Płytki klinkierowe jako nowoczesne wykończenie ścian

Listopad 2022

Wyjątkowa trwałość, modny design, jak również łatwy oraz szybki montaż – elastyczne płytki klinkierowe od lat doceniane są przez architektów jako doskonałe wykończenie nowo wybudowanych budynków, jak i tych, przeznaczonych do remontu. Elastyczny klinkier łączy w sobie tradycyjne podejście z nowoczesnym stylem, dlatego doskonale wpasuje się do każdego pomieszczenia, eksponując całe ściany lub wybrane elementy.

ELASTOLITH Polska - płytki klikierowe na ściany wewnętrzne
space

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, betonu komórkowego czy silikatów to idealne podłoża dla mineralnych płytek klinkierowych. Niezależnie od tego, czy wybierze się łagodną biel, wyrazistą czerwień czy industrialną szarość – stosując tego typu rozwiązanie zyskuje się gwarancję wyjątkowego klimatu i oryginalności. Niewielki ciężar elastycznego klinkieru pozwala na łatwy montaż, a minimalna grubość w żadnym stopniu nie zmniejsza powierzchni pomieszczenia.

KOLORYSTYKA DOPASOWANA DO POTRZEB

Elastyczny klinkier dostępny jest w 35 unikalnych barwach płytek oraz w 7 kolorach fugi. Dzięki ręcznej produkcji, nadającej unikalnych niuansów każdej płytce, ściany wykończone mineralnymi płytkami klinkierowymi uzyskują jedyny w swoim rodzaju charakter.
Za pomocą tego rodzaju płytek samodzielnie, szybko i bezproblemowo można stworzyć niepowtarzalną, klinkierową ścianę we wnętrzu. Klej, pełniący również funkcję fugi, dostępny jest w kolorze białym, szarym, jasnoszarym, szarym piaskowym, szarym cementowym, brązowym oraz antracytowym.
Płytki oferowane są w bieli, odcieniach szarości, beżu, piaskowca, czerwieni, czerni oraz w tradycyjnych ceglanych barwach.
Znajdą one uznanie w oczach miłośników tradycyjnych rozwiązań, jak i w zupełnie nowoczesnych odsłonach wnętrzarskich. Tak szeroka kolorystyka  umożliwia stworzenie wyjątkowych, indywidualnych aranżacji, które będą pięknie prezentować się we wnętrzach – na przykład jako jedna, dekoracyjna ściana.

ELASTOLITH Polska - płytki klikierowe na ściany wewnętrzne

MAŁY KROK DO WIELKIEJ METAMORFOZY

Za pomocą mineralnych płytek klinkierowych można podkreślić charakter całego pomieszczenia poprzez wyeksponowanie wszystkich lub wybranych ścian, ale także wyróżnić pojedyncze elementy – filar, kolumnę czy kominek. Estetyka cegieł jest połączona z ręcznie wykańczaną strukturą, która załamuje światło na ścianie i pomaga osiągnąć trójwymiarowy efekt. Elastyczność materiału pozwala na łatwe umieszczanie go na powierzchniach o nietypowych kształtach – na przykład na łukach i w narożnikach. Nie trzeba martwić się także o szukanie tych specjalnych, kątowych rodzajów. Dzięki lekkości i łatwości obróbki, płytki bez trudu można przyciąć nożyczkami pod żądany wymiar lub odpowiednio zagiąć. Elastyczny klinkier sprawdzi się także w pomieszczeniach narażonych na niszczenie i zabrudzenia. Ze względu na swoje właściwości i wykorzystanie naturalnych materiałów, rozwiązanie to jest trwałe i nie ulega przebarwieniom. Można nimi wyłożyć ścianę nad kuchennym blatem, ale także odmienić wyspę kuchenną. Płytki pozwalają na zachowywanie czystości oraz nie wymagają dodatkowego wykończenia ani impregnacji. Dzięki tym właściwościom, świetnie sprawdzają się także w przypadku: korytarzy, holi, przejść i klatek schodowych, pięknie prezentując się w tych wymagających pomieszczeniach przez wiele lat.
Mineralne płytki klinkierowe są także odporne na działanie warunków atmosferycznych. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, stąd są doskonałym materiałem do wykorzystania także we wnętrzach narażonych na wilgoć. Na wybranych ścianach łazienki, w której nierzadko jest gorąco i parno, można układać nie tylko płytki o gładkiej fakturze, ale także te chropowate, przypominające wypalane cegły. To modna alternatywa dla klasycznych kafli, będąca jednocześnie szczególnym elementem dekoracyjnym.

ELASTOLITH Polska - płytki klikierowe na ściany wewnętrzne

MONTAŻ DZIECINNIE PROSTY

System elastycznych płytek klinkierowych został zaprojektowany tak, by maksymalnie uprościć proces montażu. Po pierwsze, wszystkie materiały, jakie są potrzebne, to jedynie elastyczne płytki klinkierowe i klej. Produkt nie wymaga dodatkowej fugi, ponieważ jej rolę pełni klej montażowy. Dzięki swojej elastyczności, płytki klinkierowe wyginają się, można je zatem stosować także na narożach.

