JAK WYBRAĆ DOBRE PROFILE do suchej zabudowy

Styczeń 2024

Wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych w połączeniu z profilami stalowymi jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w remontach i tworzeniu aranżacji  nowych wnętrz. Należy pamiętać, że najważniejszy w tego typu konstrukcjach jest  dobór odpowiednich materiałów. Aby konstrukcja była estetyczna i trwała, konieczne są wysokiej jakości profile i akcesoria do systemów suchej zabudowy.

RODZAJE PROFILI I AKCESORIÓW 

Profile sufitowe CD60 i  UD30 po-zwalają wykonać wszystkie typowe konstrukcje sufitów podwiesza-nych: płaskich, przestrzennych, skoś-nych na poddaszach oraz zabudów dla wszelkiego typu instalacji. Profile te są dostępne w długościach od 2,6 do 4 m. Do wykonania konstrukcji sufitów niezbędny jest także zestaw wieszaków i łączników. 

Profile ścienne CW i  UW służą do wykonywania konstrukcji ścian działowych i  ścianek kolankowych przy zabudowie poddaszy. Profile ścienne występują w  długościach od 2,6 do  4 m oraz w różnych szerokościach 50, 75, 100 mm – w  zależności od tego, jak grubą ścianę zamierza się zbudować. Do wykonania ściany działowej z  otworem drzwiowym niezbędne jest zastosowanie profili ościeżnicowych typu UA w  celu wzmocnienia konstrukcji. Nie należy wykorzystywać zwykłych profili g-k do budo-wy otworów drzwiowych.

ZALETY I WŁAŚCIWOŚCI  PROFILI G-K 

Dzięki zastosowaniu profili stalowych z  płytą gipsową można dowolnie aranżować przestrzeń każdego po-mieszczenia. Szybkość i  łatwość montażu daje możliwość samodzielnego wykonania zabudowy przy użyciu podstawowych narzędzi. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Lekkość zabudowy w  systemie g-k nie obciąża dodatkowo budynku. Profile stalowe to nieograniczone możliwości tworzenia oryginalnych, nieregularnych kształtów dekoracyjnych i  w  praktyce brak ograniczeń projektowych.

ZASADY WYKONYWANIA  KONSTRUKCJI W SYSTEMIE G-K

Punktem wyjścia każdej realizacji jest precyzyjny pomiar. Poprawne zwymiarowanie pomieszczenia jest kluczowe dla dokładnego dopasowania konstrukcji i finalnego efektu. Na-leży pamiętać także o uwzględnieniu wszelkich nieregularności i nierówności ścian, podłogi i stropu.

Należy także odpowiednio zaplanować rozmieszczenie profili nośnych oraz zawiesi. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę obciążenie, które konstrukcja będzie musiała udźwignąć, a także jej przeznaczenie (np. sufit podwieszany, ściana działowa). To zapewni stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji oraz w przyszłości jej prawidłową eksploatację.

Podczas montażu zawsze należy pamiętać o  zachowaniu ostrożności, zwłaszcza w  kontekście ostrych krawędzi profili i innych elementów. Monter powinien być odpowiednio przeszkolony i używać odpowiednich środków ochrony osobistej,  takich jak: rękawice i okulary ochronne.

OTWORY DRZWIOWE W SYSTEMIE G-K - JAK JE ZROBIĆ ZGODNIE ZE SZTUKĄ

Bardzo często w  trakcie budowy ścianki działowej spotykamy się z typowym błędem – brakiem zastosowania profili ościeżnicowych w ot-worze drzwiowym. Dzieje się tak najczęściej z  niewiedzy wykonawcy, ale też z powodu oszczędności. Profile ościeżnicowe UA wykonane są z  blachy o  grubości 2 mm dlatego należą do najdroższych elementów konstrukcji suchej zabudowy. Ścianka działowa z  zamontowanym skrzydłem drzwiowym narażona jest na duże obciążenia i  drgania konstrukcji podczas otwierania i zamykania drzwi. Gdy w zabudowie ścianki nie ma zastosowanych profili UA, a  jedynie profile CW (wykonane z blach 0,5 lub 0,6 mm) możemy się spodziewać, że w  pierwszej kolejności wystąpią pęknięcia na zamontowanej płycie, a w późniejszym czasie poluzowanie i wypaczenie ościeżnicy drzwiowej. 

