszcze  większe przyspieszenie realizacji inwestycji  i oszczędność kosztów. 

  BUDOWA ŚCIAN Z ELEMENTÓW  YTONG PANEL SWE  Pomimo tego, że są wykonane z lekkiego  betonu komórkowego, ściany  z elementów Ytong Panel SWE, ze  względu na ich większy niż bloczków  ciężar, wznosi się przy pomocy  dźwigu – samodzielnego albo  zamontowanego na samochodzie  (HDS), którym przywieziono je na budowę.  Do budowy ścian z elementów Ytong  Panel SWE potrzeba trzech pracowników  – dwóch montażystów  i operatora dźwigu. W ciągu 8-godzinnego  dnia pracy potrafią oni  postawić nawet 150 m² ścian domu.  

W tym samym czasie trzech murarzy   może z drobnowymiarowych bloczków   betonu komórkowego wykonać   co najwyżej 40 m² ścian. Oznacza to,   że ekipa budująca ściany z elementów   Ytong Panel SWE ma od nich   prawie 4-krotnie większą wydajność.   Budowanie ścian domu z prefabrykatów   Ytong Panel SWE nie jest   trudne. Przy pomocy dźwigu ustawia   się je na starannie wypoziomowanej   pierwszej warstwie muru, ułożonej   na ścianach fundamentowych   i wykonanej z drobnowymiarowych   bloczków Ytong.   Przed ustawieniem każdego kolejnego   panelu, za pomocą systemowej   kielni, dobranej wymiarem do grubości   ściany, układa na niej warstwę   zaprawy do cienkich spoin Ytong-   -Silka FIX X100. Zaprawę tę układa   się też na tej bocznej, podłużnej   powierzchni, którą elementy Ytong   Panel SWE będą przylegać do już postawionych   wcześniej.   Po sprawdzeniu poprawności ustawienia   kolejnego panelu, jego położenie   – do czasu związania zaprawy   – stabilizuje się za pomocą specjalnych   spinek stalowych, łącząc go   z poprzednio postawionym od góry   lub z boku. Ściany zbudowane z elementów   Ytong Panel SWE, do czasu   położenia na nich stropu (najlepiej   wykonanego z prefabrykowanych   płyt stropowych Ytong), należy w wybranych   miejscach podeprzeć montażowo   metalowymi stemplami lub   deskami oraz ewentualnie usztywnić   ukośnymi zastrzałami na przykład   z drewnianych łat.   Z elementów Ytong Panel SWE można   też wykonywać ściany szczytowe   budynków z mieszkalnymi poddaszami.   Ważne, że do wszystkich   ścian zbudowanych z tych prefabrykatów   pasują inne elementy   ścienne, oferowane przez firmę   Xella Polska, takie jak prefabrykowane   nadproża okienne i drzwiowe,   kształtki do wykonywania belek   i wieńców stropowych itp.   

REWOLUCJA TECHNOLOGICZNA Klienci, którzy zdecydują się na budowę domu ze ścianami wykonanymi w systemie Ytong Panel SWE, mogą skorzystać z pomocy działu projektowego firmy Xella Polska. Dla każdego budynku przygotuje on w technologii BIM szczegółowy projekt ścian z tych paneli wraz z planem ich montażu i przedstawi go także w modelu 3D. Czy panele ścienne z autoklawizowanego betonu komórkowego staną się popularne na polskim rynku budowlanym w Polsce? Nie ma co do tego wątpliwości prezes Turski. – To nie jest zwykła premiera kolejnej, nowej odmiany bloczków z betonu komórkowego. Uruchomienie nowej linii produkcyjnej paneli ściennych stanowi rewolucję technologiczną, która przenosi działalność Xella Polska na wyższy poziom. Stajemy się praktycznie bezkonkurencyjnym dostawcą wielkich formatów ABK w Polsce – przekonuje prezes Xella Polska.

Dowiedz się więcej o technologii Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+:https://www.xella.pl/pl_PL/Ytong-Panel-SWE-Ultra-plus

Poprzedni

PRZEGLĄD zamocowań Rawlplug do ścian gipsowo-kartonowych

PRZEGLĄD zamocowań Rawlplug do ścian gipsowo-kartonowych
Następny
SOLIDNE DRZWI do domu

SOLIDNE DRZWI do domu