Stworzenie wspaniałej aranżacji przy użyciu takiego rozwiązania to jedynie pięć prostych kroków, które z powodzeniem wykona każdy, bez konieczności wynajmowania fachowców i kupowania drogiego sprzętu – wystarczą podstawowe narzędzia, które każdy ma w domu. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, montaż produktu odbywa się od góry do dołu. Pozwoli to uniknąć czasochłonnego czyszczenia zabrudzonych klejem czy fugą powierzchni klinkieru.

5 KROKÓW DO NOWEJ ARANŻACJI

Montaż klinkieru mineralnego jest niezwykle prosty i bez większego wysiłku poradzi sobie z nim każdy – nawet osoby, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych i budowlanych. Do stworzenia ściany, która ożywi wnętrze i wprowadzi do niego niepowtarzalny klimat, potrzebne są jedynie trzy podstawowe narzędzia – paca ząbkowana, pędzel oraz nożyczki lub nożyk. Przydatne, ale nie konieczne, będą również sznurek do zaznaczania poziomu, ołówek, metrówka oraz poziomica.
1. Rozprowadzenie kleju pacą na powierzchni ok. 1 m2. Grubość warstwy powinna wynosić 2 mm. Klej jest jednocześnie fugą i dostępny jest w siedmiu kolorach dopasowanych do klinkierów.
2. Następnie należy przycisnąć płytkę do świeżego, wilgotnego kleju – dokładnie na całej jej powierzchni. Odstępy między poszczególnymi płytkami powinny wynosić pomiędzy 12 a 14 mm.
3. Płytki można bez problemu dociąć nożyczkami lub nożykiem do tapet pod potrzebny wymiar, a pozostałe po cięciu skrawki wykorzystać przy dalszym montażu.
4. W przypadku pracy przy niskiej temperaturze, płytkę należy przed gięciem ogrzać w dłoniach, aby zapobiec jego kruszeniu lub złamaniu.
5. Ostatnim krokiem jest wygładzenie kleju pomiędzy płytkami. Posłuży do tego wilgotny, płaski, 12-milimetrowy pędzel, którym należy starannie rozprowadzić masę na krawędziach płytek. Dzięki temu zapobiegnie się przenikaniu wilgoci pomiędzy masę montażową, a klinkier, co mogłoby zmniejszyć trwałość ściany.
Po wykonaniu tych czynności wystarczy poczekać, aż klej wyschnie i można cieszyć się nową ścianą, która ożywi wnętrze i nada mu niepowtarzalny charakter. Mineralne płytki klinkierowe to idealny system dla każdego. Nawet przy minimalnych zdolnościach manualnych i plastycznych można samodzielnie przeprowadzić ich montaż. System gwarantuje wysoką jakość i wytrzymałość, a jednocześnie pozwala uzyskać niezwykły efekt wizualny. Szerokie możliwości zastosowania mineralnych płytek klinkierowych sprawiają, że stanowią one funkcjonalny i uniwersalny materiał do nowoczesnego wykończenia ścian w każdym wnętrzu.

BŁĘDÓW, KTÓRYCH NIE NALEŻY POPEŁNIAĆ

Choć korzystanie z elastycznego klinkieru jest banalnie proste, wciąż należy wystrzegać się pewnych działań, negatywnie wpływających na późniejszy efekt wizualny.
+ Należy dobrze policzyć i rozplanować powierzchnię ściany, na której będą kładzione płytki. Tak jak w przypadku tradycyjnych kafli, przed rozpoczęciem prac trzeba się zastanowić, jak będzie się je układać, tak, aby fugi idealnie się schodziły, a po bokach nie zostawały kilkucentymetrowe przestrzenie.
+ W momencie, gdy przypadkowo zostanie ubrudzona płytka klejem, należy natychmiast pozbyć się go z powierzchni klinkieru. Jeżeli nie zrobi się tego od razu, doczyszczenie klinkieru nie będzie już możliwe, gdyż klej zasycha w bardzo szybkim tempie. Ważne jest także to, by nie nakładać kleju na większą powierzchnię niż 1 mkw., tak, aby nie zdążył on zaschnąć, zanim przyklei się płytki do dedykowanej temu powierzchni.
+ Płytek klinkierowych nie kładzie się również na powierzchniach niezagruntowanych – bo może mieć to negatywny wpływ na ich przyczepność. Dodatkowo trzeba pamiętać, że aby uzyskać pożądany efekt wizualny, należy stosować płytki pochodzące z różnych opakowań. To pozwoli uniknąć błędów estetycznych, zapewniając ścianie niepowtarzalny wygląd ceglanego muru z jego pełną różnorodnością.

Autor Jakub  Janiak
Autor Jakub Janiak
Stanowisko – Dyrektor ds. Marketingu w firmie ELASTOLITH Polska
Poprzedni

Zastosowanie kamienia i betonu na ścianie

Zastosowanie kamienia i betonu na ścianie
Następny
Jak dobrze zabezpieczyć powierzchnie przed malowaniem?

Jak dobrze zabezpieczyć powierzchnie przed malowaniem?