Zastosowanie kamienia i betonu na ścianie

Listopad 2022

Kamień od wieków miał swoje zaszczytne miejsce w ekskluzywnych wnętrzach. Marmury, trawertyny, piaskowce były synonimem luksusu. Kamienne podłogi oraz dekoracje ścienne wiele mówiły o statusie społecznym właściciela domu.

SWISS KRONO - kamień na ścianie

KAMIEŃ I BETON

Kilka lat temu we wnętrzach pojawił się także kolejny materiał, który wcześniej nie był bezpośrednio kojarzony z aranżacją – beton. Zarówno kamień, jak i beton to materiały, które z łatwością da się połączyć z bardziej tradycyjnymi elementami wnętrzarskimi – takimi jak: tkaniny, drewno czy tworzywa sztuczne. Opisane materiały mają jednak kilka wad, które mogą sprawić, że nie znajdą zastosowania w każdym pomieszczeniu. Po pierwsze, z uwagi na trudność obróbki – zwłaszcza w przypadku kamienia – są to dość kosztowne elementy wykończeniowe. Po drugie, kamień i beton – są ciężkie i niewdzięczne w montażu. Rozwiązaniem tych problemów są ścienne innowacje płyty dekoracyjne inspirowane naturalnymi, surowymi materiałami.

NA WZÓR NATURY

Dekoracyjne płyty ścienne doskonale odwzorowują naturalne materiały. Zróżnicowana kolorystycznie kolekcja pozwala na dobranie do oczekiwań odpowiednich odcieni, a także na zabawę formą i kolorami. Wszystkie elementy dekoracyjne są ze sobą komplementarne

SWISS KRONO - kamień na ścianie

WYJĄTKOWE WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Elementy dekoracyjne znajdą zastosowanie w domach, mieszkaniach, a także biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Jedynym zastrzeżeniem są stabilne warunki klimatyczne. Oznacza to, że dekoracje ścienne można z powodzeniem zamontować w każdym pomieszczeniu, które jest odpowiednio wentylowane i ogrzewane. Z uwagi na materiał drewnopochodny, z którego są wykonane, nie zaleca się ich stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak: łazienka czy sauna. Wyróżniają się wysoką trwałość, odporność na zarysowania i uderzenia.
Wymagania stawiane podłożom,
na którym mają zostać zamontowane elementy dekoracyjne, są standardowe: ściany powinny być suche, stabilne, o stałej strukturze, odpowiednio wytrzymałe, a także równe i izolowane przeciw wilgoci.

SWISS KRONO - kamień na ścianie

PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU

Przed przystąpieniem do montażu, powinno się sprawdzić każdą płytę pod kątem uszkodzeń mechanicznych i ewentualnych różnic we wzorach. Następnie należy zmierzyć dokładnie ścianę, do której elementy dekoracyjne będą montowane. Na tym etapie trzeba podjąć decyzję dotyczącą finalnego efektu – czy elementy będą układane regularnie i symetrycznie, czy może w tzw. „cegiełkę”. Podstawowe akcesoria potrzebne do montażu to: poziomica, młotek, wiertarka udarowa, miarka i ołówek, elektryczna piła tarczowa o drobnych zębach, wkrętarka, kołki szybkiego montażu, klej montażowy, wkręty do drewna oraz listwy montażowe.
Pomieszczenie należy zabezpieczyć i ostatecznie upewnić się, że ściany są suche, proste i stabilne.

MONTAŻ ELEMENTÓW DEKORACYJNYCH

Elementy dekoracyjne mogą być montowane na listwach wykonanych z płyty OSB, drewnianych listwach. Listwy montuje się w układzie poziomym, za pomocą kołków szybkiego montażu o wymiarach: Ø6 mm i długości minimum 60 mm. Kołnierz kołka szybkiego montażu musi się cały schować w listwie, a pomiędzy poszczególnymi listwami należy zachować odstęp 3 mm.
W przypadku ścian krzywych lub nadmiernie wilgotnych należy zamontować listwy pionowe i poziome, tworząc tzw. stelaż krzyżowy. Taki sposób montażu umożliwia swobodny przepływ powietrza.

