GŁADKI SUFIT i doskonałe właściwości akustyczne

Styczeń 2024

Jednolite sufity podwieszane zazwyczaj klasyfikowane są jako rozwiązanie o niskim poziomie pochłaniania hałasu. Twarde płyty odbijają dźwięki, powodując męczącą akustykę wnętrz. Ale na rynku dostępne są już sufity podwieszane, które wyglądają jak gładka powierzchnia, a jednocześnie mają wysoki współczynnik pochłaniania dźwięków αw = 0,95, czyli najwyższa A klasa.

Dbanie o dobrą akustykę to domena głównie dużych budynków jak biurowce, hotele czy szkoły. Ale coraz częściej o przyjazną akustykę zabiega się też we własnych mieszkaniach i domach. Wnętrza, w których się mieszka powinny kreować atmosferę spokoju, której każdy potrzebuje, aby dobrze wypocząć i czuć się komfortowo. W pomieszczeniach spędza się w końcu większość życia.

GŁADKO, BIAŁO I AKUSTYCZNIE

O ile na rynku wnętrz budynków użyteczności publicznej dostępne są akustyczne rozwiązania czyli modułowe sufity podwieszane, to już mało kto wyobraża sobie montaż takich płyt w domu czy mieszkaniu. Stąd od lat na rynku budynków prywatnych niezmiennie królują sufity podwieszane wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Wyglądają estetycznie, a ekipy budowalne bez problemu radzą sobie z ich instalacją. Szkopuł w tym, że niestety zazwyczaj z uwagi na twardą powierzchnię, powodują one silne obijanie dźwięków. A tym samym akustyka pomieszczenia staje się wyjątkowo męcząca dla użytkowników. Otwarty salon, w którym bawią się dzieci, gdy wrócą ze szkoły, czy apartament typu studio w sercu miasta przemieniają się więc w mało przyjazne miejsce. Na rynku pojawiają się już jednak rozwiązania, które łączą jednolity wygląd oraz wysoki poziom pochłaniania dźwięków (klasa pochłaniania – A). Sufit monolityczny montowany jest również na konstrukcji nośnej i wykonany jest płyt akustycznych o wymiarze 2400x1200 mm. Większe panele i mniejsza liczba łączeń pozwala wykwalifikowanym instalatorom przeprowadzić montaż szybciej. Montaż może przeprowadzić jedynie firma specjalnie przeszkolona i certyfikowana przez producenta. Łączenia płyt wykonane są specjalną techniką szpachlowania, w efekcie pomimo, że sufit wykonano z płyt jego wygląd jest gładki i monolityczny. Biała, gładka powierzchnia sufitu daje dodatkowy efekt doświetlenia wnętrz: silnie odbija światło i powiększa optycznie wnętrze.

Te innowacyjne monolityczne sufity akustyczne mają grubość 25 mm, co bez problemu pozwala na integrację z urządzeniami – oświetleniem, głośnikami, czujnikami dymu czy innym rodzajem instalacji technicznych montowanych na suficie. Właściwości akustyczne płyt sufitowych pomagają też w opanowaniu pogłosu, który zazwyczaj panuje w ciągach komunikacyjnych, na holach czy klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych. Z kolei montaż płyt akustycznych – nawet z tańszej linii najbardziej podstawowych serii – w garażu czy pomieszczeniach gospodarczych używanych przez domowników np. jako warsztat czy siłownia, powoduje, że niechciane odgłosy urządzeń elektrycznych nie wydostają się na zewnątrz i nie męczą innych domowników. Przy tego rodzaju wnętrzach warto zadbać o to by płyty sufitowe miały nie tylko wysoki współczynnik pochłaniania dźwięków, ale też wysoki poziom izolacyjności akustycznej na poziomie minimum Dnfw = 30 dB. Montaż nowego sufitu może zostać przeprowadzony jedynie po profesjonalnym szkoleniu oraz po uzyskaniu certyfikatu.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W MONTAŻU SUFITÓW PODWIESZANYCH:

  • Nieodpowiedni dobór konstrukcji nośnej (rusztu),
  • Nieodpowiedni dobór mocowań (m.in. kołków i haczyków),
  • Zastosowanie niskiej jakości mocowań,
  • Użycie zbyt małej liczby mocowań do stropu. Efektem tych błędów najczęściej jest zbyt duże obciążenie, a w efekcie luzowanie się lub nawet spadanie sufitów. 
  •  Złe zaplanowanie otworów technicznych, klap rewizyjnych lub niewłaściwe rozłożenie płyt sufitowych (w przypadku sufitów modułowych) – co utrudnia dostanie się do instalacji technicznych np. oświetlenia,
  • Uwidocznione łączenia między płytami lub ciemnienie płyt filtrujących kurz,
  • Zbyt wilgotna masa szpachlowa
Autor Alicja  Koziej
Autor Alicja Koziej
Stanowisko KNAUF CEILING SOLUTIONS w firmie Managerka Techniczna
Poprzedni

JAK WYBRAĆ DOBRE PROFILE do suchej zabudowy

JAK WYBRAĆ DOBRE PROFILE do suchej zabudowy
Następny
WYKORZYSTANIE płyty OSB w suchej zabudowie

WYKORZYSTANIE płyty OSB w suchej zabudowie