Poprawna konstrukcja otworów drzwiowych w systemie g-k, krok po kroku:

  1.               Profesjonalny montaż należy zacząć od wyboru odpowiedniego rodzaju profilu UA w zależności od wybranej grubości ścianki. W ofercie dostępne są szerokości profili 50, 75, 100, 125, 150 mm. Następnie dobiera się kątowniki do profili UA o tej samej szerokości, komplet śrub M8 z nakrętkami i kotwy mocujące w stropie oraz podłodze.
  2.               Teraz na wyznaczonej linii (na podłodze i stropie), wg której będzie ustawiona ścianka, należy od-mierzyć miejsce montażu skrzydła drzwiowego. Często taką linię wyznacza już uprzednio zamontowany do podłogi i  stropu profil obrysowy typu UW. Po wyznaczeniu otworu drzwiowego wymierza się długość profili, uwzględniając kilkumilimetrowy odstęp pomiędzy krańcem profilu, a  podłożem i stropem, co ułatwi montaż.
  3.                Do przygotowanych profili montuje się kątownik UA za pomocą dwóch śrub M8. Podłużne, owalne otwory zarówno przygotowane w profilu jak i w kątowniku, umożliwiają regulacje nawet w  trakcie finalnego montażu.
  4.                Kolejnym etapem jest zakotwienie kątowników do podłoża i stropu. Aby połączenie było solidne, należy dobrać odpowiedni rodzaj kotwy uwzględniając z  jakiego materiału jest wykonana podłoga oraz strop. Pamiętajmy aby za-montować w pierwszej kolejności dolną część za pomocą wywierconych otworów na kołki. Ustawiony już profil należy sprawdzić za pomocą poziomicy (czy trzyma pion), i jeśli tak, można w tej pozycji, identycznie jak w podłodze za-kotwić go do stropu.
  5.               Identycznie przebiegać będzie montaż dwóch profili UA, dzięki którym powstanie profesjonalna konstrukcja utrzymująca całe obciążenie skrzydła drzwiowego wraz z ościeżnicą.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 Z jakiej grubości blach powinien być wykonany profil UA? Odpowiednia blacha ma grubość 2 mm.

 Czy konieczne jest stosowanie kątowników? Tak, tylko wtedy konstrukcja jest prawidłowo zakotwiona.

 Czy w konstrukcji z ościeżnicą wymagany jest profil poziomy? Do typowych drzwi z ościeżnicą nie jest wymagany montaż profilu UA w poziomie nad ościeżnicą drzwi, całość obciążenia przenoszą profile pionowe.

 Czym tnie się profile UA? Ze względu na grubość blachy konieczne jest użycie szlifierki kątowej z tarczą do metalu. 

Czy jest możliwość zakupienia profili UA w innych długościach niż standardowe? Tak, można zamówić u producenta profile UA na żądany wymiar.

Czy profile UA mają inne zastosowania w systemie suchej zabudowy niż otwory drzwiowe? Tak, jest wiele rozwiązań w zabudowie g-k gdzie stosuje się profile ościeżnicowe UA np. w celu wzmocnienia konstrukcji ścian, które muszą utrzymać inne obciążenia takie jak szafki lub instalacje  

Autor MICHAŁ SZCZEPANIAK
Autor MICHAŁ SZCZEPANIAK
Stanowisko Dyrektor Handlowy ds. Profili w firmie BUDMAT
Poprzedni

ZASTOSOWANIE specjalistycznych płyt g-k w budownictwie jednorodzinnym

ZASTOSOWANIE specjalistycznych płyt g-k  w budownictwie jednorodzinnym
Następny
GŁADKI SUFIT i doskonałe właściwości akustyczne

GŁADKI SUFIT i doskonałe właściwości akustyczne