SWISS KRONO - kamień na ścianie

Listwy pionowe montuje się w maksymalnej odległości 50 cm, zachowując 3 mm dylatacje pomiędzy stałymi elementami.
Pierwsza listwa pozioma powinna zostać zamontowana około 10 mm nad podłogą, kolejna tak, aby oś listwy wypadała idealnie w miejscu łączenia pierwszego i drugiego elementu dekoracyjnego. Kolejne listwy powinno się przykręcać w odległości 377 mm między sobą. Elementy dekoracyjne mocuje się do listew za pomocą wkrętów do drewna 3x20 mm. Do przymocowania górnych i dolnych części należy użyć rozpuszczalnikowego kleju montażowego.
Istnieje również inny sposób montażu płyt dekoracyjnych – przy pomocy kleju. W tym przypadku podłoże musi być dodatkowo odtłuszczone i wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń, a powierzchnia dokładnie oczyszczona. Ten sposób montażu nie sprawdzi się jednak w przypadku tapetowanych podłoży. Klej należy nakładać w co najmniej czterech rzędach w równych odstępach. Wysokość stożka kleju przed dociśnięciem elementu do ściany powinna być nie mniejsza niż 10 mm, a szerokość ok. 8 mm. Po dociśnięciu powinna pozostać pomiędzy elementem a podłożem przestrzeń wentylacyjna o szerokości co najmniej 3 mm.

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA ŚCIENNYCH PŁYT DEKORACYJNYCH

1. Płyty są odporne na zadrapania, ścieranie i uderzenia, a to oznacza, że rozwiązania z zastosowaniem tego produktu są solidne i posłużą przez wiele lat.
2. Łatwe do utrzymania w czystości. Do ich pielęgnacji wystarczą popularne i powszechnie dostępne środki czystości (nie rysujące powierzchni).
3. Płyty są odporne na zaplamienia kawą, herbatą czy winem. Dzięki temu wyglądają estetycznie przez wiele lat.
4. Zapewniają ogromną swobodę łączenia z innymi materiałami wykończeniowymi, dając nieograniczoną swobodę w projektowaniu i tworzeniu niepowtarzalnych wnętrz.
5. Klasa higieny E1 gwarantuje bezpieczeństwo dla zdrowia. Wyrób nie uczula, dlatego może być stosowany także w miejscu, gdzie przebywają alergicy.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

+ zastosowanie innych kołków niż wskazane w instrukcji. Wymiary kołków nie są wskazane bez powodu – niezbędne jest, aby schowały się one w listwach, tak aby główka nie uszkodziła elementu i ułatwiła cały montaż. Nie mogą też być za małe, ponieważ od tego zależy, jak trwała i stabilna będzie konstrukcja nośna,
+ montaż bez aklimatyzacji. Aby elementy idealnie do siebie pasowały i cieszyły oko właściciela, należy je zostawić w oryginalnym opakowaniu na 72h w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Jest to niezbędne, aby przystosowały się do temperatury otoczenia i jego wilgotności,
+ stosowanie niewłaściwych narzędzi do obróbki. Ważne jest, aby przycinanie płyt, odcinanie ich piór i dopasowywanie do ściany wykonywać za pomocą piły tarczowej o drobnych zębach – od tego zależy bowiem gładkość ich krawędzi.
+ nieodpowiednio zaplanowany montaż. Niemniej ważne jest dokładne zmierzenie i zaplanowanie całego montażu – aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, pas przy podłodze i suficie powinien mieć taką samą szerokość. Dla ułatwienia można zaznaczać na ścianie odpowiednie odległości ołówkiem.
+ nieodpowiednie przygotowanie ścian. Aby mocowanie odbyło się bez niespodzianek, należy unikać zakurzenia ścian, a jeżeli do niego dojdzie – trzeba jak najszybciej je oczyścić.

Autor Edyta Matysiak
Stanowisko - Menedżer Produktu w firmie SWISS KRONO
Poprzedni

Malowanie nowych i starych ścian

Malowanie nowych i starych ścian
Następny
Płytki klinkierowe jako nowoczesne wykończenie ścian

Płytki klinkierowe jako nowoczesne wykończenie ścian